חיטוי בהר הבית
צילום: ואקף

בכיר בוואקף לכאן חדשות: כניסת מתפללים להר הבית תיאסר החל ממחר

לכאן חדשות נודע כי הר הבית ייסגר גם למתפללים יהודים • הממשלה תקדם בחקיקה: שעון החורף יוארך עד 1.5 • חשש להדבקה במחלקה להשתלות מח עצם בהדסה • רופא שעובד במחלקה בה נמצאים חולים בעלי מערכת חיסונית חלשה אובחן כחולה • פג שנולד בשערי צדק אובחן עם קורונה, מצבו קשה
כתבי כאן חדשות
22 במרץ 2020
15:01
עודכן ב 19:58

התפשטות קורונה: בכיר בוואקף אמר היום (ראשון) לכאן חדשות כי החל ממחר תיאסר כניסת מתפללים להר הבית. גורמים בוואקף הוסיפו: "ממחר לא תהיה כניסת מתפללים מוסלמים לתקופה זמנית בלבד – בתנאי שגם מבקרים יהודים לא יורשו להיכנס". לכאן חדשות נודע כי הר הבית ייסגר גם למבקרים יהודים. הוואקף הורה למספר מאבטחים שלו להישאר בהר הבית כדי לוודא את אי כניסת היהודים למקום: "על ישראל לעמוד בהתחייבות שלה. מחר תהיה שעת מבחן עבורנו".

כחלק ממאמצי בלימת ההתפשטות של הנגיף החליטו בממשלה לקדם חקיקה שתדחה את שעון הקיץ עד 1 במאי. שר הפנים אריה דרעי אמר כי הדבר נועד "למנוע מילדים ומבוגרים להסתובב בשעות אור נוספות מחוץ לבית ובכך לצמצם את השימוש במרחב הציבורי בימים אלה". דרעי הוסיף כי ראש הממשלה הביע את הסכמתו העקרונית למהלך. שעון הקיץ היה אמור להתחיל בין הימים חמישי ושישי השבוע. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נתן את הסכמתו למהלך ועם זאת ברשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״ הודיעו הערב כי ישנה משוכה טכנית בדרך לאישור המהלך. תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים. כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ. בעקבות זאת פנה הלילה השר דרעי לראש המל"ל, מאיר בן שבת, למצוא פיתרון למצב שנוצר.

בתוך כך, בבית החולים הדסה עין כרם עלה היום חשש שרופא שעובד במחלקה להשתלות מח עצם נדבק בקורונה וחשף חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לנגיף. הרופאים, אנשי הצוות והחולים שבאו עם הרופא במגע הועברו לבידוד. איש צוות העובד במחלקה אמר לכאן חדשות כי מחלקת ההשתלות כמעט מושבתת מרופאים בגלל הבידוד, וכי מדובר במקרה בעייתי במיוחד מכיוון שהחולים המטופלים במחלקה נמצאים בקבוצת סיכון לסיבוכים כתוצאה מהידבקות בקורונה.

קורונה בישראל: משדר מיוחד בכאן 11

מבית החולים הדסה נמסר כי מדובר ברופא נלווה למחלקת השתלות מח עצם שחש ברע ונלקחה ממנו דגימה שפוענחה במעבדה לווירולוגיה כחיובי חלש, וכי מיד לאחר קבלת התוצאה הוא נשלח מיידית לביתו לבידוד. בהדסה הוסיפו שכל מגעיו של הרופא נבדקו בזמן הרלוונטי ויצאו הנחיות לבידוד ומעקב קפדני במחלקה. בשתי בדיקות נוספות התקבלה לרופא תוצאה שלילית. "לשמחתנו, עד כה לא ידוע על כל מטופל או איש צוות שחש ברע ופיתח תסמינים", הוסיפו, וביקשו להדגיש כי לאחר חקירה אפידמיולוגית מקיפה, לא נמצא גורם הדבקה אפשרי במחלקה.

מוקדם יותר היום דווח כי פג המאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים נדבק בקורונה, ככל הנראה מעובדת המקום. בבית החולים מסרו כי הפג נולד לפני חודשיים במצב קשה והוא סובל מאז מסיבוכים. עד כה אובחנו בישראל 945 חולים בקורונה - אחד מת ומצבם של 20 חולים במצב קשה.

גרוטו: "המיגון לכל הצוותים הרפואיים - לא בעוד יום או יומיים"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו אמר היום כי על פי חלק מההערכות, בישראל יש בין 2,000 ל-10,000 חולים. הוא הוסיף כי על פי התרחיש המחמיר ביותר, ימותו בישראל 10-20 אלף בני אדם אך הם נספרים כחלק מכ-40 אלף בני אדם בישראל שמתים ממחלות שונות בכל שנה.

גרוטו התייחס גם לביקורת על חוסר המיגון עבור הצוותים הרפואיים בארץ. "כשנעלה את המיגון של הצוותים כשהתחלואה תעלה אז לא יהיו כבר בידודים", אמר. "אבל המיגון לכל הצוותים לא צפוי בעוד יום או יומיים".

בנוגע למחדל הבדיקות אמר גרוטו כי "אנחנו מרחיבים את הקריטריונים ומורידים את החסמים לבדיקות. קיבלנו החלטות שבמצבים מסויימים רופאים יוכלו לתת אישור לבדיקה בלי צורך לקבל אישור מגורמים במשרד הבריאות. לדוגמא אנשי צוות רפואי לא יצטרכו שום אישור נוסף, חולים מסויימים בבתי חולים.

בתוך כך, במשרד הבריאות אישרו היום כי יש הדבקה נרחבת בקהילה של נגיף קורונה. גרוטו אמר בריאיון לתוכנית בחצי היום עם אסתי פרז בכאן רשת ב כי המטרה הראשית כעת היא להפריד בין חולים לבריאים.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

לדברי גרוטו, מספר הבדיקות לקורונה עלה ל-3,000 עד 4,000 ביום ואין צורך להגדילו ל-10,000. גרוטו הפציר בציבור לחשוב היטב לפני יציאה מהבית כדי למנוע את התפשטות הנגיף: "מי שיוצא מהבית צריך לחשוב שלוש פעמים, ורק אז להחליט אם לצאת או לא".

האזינו לריאיון עם פרופסור גרוטו בכאן רשת ב

ביום שישי האחרון נקבע בבית החולים שערי צדק מותו של אריה אבן שנפטר מקורונה. אבן, ניצול שואה בן 88, התגורר בבית הדיור המוגן "נופים" בירושלים, שם כמה מהדיירים נדבקו בנגיף כתוצאה מהידבקות של אחת מהעובדות הסוציאליות במקום.

חתנו של אריה אבן התראיין היום לתוכנית בחצי היום, וסיפר על התחושות במשפחה. "גם אנחנו, ילדיו, יושבים שבעה כל אחד לבדו בביתו. ביקשנו מחברים וקרובים לא לבוא כדי למנוע הידבקות", סיפר חתנו של אבן מיכאל כרמון.

כרמון מתח ביקורת על היערכות מערכת הבריאות להתפרצות נגיף קורונה, ועל כך שלא נעשה מספיק כדי לגונן על אוכולוסיית הקשישים בישראל: "נלחמים פה גיבורים, אבל המערכת, כמו במלחמת יום כיפור, לא חשבה מספיק קדימה. לא ניהלו את הסיכון, ולא תיכננו תרחישים - שהם אפילו לא תרחישי קיצון. אנחנו יודעים כבר חצי שנה שהמחלה תוקפת בראש ובראשונה קשישים – מה יותר ברור מלמגן את אנשי הסגל שמטפלים בקשישים ולסגור את בתי האבות?".

האזינו לריאיון עם חתנו של אריה אבן בכאן רשת ב