ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לשכת רה"מ: המוסד הביא עוד 400 אלף אמצעים חיוניים לבדיקות

שב"כ: יותר מ-500 תושבים שאותרו באמצעים הטכנולוגיים - התגלו כחולי קורונה • שיעור האבטלה עלה ל-21% • מניין המתים כתוצאה מהידבקות בקורונה עלה לשמונה
כתבי כאן חדשות
26 במרץ 2020
14:44
עודכן ב 19:48

משבר קורונה בישראל: מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר הערב (חמישי) כי המוסד הביא לישראל עוד 400 אלף רכיבים חיוניים לערכות בדיקה לגילוי קורונה. במקביל, משירות הביטחון הכללי נמסר כי למעלה מ-500 תושבים שנכנסו לבידוד, לאחר שאותרו בעקבות הפעולות הטכנולוגיות של השירות, נמצאו לאחר בדיקה – כחולי קורונה.

"בדיון שהתקיים הבוקר בכנסת, עדכנה פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, כי ללא הסיוע הטכנולוגי של שב"כ לא ניתן להגיע ל-60% מהתושבים הנדרשים להיות בבידוד", נמסר בהודעה.

פרח טיס אובחן הבוקר כחולה קורונה, והחניכים והמדריכים שנחשפו לחניך נכנסו לבידוד. מדובר צה"ל נמסר כי החייל לא שהה בבסיס ביומיים האחרונים, וכי לא מדובר במחזור שלם, אלא רק בגף אחד והפעילות בבית הספר לטיסה נמשכת.


שיעור האבטלה עלה ל-21%

בעקבות מגבלות הממשלה על האזרחים בשל התפשטות, שיעור האבטלה עלה היום ל-21.2%. מתחילת החודש נרשמו בשירות התעסוקה יותר מ-720 אלף דורשי עבודה חדשים - 90% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום.

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, אומר כי הוחלט להאריך את שמירת הזכויות של הנרשמים בשירות עד לסוף החודש, כך שתוכר זכאותו של כל מי שיירשם עד 31 במארס כאילו נרשם ב-15 בחודש.

מניין המתים עלה לשמונה

מניין המתים מגיף קורונה בישראל עלה היום והוא עומד כעת על שמונה. הבוקר מתה בבית החולים וולפסון בחולון קשישה בת 91. בבית החולים מעייני הישועה נפטר חולה נוסף בן 83, תושב בני ברק, שסבל ממחלות רקע. המנהל הרפואי פרופ' מוטי רביד סיפר עליו: "הנפטר היה בן 83. אושפז לפני 10 ימים במצב קשה. היה מורדם ומונשם. הסתמן שיפור במצבו, אך אחר כך חלה החמרה ומהבוקר גם קריסת מערכות. הוא עבר החייאה ממושכת שלצערנו נכשלה והוא נפטר". נפטרת שלישית היא קשישה בת 89 שמתה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. היא אושפזה במתחם המחלות המתפרצות בהדסה עין כרם לפני כשבועיים.  מדובר בחולה עם מחלות רקע, אשר הוגדרה כבר בשבוע שעבר במצב אנוש. משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים שאובחנו עומד כבר על 2,666 ובהם 39 חולים במצב קשה.    

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

כחלק מההתמודדות עם נגיף הקורונה - ישראל פתחה את הבונקר התת קרקעי שלה לשעת חירום והפעילה את המרכז הלאומי לניהול משברים (מנ"ל). בבונקר עצמו קיימים כלים שאמורים לסייע בתהליכי קבלת החלטות. בין השאר, לכל משרד ממשלתי נמצא במתחם אזור ייעודי, שמאפשר שיתוף פעולה בתהליכי קבלת ההחלטות. גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו כי מדובר ב"עוד כלי לניהול, שליטה, בקרה ומעקב. אנחנו מבינים שהמשבר ילווה אותנו עוד זמן ממושך".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר היום בכאן רשת כי ברגע השיא, "נוכל להתמודד עם כ-5,000 מונשמים". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" סתר פרופ' גרוטו את הנתונים שעלו מדוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ולפיו בישראל ישנן 1,437 מכונות הנשמה פנויות בלבד: "יש לנו סדר גודל של 2,500 מכונות פנויות ואנחנו משלימים את זה בעוד מכונות". על השאלה מה יקרה כשיעלה הצורך להחליט את מי להציל ואת מי לא ענה גרוטו: "גורמים אתיים מתייעצים, אך אין עדיין הליך מסודר. אנחנו עוד לא שם. מקווה שהצעדים שאנחנו נוקטים ימנעו את המצב הזה". על השאלה, עד מתי יימשך המצב שבו אנו נמצאים אמר גרוטו: "זו שאלת 100 מיליארד הדולר. אני מעריך שנגיע לאזור יולי-אוגוסט במצב של דעיכה. הירידה תיקח קצת זמן".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בינתיים הושלמו כמה מבצעים להשבת ישראלים מרחבי העולם. שגרירות ישראל בניו דלהי סיימה את מבצע השבתם של 316 מטיילים ישראלים מרחבי הודו. משרד החוץ ושגרירות ישראל בירדן סייעו להחזיר ארצה כ-200 סטודנטים הלומדים בממלכה. כמו-כן הסתיים מבצע להשבתן של כ-100 מאחרונות בנות השירות הלאומי המשרתות ברחבי העולם.