חברי הרשימה המשותפת
צילום: אבשלום שושני ויונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ עאידה תומא סלימאן: יש גישושים מצד כחול לבן, דרושה פניה מכבדת

חברת הרשימה שללה בכאן רשת ב כי היו מגעים בין הליכוד לבין הרשימה המשותפת
קלמן ליברמן
08 במרץ 2020
10:26

חברת הכנסת, עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, אומרת הבוקר (ראשון) כי היא יודעת שישנם גישושים מצד כחול לבן למשא ומתן עם מפלגתה, אך לדבריה, "על גישושים לא בונים כלום. צריך פניה רשמית ומכבדת". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הכחישה תומא סלימאן כי היו מגעים בין סיעתה ובין הליכוד. אמש בכאן חדשות כי גורמים ברשימה אמרו שהיחידים שפנו אליהם עד כה אחרי הבחירות היו חברי ליכוד ולא אנשי כחול לבן.

תומא סלימאן אמרה כי סיעתה ניהלה מערכה קשה על הלגיטימציה שלה במערכת הפוליטית. "רק שלשום נתניהו מחק אותנו. בכל מדינה אחרת היו מתרעמים. מה הייתה תגובת גנץ? תשתה כוס מים? מה הוא אמר אתמול? הם מצורעים אבל אתם נגעתם בהם קודם". היא ציינה כי היא רוצה להרגיש שווה בדיוק כמו כל יהודי שנמצא במדינה. "הוצאנו מתוך הקולקטיב האזרחי של ישראל. לא התייחסו אלינו במילה אחת. אם זה מה שנקרא יהודית אז כן אני רוצה לשנות. אני מציעה שאתם תחליטו קודם מה זה יהודית. אני חושבת שאין צורך בחוק השבות. מי שרצה לשוב לישראל כבר הגיע. מי שבחר להיות בארה"ב ולהיות צרפתי - בחר. החוק מיותר. היה בזמנו חוק שעשה עוול לעם שלי אבל הגיע הזמן לחשוב מחדש על הרבה דברים".

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בכירים בכחול לבן טוענים בשיחות סגורות שאין להם רוב להקים ממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. זאת, משום שחברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר לא יסכימו לתמוך בממשלה שכזו. במפלגה צפויים להפעיל לחץ כבד על השניים בתקופה הקרובה לאור עמדתם. 

נישואים אזרחיים, חוק הגיוס והקלות בגיור 

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, פירט הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו את תנאי הסף של מפלגתו להצטרפות לקואליציה הבאה. ליברמן פירט חמישה סעיפים. הראשון - הכנסת מינימום של 70% משכר המינימום במשק לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה. התנאי השני הוא העברת כל הסמכויות בנושא תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי. התנאי השלישי - חוק גיוס בני ישיבות בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20 והתנאי הרביעי - חוק נישואים אזרחיים. התנאי החמישי לדברי ליברמן הוא מתן האפשרות לגיור בידי רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר.