השר ארדן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ארדן בדיונים עם נתניהו: יש לכריז על מצב חירום אזרחי

פרסום ראשון: מטרת הבקשה של השר לביטחון הפנים - הגברת סמכויות המשטרה באכיפת ההגבלות • גורמים בדיון על הגבלות התנועה: אין מנוס מנקיטת צעדים חריפים יותר • אנשי צוות רפואי בביה"ח קפלן חוששים שנחשפו לחולת קורונה. ההנהלה דורשת שיגיעו לעבודה
כתבי כאן חדשות
23 במרץ 2020
09:38
עודכן ב 17:10

פרסום ראשון: השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביקש בדיונים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו היום (שני), להכריז על מצב חירום אזרחי - כדי להרחיב את סמכויות המשטרה באכיפת ההגבלות. עמדת ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן והמשטרה היא שיש לתת לארגון סמכויות לאכוף את כל צווי משרד הבריאות, לרבות איסור יציאה שלא לצורך חיוני - על פי הסייגים שניתנו בתקנות.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

המשמעות של הבקשה: המשטרה תוכל לאכוף גם איסור שהייה בפארקים מרכזיים, בחוף הים ועוד - ולא רק את איסור ההתקהלות - כפי שקורה כעת. בד בבד, מספר חולי הקורונה בישראל ממשיך להאמיר ועמד הבוקר על 1,238 בני אדם, מהם 24 במצב קשה.

גורמים בדיון על הגבלות התנועה: אין מנוס מנקיטת צעדים חריפים יותר

ראש הממשלה דן בשעה זו בהחמרת ההגבלות על התנועה, כדי למנוע את התפשטות הנגיף בישראל. אחד הנושאים שבהם עוסק הדיון הוא השלכות של סגר מלא על מדינת ישראל. הגורמים המשתתפים בדיון דנים בין השאר בהשלכות עצירת או צמצום התנועה מלבד שירותים חיוניים. גורמים המעורים בפרטי הדיון ציינו כי נתניהו טרם הכריע בסוגיה, אך ברור כי אין מנוס מנקיטת צעדים חריפים יותר, שיגבילו את תנועת האזרחים בישראל. כפי שפורסם אמש, אחת האפשרויות שנבחנות היא הטלת הסגר על מבוגרים מעל גיל 60, בשל השתייכותם לקבוצת סיכון. עוד אפשרות שנבחנת היא להטיל מגבלות נוספות, כולל במקומות שמוגדרים כעת כחיוניים. 

השר ארדן, התייחס הבוקר לאפשרות של החמרת צעדי החירום בריאיון לכאן רשת ב ואמר: "נתקדם בהדרגה להטלת הסגר. מאות אלפי אנשים נוספים יידרשו לא ללכת לעבודה; ישראל תחולק לרובעים והמשטרה, יחד עם גדודים של צה"ל, תבדוק אנשים שנמצאים בחוץ".

האזינו לריאיון עם השר ארדן בכאן רשת ב

השר לביטחון הפנים אמר בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב כי "החרדה שלי היא ממה שיקרה עוד שבוע ועוד שבועיים. אני כבר לפני שבוע יצאתי עם עמדתי שצריך ללכת להסגר מלא של שבועיים, עם אכיפה הרבה יותר נרחבת. כמות האפשרויות שתינתן ליציאה מהבית תהיה יותר מצומצמת". על החלת תקנות החירום על משרדים הוסיף השר ארדן: "יש לחייב מגדלים שבכניסה אליהם תהיה מדידת חום. יש פתרונות וצריכים לחייב לא רק בעלי עסקים, אלא גם מקומות עבודה".

כמו כן, מתפללים מוסלמים ומבקרים יהודים לא הורשו להיכנס הבוקר להר הבית. רק מספר מצומצם של עובדי הוואקף נכחו במקום.

קיבוץ שלם בדרום הוכנס לבידוד בגלל שני חברים שחלו

בעקבות שני חברי קיבוץ שחלו בקורונה, קיבוץ שומריה שבדרום יבודד ושעריו יינעלו. שומריה מצטרף לקיבוץ עלומים שבדרום, שם 312 חברי קיבוץ מתוך 450 נכנסו אתמול לבידוד, לאחר שהתגלה כי אדם שהתארח במקום בחג הפורים חלה בקורונה.

בתוך כך, אנשי צוות רפואי בבית החולים קפלן חוששים שנחשפו לחולת קורונה, אבל ההנהלה אוסרת עליהם להיכנס לבידוד ודורשת שיגיעו לעבודה. מדובר בקשיש שהגיע ביום חמישי לחדר המיון, שהה בו במשך כ-13 שעות, והתגלה לאחר יומיים כנשא של הנגיף. הצוות במקום לא נקט באמצעי מיגון מלאים.

מבית החולים קפלן נמסר כי "החלטה על הצורך בבידוד, כמו במקרה הזה, מתבצעת לאחר תחקיר אפידמיולוגי על פי נהלי משרד הבריאות".

איגוד בתי אבות ודיור מוגן דורש ביצוע בדיקות קורונה לכל דיירי המוסדות. במכתב לראש הממשלה ולשרי הבריאות, האוצר והרווחה התריע האיגוד על סכנה לשלומם של עשרות אלפי קשישים ומטפלים השוהים במוסדות הגריאטריים.

אינטל ישראל הודיעה כי תתרום כמיליון שקלים לרכישת מכונה אוטומטית לבדיקת ערכות קורונה לבית החולים רמב"ם בחיפה. המכונה תוכל להגדיל משמעותית את כמות הבדיקות לאבחון הנגיף, ולסייע במיגור התפשטותו.

60 אלף דורשי עבודה נוספו ביממה האחרונה; שיעור האבטלה - 17.6%

כ-60 דורשי עבודה חדשים נוספו ביממה האחרונה, ושיעור המובטלים מכלל המועסקים זינק מאז אתמול בבוקר (16.5%), ועומד כעת על 17.6%. בשירות התעסוקה דיווחו כי נרשמו 572,660 נרשמים חדשים החל מתחילת החודש, 90% מהם עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

רשות המסים הודיעה כי היא מעבירה לעסקים החזרי מס בהיקף של כמיליארד שקל, בהליך מרוכז, מתוך רצון לסייע לעסקים בישראל. חלק מהכספים נכנסו בהדרגה לחשבונות הבנק כבר ביום רביעי האחרון, המהלך יסתיים היום.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בכאן רשת ב

במקביל, הושג הסכם עם מורי העל-יסודי, אשר ימשיכו ללמד מרחוק. בסיכום שהגיעו אליו ארגון המורים ומשרד האוצר הוחלט כי המורים לא יצאו לחופשה ויסייעו לתלמידים - בהנחה שהבגרויות יידחו לחודש יולי.

במשרד התחבורה הודיעו על ירידה בהיקפי התחבורה הציבורית באופן משמעותי. רכבת ישראל מדללת את קווי הנוסעים ב-50% וקווי הרכבת העיקריים ייצאו אחת לשעה בלבד, ונסיעות עירוניות יורדות לעד שתי נסיעות לקו, כל שעה, בקווים העיקריים. בנוסף, בוטלו יותר מ-300 קווים בין עירוניים בכל רחבי הארץ.

נמשכים ניסיונות חילוץ הישראלים בעולם

בינתיים, נמשכים ניסיונות חילוץ הישראלים ברחבי העולם. ביום חמישי מתוכננת לצאת טיסת אל על מיוחדת ממרכז אמריקה, שתנחת לראשונה בהיסטוריה בקוסטה ריקה. המטוס ייצא מטקסס וימתין בשדה התעופה בסן חוזה. לטיסה זו יגיעו ישראלים, בתיאום עם משרד החוץ, גם מגוואטמלה, פנמה, ניקארגואה והונדורס. השגרירות בקוסטה ריקה ומשרד החוץ ידאגו לפתיחת גבולות יבשתיים וטיסות לקוסטה ריקה במיוחד לאותם ישראלים. המטוס יצא ביום חמישי בערב ארצה.

רשויות התעופה בהודו מציינות שממחר בחצות (שעון מקומי) יופסקו טיסות הנוסעים הפנימיות. כ-1,500 ישראלים שם הסתמכו על מעבר לערים הגדולות דרך טיסות הפנים הללו. בספרד הודיעו שנכנס לתוקף צו שאוסר על כניסה למדינה ועל טיסות מעבר למי שאינו אזרח האיחוד-האירופי.

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: לא משתפים אותנו בקבלת החלטות

יושב ראש איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור חגי לוין, קבל כי בהחלטות בעניין ההתמודדות עם נגיף קורונה לא משתפים מספיק גורמי מקצוע בתחום בריאות הציבור, וזאת על אף שבישראל יש מומחים מהשורה הראשונה בעולם. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" מתח לוין ביקורת על הליכי קבלת ההחלטות ואמר כי "בצד הטיפול בשוטף, יש להרים את הראש ולחשוב צעד אחד קדימה". לוין אמר כי "צריך לבנות יכולת לאתר במהירות צבירי תחלואה ולטפל בהם, וכן לבדוק את עובדי הבריאות כדי לוודא שלא יידבקו או ידביקו אחרים".

משרד הבריאות השיק אתמול את יישומון "המגן", למניעת התפשטותו של נגיף קורונה. היישומון מבקש מהמשתמש הרשאה לעקוב אחר מיקומו ומזהיר אותו אם ייקלע למגע עם חולים.

בתוך כך, נציג ארגון הבריאות העולמי בשטחים, ג'ארלד רוקינשוף, נפגש אתמול עם צוותים רפואיים מקומיים ברצועת עזה וביקר במתקן בידוד חדש ובבית חולים שדה שנבנים באזור רפיח, ובחדר מיון בבית חולים בעזה, זאת אחרי חשיפת מקרים ראשונים של קורונה בעזה. רוקינשוף העביר עימו ערכות בדיקה, ציוד מגן וחומרי הסברה הנוגעים להתגוננות מפני נגיף קורונה. הוא אמר בביקורו כי "עזה היא אזור מורכב וצפוף מאוד", וכי "יש לאתר קשרים פוטנציאליים של החולים שהתגלו ברצועה כדי למנוע התפשטות נוספת ולחזק את מערכת הבריאות המקומית".