מיכל רשף
צילום: תאגיד השידור

כשהבית הוא הסיוט הכי גדול: איך אפשר למנוע עלייה במקרי אלימות במשפחה?

הבידוד הביתי הביא איתו גל של מקרי אלימות במשפחה ברחבי העולם. בקרוב זה יגיע גם אלינו - והמדינה צריכה לפעול מהר, לפני שיהיה מאוחר מדי
מיכל רשף
26 במרץ 2020
11:10

"בעלי לא נותן לי לצאת מהבית. היו לו תסמינים דומים לשפעת, והוא טוען שבזה שהוא כולא אותי כאן הוא מגן על אחרים ומונע הכנסה של הנגיף הביתה. אני מרגישה שהוא מנסה לבודד אותי" – כך נשמעה אישה מארצות הברית בשבוע שעבר בשיחה למוקד סיוע מקומי. העדות שלה הופיעה השבוע במגזין טיים.

הנגיף הזה סוגר אותנו טוב טוב בבית. אסור לצאת להסתובב, לעבודה או להיפגש עם חברים. אז יש המנסים לעשות מהלימון לימונדה – להשלים קריאה של ספרים, לסדר את הבית. אבל יש מי שבשבילם, בעיקר בשבילן, להישאר בבית – זה הסיוט הכי גדול.

בימים האחרונים מתריעים ארגוני סיוע לנשים מוכות מפני עלייה צפויה במספר המקרים של אלימות במשפחה. רק בשבוע שעבר, למשל, נפצעה קשה מדקירה אישה צעירה מלוד. החשוד בדקירה הוא בן זוגה.

אנחנו עדיין לא רואים את זה בצורה מובהקת, כי לרוב נשים קוראות לעזרה כשהתוקף לא בבית. אז נחשו מה קורה כשהוא כל הזמן שם.

סיר הלחץ שיוצר הבידוד הביתי משחרר את הקיטור שלו בדיוק עליהן ועל הילדים שלהן. אין להן לאן לברוח. גם המצב הכלכלי הקשה מוסיף למתח. הנגיף נותן לתוקפים תירוץ אובייקטיבי לנתק את הקורבנות שלהם מהעולם.

יש מי שבעבורן להישאר בבית מסוכן הרבה יותר מכל נגיף. זה לא תרחיש אפוקליפטי. אם לא נפעל עכשיו, כמה מהנשים האלה יצאו מהבית – באלונקות

מה גם שבמקרים כאלה יש כל כך הרבה אי ודאות וחוסר שליטה, ותוקפים, שצריכים למצוא דרך להחזיר לעצמם את השליטה – לרוב עושים את זה על חשבון בני הבית.

כדי להתמודד עם נגיף קורונה אנחנו כל הזמן מסתכלים על תהליכים שקורים בעולם, אז בטח לא תתפלאו לשמוע שאנחנו לא לבד גם בסיפור הזה. במקומות מסוימים, בסין למשל, נרשמו פי שלושה יותר מקרים של אלימות במשפחה אחרי כמה שבועות של בידוד ביתי. גם בבריטניה, ארצות הברית וגרמניה החלו לזהות ניצנים של התופעה.

אז מה עושות? במדינת אוטר פרדש שבהודו, למשל, הוקם קו ייעודי לטיפול באלימות במשפחה בזמן קורונה ומספרו פורסם בעיתונות תחת הכותרת: "דכאי את נגיף קורונה, לא את קולך".

בגרמניה קראו הארגונים החברתיים להקים מערך סיוע רחב יותר דרך הרשת. בארצות הברית הציעו לנשים לפנות לרשויות באמצעות הודעות טקסט. שם גם קוראים לנשים כאלה, שלא נמצאות עדיין במקומות שדורשים הסגר, לבקש עזרה לפני שהן נכנסות לבידוד, ומבקשים מהממשל האמריקני חבילות סיוע שיאפשרו לנשים עובדות לשמור על עצמאותן הכלכלית. גם האו"ם הצטרף וקרא להקצות משאבים ייעודיים לטיפול בנשים הללו.

כאן אצלנו ח"כ עאידה תומא סלימאן פנתה לשר הרווחה אופיר אקוניס בבקשה להעביר תקציב למקלטים לנשים מוכות, שעלולים לקרוס בגלל המשבר.

אז נכון, אסור לצאת עכשיו מהבית. זה מסוכן. אבל יש מי שבעבורן להישאר בבית מסוכן הרבה יותר מכל נגיף. זה לא תרחיש אפוקליפטי. אם לא נפעל עכשיו, כמה מהנשים האלה יצאו מהבית – באלונקות.