פגיעה בקטינים
צילום: גטי אימג'ס

בשל הגבלות משרד הבריאות: מרכזים לטיפול בנפגעי תקיפה מינית הפסיקו לפעול

המרכזים של שלוש עמותות נסגרו בשל ההנחיות לצמצום כוח העבודה. המרכזים נותנים מענה למאות ילדים ובני נוער בעלי מוגבלויות. ממשרד הרווחה טרם נמסרה תגובה
ורד פלמן
26 במרץ 2020
17:43

מרכזים של שלוש עמותות, לטיפול נפשי בנפגעי תקיפה מינית של בעלי מוגבליות, הפסיקו לפעול בשל ההנחיות לצמצום כוח העבודה בעת משבר קורונה. המרכזים נותנים מענה למאות ילדים ובני נוער בעלי מוגבלות שכלית, לקות ראייה ועוד. ממשרד הרווחה טרם נמסרה תגובה.

מנהלת המרכזים כתבה בפוסט בפייסבוק: "מדובר בקבוצה באוכלוסייה שהיכולת שלה להתמודד עם מצוקת הקורונה והבידוד היא קטנה בהרבה משאר האוכלוסייה. מדובר בסבל שהוא בלתי נסבל ובמצבי סיכון ממשיים להם ולמשפחותיהם".

המנהלת הוסיפה כי "ביום רביעי האחרון קיבלתי טלפון מהמפקחת שהודיעה לי בקול שבור שלפי הנחיית האוצר, המרכזים שלנו לא נחשבים מרכזי סיוע לנפגעי תקיפה מינית. המשמעות היא סגירה מיידית של שלושת המרכזים. כך משרד האוצר מתנער מאחריות. המרכזים שלנו הם הגופים היחידים שמוסמכים לתת בשם משרד הרווחה טיפול נפשי לנפגעי תקיפה מינית עם מוגבלות, ומרכזי סיוע אחרים שלא עובדים עם אנשים וילדים עם מוגבלויות, נשארים פתוחים בזמן הזה. ברור לי ולעובדים שתחתיי, שגם אם לא נקבל משכורת, נמשיך להתקשר ולענות לטלפונים של המטופלים שלנו".

מנכ"ל מכון חרוב להכשרה ומחקר בתחום פגיעה והזנחת ילדים, פרופ' אשר בן אריה מסר בתגובה: "הימים הם ימים לא פשוטים לכלל האוכלוסייה, ובמיוחד לא פשוטים לילדים במשפחות שפוגעות בהן ולילדים נפגעי תקיפה מינית. הם עוד יותר לא פשוטים לילדים עם צרכים מיוחדים שנפגעו מפגיעות מיניות. ההחלטה של משרד הרווחה להמשיך את הטיפול בכלל הילדים ולהפסיק את הטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים היא לא רק מקוממת, היא ההוכחה לשלטון פקידים שאיננו מבין במה שהוא עוסק".