קניון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בביטוח לאומי נערכים: 400 אלף מובטלים חדשים עד סוף החודש

המשמעות: יותר מ-2 מילארד שקלים שהמדינה תצטרך לשלם עבור דמי אבטלה • בצל משבר קורונה נרשמו בסך הכל מתחילת חודש מארס כ-208 אלף בקשות • 90% מהבקשות הן כאלו שהוצאו לחופשה ללא תשלום • פתיחת המסחר התעכבה ב-10 דקות • בוול סטריט ננעל בלילה המסחר בעליות חדות על רקע הודעת הממשל על חבילת חילוץ נוספת
כתבי כאן חדשות
18 במרץ 2020
10:22
עודכן ב 14:25

פגיעת הקורונה במשק הישראלי: בצל התפשטות נגיף קורונה והנחיות משרד הבריאות, במוסד לביטוח לאומי הודיעו היום (רביעי) כי על פי ההערכות עד סוף חודש מרץ יירשמו 400 אלף מובטלים חדשים. המשמעות הנגזרת מכך היא יותר מ-2 מילארד שקלים המדינה תצטרך לשלם עבור דמי אבטלה.

מאמש נרשמו 60 אלף בקשות חדשות. בסך הכל מתחילת חודש מארס נרשמו 207,598 בקשות. 90% מהבקשות הן כאלו שהוצאו לחופשה ללא תשלום. בחלוקה לפי קטגוריות מקצועיות ישנם 17.3 אלף במקצוע כללי וללא ניסיון, 14.5 אלף במקצוע הוראה, חינוך והדרכה ו-11.7 אלף בקשות הן של אנשים העובדים במקצוע של מכירות. עוד נמסר כי קרוב למחצית מדורשי העבודה החדשים הם מאזור המרכז ותל אביב.

מנכ"ל שירות התעסוקה רמי גראור, אמר הבוקר: "אנו ממשיכים לשדרג את היכולות הטכנולוגיות שלנו, ואתר השירות קולט כעת רבבות פונים בהצלחה. כפי שהתחייבנו, נכיר בזכאות של כל מי שיגיש בקשה עד לתאריך 26.3.2020. אנו ערים לקושי העצום של דורשי העבודה ושל המעסיקים – ונעשה את כל אשר ניתן לייצר פתרונות עבור הציבור במשבר, שצפוי ללוות אותנו בתקופה הקרובה".

בד בבד, המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר בירידות חדות בצל משבר קורונה. פתיחת המסחר נדחתה בעשר דקות עקב הירידות, אך המנגון האוטומטי הדוחה את הפתיחה בחצי שעה לא הופעל. בד בבד, המסחר בוול סטריט ננעל הלילה בעליות חדות על רקע הודעת הממשל האמריקני על חבילת חילוץ נוספת.

משרד הכלכלה והמועצה הישראלית לצרכנות השיקו צוות חירום לבדיקת מחירי מוצרים. בין המוצרים הנבדקים: מוצרי מזון, נייר טואלט, ג'ל לניקוי ידיים ללא מים, סבון נוזלי, שמפו, מטליות לחות ורבים נוספים. רשתות שיתגלה כי ניצלו לרעה את המשבר והעלו מחירים בצורה קיצונית – יוזהרו, והמועצה לצרכנות תפרסם את מיקומם באמצעי המדיה השונים כמו גם ברשתות החברתיות.

בהכנת הידיעה השתתפו: ליאל קייזר, עמית תומר ונופר משה פרדו