ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

זינוק במספר הסובלים מדלקת ריאות בכל הארץ

פרסום ראשון: נבדק האם מדובר בחולי קורונה שטרם אובחנו • הממשלה בוחנת אפשרות להלין בישראל עשרות אלפי פועלים פלסטינים שנכנסים מדי יום - למנוע נזק כלכלי
קטי דור וליאל קייזר
09 במרץ 2020
20:23
עודכן ב 22:14

פרסום ראשון: עלייה דרמטית, לא אופיינית לעונה, בדלקות ראות בקרב מבוגרים בישראל. בתקופה זו של השנה יש בדרך כלל ירידה כי השפעת ירדה, ומומחים למחלות זיהומיות אומרים כעת כי ייתכן שמדובר במקרי קורונה לא מאובחנים.


על פי הנתונים של המרכז הישראלי לבקרת מחלות, מדובר בעלייה גדולה ודרמטית בתחלואה בשבועיים האחרונים, ובעיקר בשבוע האחרון. בתקופה זו יש בדרך כלל ירידה במחלות דמויות שפעת וגם בדלקות ריאות.

מומחים למחלות זיהומיות מעריכים כי יש קשר לנגיף הקורונה, כי מדובר בעלייה מוזרה ולא אופיינית. ראש המרכז לבקרת מחלות, פרופסור ליטל קינן בוקר, ביקשה ממשרד הבריאות לערוך בדיקות ניטור לקורונה בקהילה, כבר לפני כשבוע, וגם היום היא מבקשת שוב לאור הנתונים האלה, בישיבה שהתנהלה בחמ"ל של משרד הבריאות.

ראשי מערכת הבריאות נערכים כעת להגדלת מספר הבדיקות לקורונה, אך זה ייקח זמן. נכון להיום יש ארבע מעבדות שמבצעות את הבדיקות, ויש כוונה להרחיב אותן בתור התחלה לבתי החולים, ובהמשך גם לקופות החולים. 

הממשלה בוחנת אפשרות להלין בישראל עשרות אלפי פועלים פלסטינים

הממשלה בוחנת אפשרות להתיר לעשרות אלפי פועלים פלסטינים ללון בישראל, כדי שאפשר יהיה להטיל סגר על הרשות הפלסטינית, ולעצור את התפשטות הנגיף מבלי לפגוע בכלכלה הישראלית. היום פורסם בחדשות הערב כי לפי המתווה שנבחן על ידי משרדי הכלכלה, החקלאות ומערכת הביטחון, הפועלים הפלסטינים יוכנסו לישראל, ישהו בבידוד וייבדקו. מי מהם שיימצא בריא יוכל ללון אצל מעסיקיו או במתחמים שיוקמו לצורך העניין.


מדי יום נכנסים לישראל 65 אלף פועלים לעבודה בענף הבנייה, מאז שהחלה להיבחן האפשרות להטיל סגר על הרשות, עולות אזהרות מפני פגיעה כלכלית אנושה בענף. שר הביטחון נפתלי בנט קיים דיון על הטלת סגר מלא על הרשות אך טרם קיבל החלטה, דיון המשך צפוי ביום רביעי.

בד בבד, במשרד האוצר אומדים את עלות הרחבת הבידוד לכל מדינות העולם ב-4.9 מיליארד שקלים. על פי האומדן, כ-220 אלף ישראלים נוספים ייצטרכו לשהות בבידוד. 150 אלף מהם כבר שבו ארצה ויידרשו לבידוד רטרואקטיבי, ו-70 אלף נוספים צפויים לשוב לישראל בימים הקרובים.

עלות אובדן ימי העבודה של המבודדים לפי ההנחיות החדשות - כמיליארד שקלים. עלות אובדן ייצוא השירותים (תעופה, תיירות, הייטק וכדומה) - 1.9 מיליארד שקלים. עלות אובדן ייצוא הסחורות ועלות אובדן הצריכה הפרטית - כשני מיליארד שקלים נוספים. 

תגיות:
קורונה