ועדת קורונה
צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

משרד הבריאות: הזמנו 11 אלף מכונות הנשמה, לא כולן יגיעו עד שיא המגיפה

ובהמשך היום תדון גם בטיפול משרד הבריאות בקשישים במוסדות גריאטריים ובבתי אבות עקב משבר הקורונה
ורד פלמן
30 במרץ 2020
09:41

לאחר שהוקמה בשבוע שעבר, היום (שני) מתכנסת ועדת הכנסת המיוחדת למאבק בנגיף הקורונה לדון בסוגיית המסחור בציוד רפואי, בדגש על מחסור במכונות ההנשמה. לדברי אחראית הרכש במשרד הבריאות, "הזמנו יותר מ-11 אלף מכונות הנשמה. לא כל המכונות יגיעו עד שיא המגפה, אלא בתוך חודשיים. יש לנו כרגע 1,400 מכונות פנויות בבתי החולים ועוד 400 שהועברו לבתי החולים מהאגף לשעת חירום. יש עוד 70 מכונות בבתי חולים פרטיים ו-900 בצה"ל". היא הוסיפה כי המשרד נערך להנשמת 5,000 חולים, שיהוו שליש מהמאושפזים. כך על פי הערכות סטטיסטיקאים.לדבריה, הצפי הוא שחברות ישראליות ייצרו 4,000-5,000 מכונות, אך רק מספר קטן הגיע אתמול.

אבי בוסקילה, מנכ"ל חברת "שראל" שמבצעת את הרכש למשרד הבריאות, אמר כי "חברה אחת ממנה שריינו מכונות מייצרת בחודש 60 כאלה ובעוד כמה שבועות היא תוכל לייצר 600 בחודש. בתקופה הזאת אנחנו נמצאים בקשר עם הספקים והם מתקשים לתת מועד מדוייק. במהלך החושד הבא אנחנו יודעים על סדר גודל של 400 מנשימים". אולם יושב ראש הוועדה, ח"כ עפר שלח השיב לו כי מדובר על כמה עשרות בלבד של מכונות הנשמה בייצור העצמי, בעוד לאל ידוע מתי יגיעו 11 אלף המכונות שהוזמנו מחו"ל.

עוד אמר בוסקילה כי "המוסד ומשרד הביטחון קיבלו את האחריות לתקינות של כל דבר שהבאנו מיצרנים וספקים שאנחנו עובדים איתם. יש דברים שמשרד הבריאות פסל ויש דברים שאישרו".

חבר הכנסת אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת עדכן בוועדה כי ייפתחו מרכזי היבדק וסע של מד"א בוואדי ערה, טמרה ומרכז נוסף בנגב. "אני קורא לכלל האזרחים הערבים למלא אחר ההוראות של משרד הבריאות", אמר. ח"כ מיקי חיימוביץ' מכחול לבן הוסיפה: "צריך לחשוב איך מתגברים על הקושי בהסברה בחברה החרדית. כולנו נצטרך להשתמש בסוף באותן מכונות הנשמה".

ח"כ ג'אבר עסאקלה מהרשימה המשותפת אמר בדיון כי המוכנות לנגיף בפריפריה היא לא גדולה. "בדרום יש רק 361 מכונות הנשמה, בצפון: 443 ובירושלים 151. בנצרת המצוקה מאוד קשה, בית חולים אחד לילדים יש מכונת הנשמה אחת ובבתי חולים אחרים מכונות ספורות".

ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו קראה בדיון לראש הממשלה נתניהו להיכנס לבידוד: "שמענו שיועצת ראש הממשלה, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה. נאה דורש ונאה מקיים, ראש הממשלה ויושב ראש הכנסת צריכים להיכנס לבידוד ולא לחשוב פעמיים".