הנדל והאוזר
צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

קללות ואיומים: מחיר העקרונות של הנדל והאוזר

חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר הפכו בעל כורחם למורדים של כחול לבן. אבל למה שמירה על עקרונות אידיאולוגיים הופכת פוליטיקאי למורד? | פרשנות
זאב קם
11 במרץ 2020
17:26

תאמינו לי שלא הייתם רוצים להתחלף עם חברי הכנסת יועז הנדל וצביקה האוזר. זה לא רק הלחץ שמופעל עליהם בתוך המפלגה לתמוך בממשלת מיעוט שנשענת על הח"כים הערבים, בניגוד גמור למה שהם מאמינים בו ולמה שהתחייבו לפני הבחירות. זה גם, ואולי בעיקר, אלפי הודעות נאצה שהשניים קיבלו ביומיים האחרונים.

ולמה מקללים אותם? הנדל והאוזר הפכו בעל כורחם למורדים של כחול לבן. כי יש מפלגה ויש יושב ראש למפלגה, וברגע שהוא מחליט משהו כל השאר נדרשים להתיישר. מי שלא מציית מוגדר כמורד. כך כונתה אותה קבוצה בליכוד שסירבה בזמנו לתמוך בעקירה מחבל גוש קטיף שהוביל מנהיג הליכוד דאז, אריאל שרון.

אבל למה בעצם מורדים? איך שמירה על עקרונות אידיאולוגיים הופכת פוליטיקאי למורד? למה חבר כנסת שבסך הכול מבקש לקיים את מה שהוא וכל מפלגתו התחייבו לפני הבחירות, הוא זה שצריך להתפטר?

אולי דווקא מי שהבטיח לפני הבחירות שדין נצרים כדין תל אביב, ואז רגע לאחר הבחירות רץ לעקור אלפי מתיישבים מביתם, כולל את אנשי נצרים, אולי הוא זה שמרד? ואולי מי שנשבע באבי אביו שלא יישען על הרשימה המשותפת לאחר הבחירות, ואז רץ להתחיל אתם משא ומתן, אולי דווקא הוא זה שראוי לגנאי?

בכחול לבן אומרים ובצדק שנתניהו הוא אלוף העולם באי קיום הבטחות. הסבר נוסף שנותנים במפלגה הוא שאם לא תקום ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת אז הם ייפרו הבטחת בחירות אחרת שלהם – לא לשבת עם נתניהו. זו לא בחירה בין טוב ורע, מסבירים שם, זו בחירה בין רע לרע יותר. ואולי זו בכלל התחושה בקרב הפוליטיקאים שלנו, מימין ומשמאל, שגם ככה אין יותר ערך למילה שלהם בעיני הציבור בישראל. אז מה זה כבר משנה?