ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ליברמן משנה כיוון: "תומך בממשלת אחדות"

יו"ר ישראל ביתנו אמר בריאיון לכאן רקע כי האופציה הטובה ביותר מבחינת מפלגתו היא ממשלה פריטטית • עמיר פרץ: לא נתמוך בממשלת ימין צרה • דרעי: חובה להקים ממשלת חירום לאומית
זאב קם ויואב קרקובסקי
12 במרץ 2020
09:40
עודכן ב 16:43

הפלונטר הפוליטי - ליברמן משנה כיוון: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הבוקר (חמישי) בריאיון לכאן רקע כי הוא בעד ממשלת אחדות. ״המצב מורכב, אנחנו מקווים שביום שני הכנסת החדשה תחל את עבודתה", אמר. "מנקודת מבטנו - האופציה היחידה, או הטובה ביותר, היא ממשלת אחדות פריטטית״. יו"ר העבודה עמיר פרץ רמז מאוחר יותר בישיבת סיעתו כי ממשלה צרה בראשות בני גנץ ובתמיכת הרשימה המשותפת נתקלת בקשיים, אך הוסיף כי לא יתמוך בממשלת ימין צרה בראשות נתניהו.

"כפי שהודעתי לפני הבחירות, אני תומך בהקמת ממשלה צרה בראשות בני גנץ, בתמיכת הרשימה המשותפת", אמר פרץ. "המהלך נתקל בקשיים בתוך המפלגות, והודעתה של אורלי לוי-אבקסיס מגדילה את הקשיים למימוש מהלך חשוב זה. חרף התחושות הקשות אני ממשיך לקיים עמה קשר ומקווה להגיע לתיאום הפעילות העתידית איתה".

פרץ הוסיף: ״קיימתי אתמול פגישה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. הפגישה היתה טובה ודנו באתגרים העומדים בפני מדינת ישראל, ובדרכים להקמת ממשלה חדשה. ישנם מספר שלבים משמעותיים שהראשון בהם הוא המלצה לנשיא המדינה ביום ראשון הקרוב, ואני ממליץ כי נודיע לנשיא על תמיכתנו בבני גנץ כמועמד לראשות הממשלה".

עוד אמר פרץ ביחס לאיומים על חייה של לוי-אבקסיס מאז שהודיעה כי תתנגד לממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשותפת: "אני מבקש לפנות לכל הפעילים הפוליטיים מכל המפלגות, וקורא להם לשמור על איפוק ולא לחצות קווים אדומים. אני מגנה בכל תוקף איומים שהושמעו נגד ח"כ אורלי לוי-אבקסיס".

יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי התייחס הבוקר למשבר הפוליטי, ובריאיון אצל ירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמר כי בשל התפשטות נגיף קורונה - חובה להקים ממשלת חירום לאומית. "אין דרך אחרת", אמר דרעי, "די לפוליטיקה - אנחנו במשבר". יו"ר ש"ס הוסיף: "כחול לבן מובילים לבחירות רביעיות והם ישלמו את מלוא המחיר". חבר הכנסת גדי יברקן, שעבר טרם הבחירות מכחול לבן לליכוד, האשים את מפלגתו הקודמת כי "בזמן שראש ממשלת ישראל מתמודד עם מגפה בין-לאומית, בכחול לבן מחבקים מפלגה שתומכת במגפה בין-לאומית אחרת - טרור".

האזינו לריאיון עם השר אריה דרעי

האזינו לריאיון עם חבר הכנסת גדי יברקן

הבוקר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בליכוד מעדיפים לקבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא לאחר כחול לבן. ביום ראשון יגיעו נציגי המפלגות לבית הנשיא ראובן ריבלין כדי להמליץ על מועמד לראשות הממשלה.

במפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצים שיו"ר כחול לבן בני גנץ יקבל ראשון את המנדט להרכבת הממשלה, ייכשל, ולאחר מכן המנדט יעבור לידי נתניהו. הסיבה לכך היא שלהבנת חברי הליכוד, הסיכוי לצרף לממשלה בראשות נתניהו את אנשי מפלגת העבודה קיים רק אם קודם לכן גנץ ייכשל בהרכבת ממשלה, והצטרפותם לממשלת נתניהו תהיה המוצא האחרון שימנע בחירות רביעיות.

בליכוד חוששים כי אם נתניהו יקבל את המנדט ראשון, מפלגת העבודה לא תסכים להצטרף לממשלה בראשות נתניהו, בטענה שגנץ אמור לנסות להרכיב ממשלה לאחר מכן - והם מעדיפים ממשלה בראשותו.

השר אלי כהן מהליכוד אמר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם רן בנימיני כי "בחירות רביעיות הן מיותרות". כהן הבהיר כי הוא מקווה שמפלגתו תקבל את המנדט להרכבת הממשלה. "אנחנו לא פוסלים אף מפלגה ציונית, כחול לבן הם אלה שפוסלים אותנו. אני לא פוסל את המגזר הערבי, אלא את הרשימה המשותפת", הדגיש כהן.

ח"כ יובל סגלוביץ' מכחול לבן אמר מנגד: "המטרה שלנו היא קודם כל לקבל את המנדט מהנשיא ואחרי זה להקים ממשלה רחבה כמה שיותר". על האפשרות של הקמת ממשלת אחדות בעקבות משבר הקורונה אמר סגלוביץ': "לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום. המדינה כל הזמן בחירום".