t
בדיקת קורונה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "ברגע השיא נוכל להתמודד עם 5,000 מונשמים"

פרופ' איתמר גרוטו סותר את הדיווח על כ-1,500 מכונות הנשמה זמינות בלבד: "יש כ-2,500 מכונות פנויות" • ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות אמר לכאן רשת ב: "לא נגיע למצב שצריך לבחור את מי להנשים" • מניין החולים בישראל ממשיך לעלות – 2,495 נדבקו בנגיף. אתמול נערכו יותר מ-5,000 בדיקות קורונה
כתבי כאן חדשות
26 במרץ 2020
09:08
עודכן ב 12:40

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אומר היום (חמישי) כי ברגע השיא, נוכל להתמודד עם כ-5,000 מונשמים. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב סתר פרופ' גרוטו את נתונים שעלו מדוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ולפיו בישראל ישנן 1,437 מכונות הנשמה פנויות בלבד: "יש לנו סדר גודל של 2,500 מכונות פנויות ואנחנו משלימים את זה בעוד מכונות". על השאלה מה יקרה כשיעלה הצורך להחליט את מי להציל ואת מי לא ענה גרוטו: "גורמים אתיים מתייעצים אך אין עדיין הליך מסודר. אנחנו עוד לא שם. מקווה שהצעדים שאנחנו נוקטים ימנעו את המצב הזה". על השאלה, עד מתי יימשך המב שבו אנו נמצאים אמר גרוטו: "זו שאלת 100 מיליארד הדולר. אני מעריך שנגיע לאזור יולי-אוגוסט במצב של דעיכה. הירידה תיקח קצת זמן".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

דוח חדש של מרכז המחקר של הכנסת חשף היום שבישראל ישנן 1,437 מכונות הנשמה פנויות בלבד. במסמך שהוכן עבור הוועדה לעניין ההתמודדות עם נגיף קורונה בכנסת, עולה שנכון לינואר 2019 היו בישראל 758 מיטות טיפול נמרץ מסוגים שונים. מתוכם: 394 מיטות טיפול נמרץ כללי, 64 מיטות טיפול נמרץ ביניים, 215 טיפול נמרץ לב, 53 מיטות טיפול נמרץ לב ביניים ו-32 מיטות טיפול נמרץ נשימתי. כמו כן עולה שישנת 2,173 מכשירי הנשמה, מתוכם כשליש בשימוש, ועוד 28 לא תקינים. 

במענה לשאלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת מהו מספר מכשירי ההנשמה בישראל מסר המשרד כי נכון להיום יש בישראל 2,173 מכשירי הנשמה, מתוכם כשליש, 708 בשימוש, עוד 28 לא תקינים ו- 1,437 פנויים

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

בתוך כך, ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, דוקטור בועז לב, אמר שבישראל יש כ-4,000 מכונות. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב הסביר לב כי "אנחנו נרכוש עוד ציוד רפואי. לא נגיע למצב שצריך לבחור את מי להנשים". 

מניין הנדבקים בנגיף ממשיך לעלות ועומד הבוקר על 2,495, מתוכם 41 במצב קשה. 66 חולים החלימו מקורונה. 59,493 בני אדם נמצאים בבידוד בביתם. כמו כן, מספר הבדיקות היומי נשאר דומה לאתמול – יותר מ-5,000 בדיקות ביום.

מהיום, במסגרת ההגבלות החדשות, קווי הרכבת ויותר מ-500 קווי אוטובוס ברחבי הארץ בוטלו לחלוטין. גם קו 480 של אגד, המחבר בין ירושלים לתל אביב ביניהם. 

ח"כ ליברמן: "משרד הביטחון צריך לנהל את המשבר"

יושב ראש ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן אמר בריאיון לקרן נויבך וירון דקל כי "משרד הביטחון צריך לנהל את המשבר". ליברמן הוסיף כי המשבר "לא מתנהל נכון. זה משבר תלת ממדי - רפואי, כלכלי, הסברתי. אנחנו עדיין שומעים כל יום על מחסור חמור במיגון צוותי הרפואה או במכונות הנשמה. שר הבריאות לא מורגש. מי שמנהל את משרד הבריאות זה רה"מ מול המנכ"ל".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ ליברמן

13 ישראלים תקועים בספינה שעוגנת בליסבון

13 ישראלים בני 75-65 לא מורשים לרדת מספינה שעוגנת בליסבון מיום ראשון, לאחר שהתגלה כי שניים מהנוסעים שירדו ממנה נשאי קורונה. הישראלים היו אמורים לטוס לפרנקפורט, ומזוודותיהם כבר נשלחו לשם והם נותרו ללא בגדים ותרופות.

חיים ויצמן, ישראלי בן 75 שתקוע בספינה טען בשיחה עם ירון דקל וקרן נויבך כי "הישראלים הם האחרונים על הספינה שלא משחררים אותם וזה בגלל שמשרד החוץ והבריאות לא מאשרים". ממשרד החוץ נמסר: "עושים מאמצים לסייע לקבוצת הישראלים לחזור לארץ כפי שאנחנו עושים עם כל אזרחי ישראל".

פרופ' סדצקי: "לצערי נראה עוד מתים"

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופסור סיגל סדצקי, אמרה בריאיון לירון דקל וקרן נויבך בכאן רשת ב כי "לצערי אנחנו נמשיך לראות עוד חולים ונפטרים. התחלואה הגבוהה ביותר היא בגילאים 29-20 וצריך להבין שבכל גיל יכולה להיות תמותה, גם אם סטטיסטית רוב המתים הם מבוגרים". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור סדצקי

מנהלת בית החולים וולפסון, דוקטור ענת אנגל, התייחסה בריאיון לכאן רשת ב על ההחלטה של בית החולים הדסה לבצע בדיקות לכל צוותי הרפואה: "גם לנו יש אפשרות טכנית לבצע זאת. אך המשמעות של בדיקה שחוזרת שלילית, לא אומר שאיש הצוות בריא, ולכן ההנחיה הנכונה היא שכל הצוותים יהיו עם מסכות כירורגיות".

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר אנגל