גנץ ולפיד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אושר הפיצול של סיעות יש עתיד ותל"ם מכחול לבן

חוסן לישראל תשמור על השם כחול לבן • יעלון חובר ליש עתיד • הוועדה המסדרת אישרה את מעברה של פנינה תמנו שטה מיש עתיד למפלגתו של בני גנץ ואת מעברה ההפוך של ר'דיר מריח ליש עתיד • אושר הפיצול של הנדל והאוזר מתל"ם
זאב קם
29 במרץ 2020
16:56

הוועדה המסדרת אישרה היום (ראשון) פה אחד את הפיצול של סיעות יש עתיד ותל"ם מכחול לבן. חוסן לישראל של בני גנץ וגבי אשכנזי שצפויה לחתום על כניסה לממשלה תשמור על השם "כחול לבן". משה יעלון חבר עם סיעתו תל"ם לתוך יש עתיד והסיעה תמנה כעת 16 חברים. עוד אישרה הוועדה את מעברן של חברות הכנסת פנינה תמנו שטה ור'דיר מריח בין יש עתיד לחוסן לישראל. מריח שסירבה להיכנס לממשלה תחת נתניהו תעזוב את מפלגתו של גנץ ותיכנס ליש עתיד במקום תמנו שטה שמתחה ביקורת על שיש עתיד בחרה להישאר מחוץ לממשלה. כמו כן אושר גם הפיצול של חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל מסיעת תל"ם של יעלון. השניים הופכים לסיעה עצמאית בכנסת בת שני ח"כים שתיקרא "דרך ארץ". למרות שסיעתם יכולה להשלים לימין 61 מנדטים ובכך לייתר את כניסתה של כחול לבן של גנץ, בכחול לבן ובדרך ארץ מבהירים שהסיעות יפעלו ביחד כגוש אחד גם במסגרת הקואליציה ויהיו מתואמות.

חבר הכנסת חילי טרופר מכחול לבן אמר לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "גנץ לא מפחד ממערכות בחירות, הוא עבר שלוש כאלה בשנה. אחרי שנה של התכתשויות ללא הכרעה ברורה, מנהיג צריך - אל מול האופציות הקיימות - לחשוב מה טוב לישראל. אם נתניהו יפר את הסכם הרוטציה, אוטומטית גנץ הופך לראש ממשלת המעבר. הוא לא ימהר לפרק את הדבר הזה, כשהוא יודע שגנץ הופך אוטומטית לראש הממשלה". על הביקורת שהוטחה נגד מערכת המשפט אמר טרופר ששמו עלה כמועמד לתפקיד שר המשפטים: "יש הרבה הגזמות בסיפור הזה, כמה פעמים באמת בג"ץ התערב? ועדיין, העובדה שיש אחוז גבוה מאוד שמרגיש שיש כאן התערבויות מוגזמות – צריך לבדוק את זה. אבל מי שבאמת רוצה לתקן לא מאיים. זה רומס, מבזה ומשפיל".

בד בבד בכירים במפלגת ימינה מאיימים שאם נתניהו לא ישפר את ההצעה שלו למפלגה, הם יישארו באופוזיציה ולא יהיו חלק מהממשלה. כרגע ההצעה שהוצעה לימינה מדברת על תיק החינוך ועוד תיק זוטר. בכירים במפלגה מאיימים שאם זו תהיה ההצעה הסופית הם יישארו מחוץ לממשלה.

מוקדם יותר היום סיכמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר חוסן לישראל בני גנץ את אחת הנקודות המרכזיות שהיו נתונות במחלוקת בין הצדדים בדרך לממשלה משותפת - שאלת מינויו של יו"ר הכנסת הבא. השניים סיכמו, בהתאם לדרישת גנץ, כי יו"ר הכנסת לא יהיה יולי אדלשטיין, שלמינויו גנץ התנגד בתוקף לאחר שביזה לדבריו את בג"ץ בהתנגדות מפורשת לפסיקתו בשבוע שעבר. השניים סיכמו כי יו"ר הכנסת ושר האוצר יהיו מהליכוד לאורך כל כהונת הממשלה, גם בעת שגנץ יכהן כראש הממשלה. עוד סוכם שמפלגתו של גנץ לא תטיל וטו על תפקיד השר לביטחון הפנים. נתניהו יוכל למנות את מי שירצה מתוך שרי הליכוד. מירי רגב ויריב לוין מועמדים לתפקיד.

לקראת סגירת ההסכם בין גנץ לנתניהו, שתיים מהמחלוקות שנותרו עד כה פתוחות הן מינוי שר המשפטים ומינוי שר הבריאות. אחת ההצעות שעלו  במהלך הפגישה הלילית אמש בין השניים, היא ויתור של גנץ על מועמד מטעמו לתפקיד שר המשפטים ומינוי חיצוני לתפקיד, בתמורה לקבלת תיק הבריאות. נתניהו פנה עם ההצעה לליצמן, שסירב בכל תוקף: "אין על מה לדבר". לפי שעה נראה שתיק הבריאות יישאר בידי יהדות התורה. עוד מסתמן כי לבסוף תיק המשפטים יהיה בידי חוסן לישראל בשל הוויתור על תיק הבריאות ושחילי טרופר או אבי ניסנקורן ימונו לתפקיד. מפלגתו של גנץ תחזיק גם בתיקי הכלכלה והרווחה.