איש בריאות פלסטיני ליד מלון אנג'ל בבית ג'אלה
צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

התפרצות קורונה: כל המסגדים, כנסיות והאתרים ייסגרו בבית לחם

תא"ל עליאן אמר בריאיון לכאן רשת ב כי ישראל מעבירה ציוד לשטחי הרשות הפלסטינית, וכן מעבירה בדיקות למעבדות בבתי חולים בארץ: התפרצות גדולה של קורונה תשפיע גם על ישראל וגם על הרש"פ"
גל ברגר, משה ברקוביץ' ועידו קורן
08 במרץ 2020
15:33
עודכן ב 16:10

נגיף קורונה: בבית לחם הוחלט לסגור היום (ראשון) את כל המסגדים, הכנסיות והמנזרים מחשש להתפשטות הנגיף, ובכלל זה כנסיית המולד. נוסף על כך ייסגרו גם אתרי העתיקות, אולמות חתונות ואולמות כנסים בעיר. גם בחברון החליט המושל הפלסטיני לבטל את הפעילויות במערת המכפלה, ולסגור את אולמות החתונות והפארקים הציבוריים.

ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף רסאן עליאן, אמר היום כי התפרצות הנגיף קורונה הביאה לחיזוק שיתוף הפעולה עם הרשות הפלסטינית. בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר תא"ל עליאן כי ישראל פועלת עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, מערך הבריאות ומשרדי הממשלה של הרשות. ישראל אף מעבירה ציוד רפואי וציוד מיגון לשטחיה, ומעבירה בדיקות למעבדות בבתי חולים בארץ.

"אין באירוע הזה גבולות, אין פה הם ואנחנו", אמר ראש המנהל האזרחי. "אנחנו פועלים בניסיון למנוע התפרצות בשטחי ישראל והרשות. אם תהיה התפרצות גדולה – שני הצדדים יושפעו. נכון לעכשיו, כמות הנדבקים קטנה. יש 19 נדבקים ברשות – כולם באזור בית לחם".

משרד הבריאות הפלסטיני עדכן היום כי מניין החולים בקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית עומד על 19 בני אדם, כולם בבית לחם ובמצב יציב. 2,000 פלסטינים נוספים נמצאים בבידוד בבית לחם, ויותר מ-100 בני אדם נמצאים בבידוד בשאר הערים הפלסטיניות. ברצועת עזה עדיין לא דווח על הגעה של הנגיף. ממשל חמאס דורש מכל החוזרים לרצועה דרך מסוף רפיח להיכנס לבידוד ביתי למשך שבועיים, בלי קשר לארצות שמהן שבו.

כמו כן, בבית לחם, כאמור, הוחלט על סגירת כל המסגדים בעיר ובכפרים בסביבתה מחשש להתפשטות הקורונה. בעיר שכם הוחלט על סגירת כל בתי הקפה ואולמות הספורט והאירועים. ברצועת עזה – לשם עדיין לא הגיע הנגיף – החליט ממשל חמאס להשבית את בתי הספר וגני הילדים לפחות עד יום שבת, לאחר שהאוניברסיטאות ברצועה הודיעו כבר בסוף השבוע על סגירת שעריהן כהיענות למצב החירום שהכריז אבו מאזן מרמאללה. בתי הספר של אונר"א ברצועה ישבתו אף הם עד יום חמישי לפחות.