אנג'לסי צילום: אלכס פרפורי
צילום: אלכס פרפורי

שאלון לשבת עם רותם בר אור (אנג'לסי)

האלבום שהוא התאהב בו בזכות העטיפה, השירים הכי טובים שהוא שמע לאחרונה, והרגע שבו הבין שיקידש את חייו למוזיקה. רותם בר אור מהאנג'לסי מתארח בשלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
13 במרץ 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את רותם בר אור, סולן האנג'לסי.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
King Crimson - In the Court of the Crimson King. בסלון של ההורים שלי הייתה מערכת סטריאו עם פטיפון זנוח. היו שם, בתוך הרהיט שלה, הרבה מאוד תקליטי אייטיז (כי זה היה באייטיז) וכל מיני דברים שבדיעבד אני יכול לכנות אותם בתואר "סאחיים". וגם כמה ירושות יפהפיות מדוד שנפטר ובן דוד שחזר בתשובה. העטיפות אמרו לי במה לבחור, כשניגשתי בגיל 12 לראשונה לפטיפון לחפש את עצמי. קרימזון היה הראשון, דיפ פרפל השני. התפוצץ לי המוח. זה שינה הכל.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אני כרגע מריץ בריפיטים את Malamente של Rosalia שמישהי אהובה שלחה לי בפלייליסט שהיא הכינה לי. אולי השיר הכי סקסי בעולם בעיני כרגע. לפני זה הייתי נעול על Fare Thee Well Miss Carousel של טאונז ואן זנדט, ולפני זה על Crimson and Clover. כל פעם יש איזה שיר אחר שאני ממש נעול עליו.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
אני מקווה שזה אחד השירים שלא יצאו עדיין. בהופעה בהיכל התרבות נבצע לפחות אחד או שניים כאלה. אחד מהם נקרא Healer, לפחות בינתיים, והלחנתי אותו יחד עם אורי מרום מהלהקה והוא מאוד מאוד מיוחד בעיני. אבל עדיין אין לי פרספקטיבה :)

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
אני בדיוק עובד על מיקס לטייק אחר של ברייקדאון, טייק קצבי יותר ומינימליסטי יותר. אבל זה לא שאני מתחרט על איך שהוא יצא באלבום, פשוט תמיד חשבנו שהוא צריך לצאת גם ככה. אני אוהב ששירים הם יותר רחבים מביצוע זה או אחר שלהם. אוהב אמנים שהשירים ממשיכים לחיות ולהשתנות אצלם.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
זה קרה בהדרגה. טיילתי שנה בהודו ובאיזשהו שלב אמא שלי הגיעה, לפסח, ואחרי שהבאתי אותה משדה התעופה ראינו את השחר עולה על דלהי ואמרתי לה שזהו, אני מוזיקאי, אני כבר לא אלך ללמוד משהו אחר. היא שאלה: "ממה תתפרנס?" אז אמרתי לה שזו לא הנקודה. שתחשוב שחזרתי בתשובה, וככה אני מתפלל.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
יש רגעים כאלה כל הזמן. אני קלישאה של מישהו שמרגיש שהוא מתחזה, ובכל רגע יעלו עליו. או אפילו שאני עולה על עצמי, שאני קולט שאני לא *באמת* מוזיקאי.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
מושמד? נמחק מהאינטרנט? כי אין לי ממש אוסף מוזיקה פיזית. בכלל אני לא מצטיין בפיזי. אני אוהב את האלבומים ואוהב את ההיסטוריה, אבל האמת שכשאני מדמיין שכל האלבומים בעולם ייעלמו ויימחקו פתאום - משהו ברעיון הזה עושה לי את זה. זה יחזיר את הזיכרון המוזיקלי לתוך הראש/לב של האנשים, נצטרך לשחזר את כל הידע הסוני שלנו על בסיס זיכרון. נשמע מופלא.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
הייתי שמח לעשות מוזיקה לסרט שמתייחס למוזיקה שלו כמו הסרטים של ספייק לי, או כמו בירדמן, או כמו "אחי איפה אתה". אבל זה יצטרך להיות סרט חדש, כי לכל הסרטים שאני אוהב יש פסקולים שלא הייתי רוצה להחליף.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
הרבה שירים של קאניה ווסט עושים את זה בשבילי. JT (ג'סטין טימברלייק) גם. אני אוהב גם את Love Yourself של ג'סטין ביבר. כל מיני.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אני מניח שהייתי יוצר בדרך אחרת ושגם זה היה קשור מאוד לפן המילולי. או זה או פסיכולוג.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
וואי, מה זה לא אכפת לי. אולי אבחר Atom Heart Mother של פינק פלויד. או משהו ארוך אחר כדי שכולם יישארו איתי קצת.