נתניהו בהצהרה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו: אם לא נראה שיפור מיידי - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא

בהצהרה לאחר החמרת ההגבלות אמר ראש הממשלה: "נדרשת משמעת עצמית קפדנית, אחרת יהיה כאן אסון" • נתניהו שב וקרא לממשלת חירום לאומית, אך לא התייחס למשבר החוקתי • החל מהערב: מוגבלת היציאה מהבית כחלק מהמאבק בנגיף קורונה. נתניהו הזהיר את השרים כי צריך למנוע קריסה של מערכת הבריאות • תופעה מדאיגה: חולי קורונה שבדיקתם יצאה שלילית - על אף שנדבקו
עמיחי שטיין וקטי דור
25 במרץ 2020
20:09
עודכן ב 20:33

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) כי אם לא נראה שיפור מיידי במגמת ההידבקות בקורונה לא יהיה מנוס מהלטיל הסגר מלא על תושבי ישראל, למעט צרכים חיוניים של מזון ותרופות. לדבריו, "זה עניין של יממות ספורות, אנחנו עושים את כל ההכנות לכך - הלוגיסטיות והמשפטיות. הסכנה אורבת לכל אחד. הישארו בבתים. ונשמרתם לנפשותיכם, כולם חייבים לציית. נדרשת משמעת עצמית קפדנית. אם לא תתגייסו יהיה כאן אסון. אין לי דרך אחרת לתאר זאת. אל תצאו מהבתים. אלה דיני נפשות".

נתניהו הוסיף כי הצעדים שנעשו בישראל נעשים כעת בכל העולם, "אבל אין בהם די, כי מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם אלפי חולים שרבים מהם יהיו בסכנת מוות".

• מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

• קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

ראש הממשלה אמר כי הממשלה תדאג למי שנפגעו מהמצב הכלכלי הקשה: "יש לנו כלכלה חזקה ומשאבים חזקים. נעזור אחד לשני כדי לעבור את המשבר. אף אחד לא יכול להגיד מתי בדיוק יסתיים המשבר אבל אנחנו מתחילים לחשוב על היום שאחרי. הקמנו צוות לתכנון היציאה מהמשבר שכולל את מיטב המוחות הטובים בארץ ובעולם. נשקם את הכלכלה שלנו במהירות ונחזור לחיים רגילים".

נתניהו לא התייחס למשבר הפוליטי והחוקתי שעובר על ישראל ועל סירובו של יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין לציית לפסיקת בג"ץ. עם זאת, הוא שב וקרא להקים ממשלת חירום: "צו השעה הוא אחדות. אני חוזר וקורא להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר".

ראש הממשלה אמר בישיבת הממשלה כי צריך לאמץ מדיניות מחמירה - כדי למנוע את הקריסה של מערכת הבריאות והמשק. במהלך הישיבה אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, לשרים: "אם הצעדים האלו יידחו - לא יהיה מנוס מהסגר מלא, לתקופה ארוכה וממושכת". הערכות הן שכבר בימים הקרובים תחול החמרה בהנחיות - עד כדי הסגר מלא.

נשיא המדינה ראובן ריבלין פנה הערב בנאום לאומה לאזרחים, וביקש להישמע להנחיות משרד הבריאות: "גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות - נעשה ונשמע. עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו". הנשיא הוסיף: "אני פונה אליכם אזרחי ישראל - בנפשנו הדבר". 

תופעה מדאיגה: חולי קורונה שבדיקתם יצאה שלילית 

כמה חולים שהגיעו לבתי החולים עם תסמיני קורונה, קיבלו תשובות שליליות לבדיקה לאבחון הנגיף, שנלקחה מהגרון או מהאף. רק כשמצבם הידרדר, ונלקחה מהם בדיקה מהריאות - התברר כי הם נדבקו בווירוס. ההסבר לתופעה הוא בריכוז נמוך של נגיף קורונה בגרון ובאף, ביחס לריכוז הגבוה שלו בריאות. התופעה דווחה בכמה בתי חולים בישראל, היא ידועה בעולם אבל אין עליה עדיין מספיק נתונים.


בתוך כך, הלילה אישרה הממשלה הגבלות החדשות למניעת התפשטות נגיף קורונה. ההגבלות נכנסו לתוקפן אחר הצוהריים בשעה 17:00. בין השאר תותר הגעה למקום עבודה שהוכרז חיוני בלבד ורק למי שקיבל אישור. תותר יציאה מהבתים רק לצורך הצטיידות במזון, תרופות, מוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים, לקבלת שירות רפואי או תרומת דם, להגעה להליך משפטי, לטיפול במסגרות רווחה או להשתתפות בהפגנה.

יציאה של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום תותר לזמן קצר ולמרחק שלא יעלה על 100 מטרים ממקום המגורים. ההיתר ליציאה לפעילות ספורט בוטל. תותר יציאה לסיוע רפואי לאדם אחר. קיום תפילה יותר בשטח פתוח בלבד ובנוכחות של עד עשרה אנשים, במרחק של שני מטרים אחד מהשני. בשל ההחמרה – רכבת ישראל תפסיק את תנועת הרכבות לחלוטין החל ממחר בבוקר. במשרד הבריאות מעריכים שיש בין עשרת אלפים ל-50 אלף חולי קורונה לא מאובחנים בישראל.

האוצר: סגר מלא הוא מכת מוות למשק הישראלי

אומדן עדכני שערך משרד האוצר מעריך את העלות של סגר מלא על המשק הישראלי לתקופה של 12 שבועות בסכום של 280 מיליארד שקלים – סכום שמגיע ל-19% מהתוצר של מדינת ישראל. על פי האומדן הזה, הגירעון יזנק ל-16% ויחס החוב תוצר של המדינה ל-88%.

באוצר אומדים את העלות של סגר מלא לחמישה שבועות ב-140 מיליארד שקלים. גורמים באוצר מעריכים כי ככל שעמדת משרד הבריאות תתקבל ויוטל סגר מלא הוא יימשך שבועות ארוכים ויהווה ״מכת מוות״ למשק הישראלי.