הנהגת חמאס
צילום:

מקורות פלסטיניים לכאן חדשות: טרם נקבע מועד דיון לעסקת שבויים בין ישראל לחמאס

המקורות טוענים כי חמאס עדיין לא מסר למצרים מה בדיוק ייתן בתמורה לשחרור אסירים על ידי ישראל • דיווח: מצרים הציעה עסקה קטנה ובמסגרתה ימסור חמאס אות חיים תמורת שחרור אסירים מבוגרים •
גל ברגר
09 באפריל 2020
17:29

בדרך לעסקת חילופי שבויים עם חמאס? מקורות פלסטינים אומרים היום (חמישי) לכאן חדשות כי טרם נקבע מועד להגעת משלחות מישראל ומחמאס למצרים במטרה לקדם עסקה חלקית לשחרור אסירים ביטחוניים תמורת מידע על החיילים והנעדרים הישראלים בעזה.

המקורות טוענים כי חמאס עדיין לא מסר למצרים מה בדיוק ייתן בתמורה לשחרור אסירים על ידי ישראל. לדבריהם, המגעים הראשוניים שהמודיעין המצרי פתח בהם מול ישראל וחמאס נמצאים בשלב מוקדם ומתנהלים בטלפון.

חמאס מחזיק כיום בעזה בגופותיהם של הדר גולדין ושאול אורון, ובשני האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח הבוקר כי מצרים הציעה עסקה קטנה ובמסגרתה ימסור חמאס אות חיים תמורת שחרור אסירים, כפי שהיה ב"עסקת הקלטת" בימי גלעד שליט– שבה מסר חמאס קלטת וידאו של גלעד תמורת שחרור כעשרים אסירות ביטחוניות.


על פי הדיווח בעיתון, מצרים קיבלה לידיה עותק מהיוזמה שהציג מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ביום חמישי שעבר ובה אמר בראיון טלוויזיוני כי חמאס ייתן "תמורה חלקית" לשחרור האסירות והאסירים החולים והמבוגרים, ובה בעת הבהיר כי אין מדובר בעסקת חילופים גדולה אלא במחוות הומניטריות משני הצדדים.

גורמים פלסטינים העוסקים בסוגיית האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל מסרו לכאן חדשות כי בבתי המאסר יש כעת כמה עשרות אסירים מבוגרים שחצו את גיל 60 (כ-70 אסירים), יותר ממאה אסירים חולים (בין 130 ל-200) – מהם כמה עשרות עם מחלות קשות. עוד אסורים 41 אסירות ביטחוניות וכ-200 קטינים.

העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח אתמול כי חמאס יבחן את ההצעות השונות שיגיעו לפתחו בעקבות יוזמת סינוואר. בעקבות יוזמת סינוואר, הודיעה השבוע לשכת ראש הממשלה בישראל כי ישראל ערוכה לפעול באופן קונסטרוקטיבי לסיום הסוגייה וקראה לשיח מיידי באמצעות המתווכים. אמש טען חבר הנהגת חמאס בחוץ לארץ מוסא אבו מרזוק כי שום מתווך לא פעל עד כה בכל הקשור ליוזמת סינוואר, וציין כי חמאס יברך על כל תיווך של רוסיה בנושא, אם הדבר מקובל על ישראל.

השבוע שוחח מנהיג חמאס איסמעיל הנייה עם סגן שר החוץ הרוסי בוגדנוב, בין השאר בסוגיית האסירים הפלסטינים. מחזיק תיק האסירים בחמאס מוסא דודין אמר השבוע כי לא תמיד ישנה הזדמנות כמו זו שנקרתה כעת ואם ישראל לא תיענה לה, היא עלולה למצוא עצמה נושאת ונותנת בנסיבות מסובכות יותר. גם הוא טען כי לא נרשמה עד כה תזוזה אמיתית בדרך לעסקה.