t
עפר שלח ומשה בר סימן טוב בישיבת ועדת הקורונה
צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

מנכ"ל משרד הבריאות: "השבועיים הקרובים קריטיים"

הוועדה להתמודדות עם הקורונה מכונסת לדיון ראשון ושומעת את משה בר סימן טוב ואת ראש המל"ל, מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. בר סימן טוב: "פורים יצר עלייה במספר הנשאים ויש חשש מהרמדאן". ראש המל"ל: "היינו צריכים לגבש את מנגנון הניהול תוך כדי תנועה"
דקלה אהרן-שפרן
26 במרץ 2020
09:28
עודכן ב 09:44

על רקע משבר הקורונה והמשבר הפוליטי מתכנסת הבוקר (חמישי) הוועדה המיוחדת שהוקמה השבוע בכנסת להתמודדות עם המגפה. הוועדה בראשות חבר הכנסת עפר שלח מכחו לבן תשמע בישיבתה הראשונה את ראשי המערכות המתמודדות עם המאבק בנגיף: מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ראש המל"ל, מאיר בן שבת ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. בגוש הימין החליטו להפסיק את החרם על ועדות הכנסת והגיעו לישיבה, כמו גם לישיבות אחרות שיקיימו בהמשך היום. עם זאת, החרם על ישיבות מליאת הכנסת נמשך.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב אמר בדיון כי השבועיים הקרובים מאוד קריטיים ומטרידים להתמודדות עם תחלואה בגלל פוטנציאל התפרצות מאוד קשה. "פורים יצר עלייה במספר הנשאים ויש חשש מהרמדאן. ההתקהלויות הללו הן הכי מסוכנות שיש". הוא ציין כי ההערכה היא שעבור מסה גדולה של חולים נדע לתת מענה אך עבור מסה גדולה של חולים קשים הדבר לא בטוח - וכל האסטרטגיה נגזרת בהתאם לכך. "כל העולם מתמודד עם הקורונה, כולם מתמודדים עם אוכלוסיה מבוגרת וכל אחד יגיע לצומת שבו יצטרך להחליט את מי להנשים ואת מי לא. זאת פנדמיה בסדר גודל שלא היה כמותו. מספר האנשים שיידבקו גדול מזה שהיה בשפעת הספרדית".

בר סימן טוב הוסיף כי המטרה היא להוריד את מקדם ההדבקה למקדם לינארי ולא מעריכי וכי ככל שנכנסים לזה במצב של פחות חולים הלחץ על המערכת יותר נמוך. בתשובה לשאלות חברי הכנסת לגבי הגדלת מספר הבדיקות בצורה משמעותית אמר בר סימן טוב כי "יש בכל רגע אחוז מהאוכלוסיה עם סימפטומים וכי אי אפשר לדגום את כולם וכן כי יכול להיות שהיום התוצאה השלילית ומחר היא תהיה חיובית". המנכ"ל הוסיף כי "ככל שידוע לנו אנחנו מבצעים יותר בדיקות מכל מדינות אחרות יחסית לאוכלוסיה ואמר כי בתחילת השבוע הבא נגיע ליותר מ-10,000 בדיקות ביום".

לגבי מכונות הנשמה אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "ציר הציוד המיגון ומכונות ההנשמה הוא קריטי. יש לנו במלאי מעל 1,500 מכונות שמישות וזמינות. לוקחים גם מלאים מהצבא. יש עוד 70 מכונות במערכת הפרטית ויש מאמצים להעלאת המלאי הקיים. יחד עם גרף הזמנה שמביא אותנו בסך הכול ל-2,864 מכונות הנשמה. עוד מאמצים: לרכוש מחו"ל. אלפים של הזמנות. לא ידוע כמה יגיעו כי מדינות סוגרות את אפשרויות היצוא. מנסים לייצר בארץ ומקווים שזה יגיע לעוד כמה מאות. מנסים לעשות הסבה של מכונות קיימות. אין מגבלות תקציב. אנחנו במירוץ מסחרר לעשות קאצ' אפ למציאות". 

ראש המלל מאיר בן שבת אמר בדיון כי אין פורמט רשמי לגבי איך הממשלה צריכה להתנהל במצב כמו זה: "צריך לומר ביושר. היינו צריכים לגבש את מנגנון הניהול תוך כדי תנועה. הן לא החלטות מושלמות. אמון הציבור במערכת דרך ההסברה הוא קריטי, איך מתנהל ניהול ההסברה של האירוע? חייב להיות שולחן עגול שמנהל את פתרון הבעיות ומעצב את האסטרטגיה". הוא ציין כי משרד הביטחון משמר כוננות לקבל את הפיקוד בכל רגע נתון ומכיר מקרוב ושותף בקבלת ההחלטות כדי להיות מוכן אם יידרש לקבל פיקוד על המצב.

יו"ר הוועדה עפר שלח ביקש למקד את הדיון בניהול המשבר ברמה הלאומית. בן שבת הסביר: "בסוף ינואר קיבלנו את ההחלטה הראשונה לגבי המגיעים מסין. קבענו בתחילת הדרך שמדובר באירוע "על משרדי" שבו נדרש לקבל החלטות מהירות. היעד האסטרטגי שקבע ראש הממשלה הוא להביא לכך שמדינת ישראל תוכל להכיל את המגפה בכל ההיבטים. 3 המאמצים עיקריים: מאמץ בריאותי, שימור רציפות תפקודית לאורך זמן ושימור חוסן כלכלי הן של המדינה, הן של האזרח. הממשלה כולה התכנסה סביב הנושא הזה לא מעט פעמים. בכל דיון ממשלה אנחנו סוקרים את הסטטוס ומדברים על החלטות להמשך. אין פורמט רשמי לגבי איך הממשלה צריכה להתנהל במצב כמו זה. המאמץ הבריאותי מובל על ידי משרד הבריאות. המאמץ הכלכלי מובל על ידי משרד האוצר ולצדו נגיד בנק ישראל. המשרד הכלכלי התומך מובל על ידי שר הכלכלה, בין היתר על מנת לוודא שאין מחסור לאורך האירוע.

שלח אמר כי שטובי אנשי יועצי התקשורת במדינת ישראל היו צריכים לשבת עם המל"ל ולנהל אסטרטגיה תקשורתית. "אם זו הייתה חס וחלילה מלחמה, לא רק שיש יחידה של דובר צה"ל, טובי הדוברים במדינת ישראל היו יושבים סביב השולחן". על כך השיב בן שבת: "מאמץ ההסברה הוא בהחלט חשוב אך הוא לא העיקרי".