כהן, האוזר והנדל
צילום: פלאש 90

הנדל והאוזר בשיחות סגורות: מהססים ממינוי מאיר כהן ליו"ר הכנסת

החשש של השניים הוא מהכוח הרב שניתן ליו"ר, ומהקושי להחליפו לאחר המינוי • ייתכן והמינוי של יושב ראש חדש יגיע לאישור המליאה בימים הקרובים
מיכאל שמש
12 במרץ 2020
02:14

חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן השמיעו בשיחות סגורות הסתייגויות מהחלפת יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין והחלפתו בחבר הכנסת מאיר כהן. כך פורסם אמש (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. השניים חוששים שיהיה קשה להחליף את כהן, חבר מפלגת יש עתיד, לאחר כינונה של ממשלה וכי אפשר יהיה לעשות כן ברוב מיוחס של 90 חבר כנסת בלבד. ייתכן והמינוי של יושב ראש חדש יגיע לאישור המליאה בימים הקרובים.


ביום שני האחרון דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי גורמים בכחול לבן מסרו שמספר 3 ברשימה, ח"כ משה (בוגי) יעלון, הציב אולטימטום לחברי הכנסת הנדל האוזר – תמכו בממשלת גנץ או שתתפטרו מהכנסת. מאוחר יותר הבהיר גנץ, בתגובה לפרסומים שלפיהם בכירים בכחול לבן אמרו כי האוזר והנדל לא ייבחרו פעם נוספת לרשימת כחול לבן, כי במפלגה "יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת – של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים".

בסביבתם של הנדל והאוזר אמרו כי "מילה זו מילה. לא נפעל בניגוד להבטחותינו טרם הבחירות". עוד אמרו הגורמים כי השניים פועלים יחד להקמת ממשלת אחדות – וכי זו מטרת העל מבחינתם. במפלגה פנו להנדל והאוזר בהצעות שונות, כדי לשכנע אותם לחזור בהם מסירובם לתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת חברי הרשימה המשותפת. 

לפי אחד הרעיונות, ישולבו השניים במשא ומתן הקואליציוני מול הרשימה, כדי לפקח על הסיכומים שיושגו וכדי לוודא ששום דבר לא נוגד עקרונות אידיאולוגיים שחשובים להם. הצעה נוספת מדברת על קביעת תקופת מבחן של כמה חודשים לממשלה שכזו, כדי לראות האם הרשימה המשותפת מטרפדת או מונעת מהלכים והחלטות שחשובים לכחול לבן ולפלג של תל"ם באופן ספציפי. על פי ההצעה, אם יוחלט ששיתוף הפעולה אינו עובד תפורק אותה קואליציה, אפילו במחיר של הליכה לבחירות.