מארינה מקסימיליאן צילום: דניאל קמינסקי
צילום: דניאל קמינסקי

שאלון לשבת עם מארינה מקסימיליאן

הלהקה האהובה עליה, השיר הכי טוב שלה שאתם לא מכירים ואיך השם שלה קשור למוזיקאי ששמעה נעוריה? מארינה מקסימיליאן מתארחת בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
27 במרץ 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את מארינה מקסימיליאן.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום של Maximilian Hecker הגרמני. שירה מלנכולית ואווירתית. הייתי בת 13 והסתובבתי תקופה עם התחושה שאני חייבת להוסיף את השם מקסימיליאן כשם שני, ופתאום שמעתי ברדיו שירה שהפנטה אותי והאזנתי עד הסוף כדי לגלות מי הזמר. השדרן אמר ״מקסימיליאן הקר״. זה היה כמו סימן נוסף עבורי. הייתי נערה שמחה ומלנכולית גם יחד, אהבתי להתרפק על שירים ולבכות איתם. אפילו זכיתי לראות הופעה שלו בתמונע כעבור כמה שנים. אני לא יודעת מה הוא עושה היום, אבל הוא בהחלט העניק לי רגעים יפים של עצב מתוק בנעוריי.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום האחרון של דיוויד בואי. לא הכרתי לעומק את יצירותיו של בואי, מלבד כמובן את היותו אייקון ואת חשיבותו התרבותית. האלבום שלו על ערש דווי עם השיר Blackstar הימם אותי. הדהימה אותי העובדה שהיצירה הכי חדשנית ששמעתי בשנים האחרונות מגיעה מאדם שמתקרב לגיל 70. זה רק מדגיש שלאמנות ולמקוריות אין גיל ומחזק אותי כאמנית ללכת בעקבות הקול הפנימי שמוליך אותנו.
חוץ מזה הלהקה האהובה עליי נקראת מודראט. גיליתי אותם במקרה והשירים שלהם מלווים אותי כבר שנים בתקופות קיצוניות שבהן רק מוזיקה יכולה לעזור ואפילו ילדתי לצלילי האלבום שלהם בשתי הלידות שלי!

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
I Know. אני גאה בשיר הזה ובשצף שבו הוא נולד. הוא נולד כמו תרופה שהבשילה. שיר תרופה לסיפור אהבה מיתולוגי.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
בפעם הראשונה ששיחקתי בסדרה ״חשופים״ הייתה סצנה שבה הדמות שלי שרה והיא הייתה צריכה לשיר כמישהי שלא שרה במקצועה. הסצנה שוחררה ליוטיוב ושנים קיללתי את הרגע ונשבעתי שלעולם לא אשיר בתור דמות כי אנשים ברשת לא יודעים מה אני ומה בדמות. הדבר המשעשע הוא שעם השנים אני מסירה מעליי מניירות של זמרת ומתקרבת יותר ויותר ל״דמות״ הזאת ששרה באופן טבעי ולא טכני. עדיין הייתי מורידה את הסצנה הזאת בכיף מעל פני הרשת :)

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
אני זוכרת במפורש שהיו רגעים כאלו שאמרתי את זה לעצמי. לא זוכרת מתי בדיוק. אבל תמיד הייתה לי התחושה הברורה שזה העולם שלי. שזו השפה שלי בעולם, ושהמוזיקה תדאג לי כל החיים כל עוד אני אדאג לה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
אף פעם לא באמת, אבל כשהייתה לי פציעה במיתרים הרגשתי שקיבלתי עונש או סימן, והכרחתי את עצמי להתמודד עם השאלה האם החיים מסמנים לי לבחור כיוון אחר. אולי אפילו כמפיקה מוזיקלית. אבל גיליתי שאני חייבת לשיר והבנתי שאני מוכנה להקריב המון מאורח החיים שלי בכדי שאוכל לשיר בחופשיות. זו אכן הקרבה, אבל אני עושה אותה בלב שלם כי הרגשתי את החיים לתקופה בלי השירה. וזה לא בשבילי.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום –היית מצילה ולמה?
אחד מחבריי הטובים ביותר שמו שי מיבר, צ׳לן נדיר, והוא נפטר לפני 13 שנים. שי היה אחד האנשים הכי מעוררי השראה ויצירתיות שהכרתי והוא תמיד היה מורה דרך, ועוד יותר מאז שהפך לנצחי. אם כבר שאלתם שאלה כל כך גורלית, אז אענה תשובה גורלית ואומר שאת האלבומים והשירים שלו הייתי משאירה לי כנגיעת נצח והשראה.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
חד משמעית לג׳יימס בונד וגם לבצע!

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Moderat - Rusty Nails ועדיף כל האלבום. וגם ניקי מינאג' עם דרייק, ליל וויין וכריס באון - Only. שיר משעשע וגס במיוחד.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
מנהלת אמנים.

מהו השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
השיר שלי שייחשב להכי מצליח עד שתגיע השעה שלי ללכת.