הישיבה בעיריית בני ברק, אתמול

בוטל מערך הבדיקות המדגמיות בבני ברק שהיה אמור לדגום היום 1,500 איש

לפי גורם המעורה בפרטים: הסיבה לביטול - התכתשות בין מנכ"ל הדסה למשרד הבריאות שהחלה כבר בשבוע שעבר. עוד אמר הגורם שכבר בהתחלה במשרד הבריאות לא אהבו את העובדה שהם לא שותפים ומעורבים בפרויקט
דניאל אלעזר
12 באפריל 2020
05:32

מערך הבדיקות המדגמיות לתושבי בני ברק לנגיף קורונה שהיה אמור להתחיל היום (ראשון) בדגימה של כ-1,500 איש בוטל. לדברי גורם המעורה בפרטים הסיבה לביטול בדקה ה-90 היא על רקע מחלוקת בין משרד הבריאות לראשי המיזם שעליו היו אחראים מכון וייצמן, היזם אמנון שעשוע וארגון איחוד הצלה, ובשל העובדה שהמשרד עצמו לא היו מעורב בפרויקט.

בנוסף, השפיע געל החלטה כם ההתכתשות בין מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, למשרד הבריאות שהחלה בשבוע שעבר ונמשכה גם כעת. ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב גם כן בנושא.

לכאן חדשות נודע כי אתמול בערב התקיימה פגישת סיכום בבניין העירייה לקראת מערך הבדיקות שהיה אמור להתחיל הבוקר בשעה 09:00 ולסייע באיתור חולים נוספים בעיר. בישיבה השתתפו נציגים של מד"א, איחוד הצלה, נציגים מהעירייה ונציגים מהמטה למאבק בקורונה - האלוף במיל' רוני נומה ואחרים, נציגים מטעם אמנון שעשוע שיזם את הפרויקט וכן פרופסור רוטשטיין. מי שלא השתתף בישיבה היה נציג של משרד הבריאות.


לדברי גורם המעורה בפרטים במהלך הישיבה התקבלה שיחת טלפון מלשכת מנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ובשיחה הודיעו להם כי משרד הבריאות מבטל את אישורו למערך הבדיקות ומורה על ביטולו המיידי. לדברי הגורם, במשרד הבריאות ניסו תחילה לומר להם שהביטול נעוץ במחסור בציוד הדרוש לבדיקות כמו מטושים אך רוטשטיין, שהיה שותף לשיחה, אמר כי בית החולים הדסה יוכל לספק את המטושים מהמלאי שלו - למרות זאת ההצעה לא התקבלה.

אותו גורם סיפר כי כבר בהתחלה במשרד הבריאות לא אהבו בלשון המעטה את ההחלטה להוציא את הפרויקט כשהם לא שותפים ומעורבים בו כלל וכלל. לדברי אותו גורם, במשרד הבריאות לא אהבו גם את מעורבותו של אמנון שעשוע במיזם, ואת "פלישתו" לתחום, שכן הוא מונה על ידי ראש הממשלה נתניהו להיות בוועדה המייעצת להוצאת ישראל ממשבר הקורונה.

לפני כמה ימים סוכם כי מי שיבצע את הדגימות בפועל יהיו אנשי מכון וייצמן ואיחוד הצלה אולם במהלך השבת התקבלה החלטה כי הדוגמים יהיו נציגי בית החולים הדסה, ביחד עם אנשי מד״א ואיחוד הצלה.

ראש הממשלה נתניהו התערב במשבר שפרץ. לדברי הגורם הוא שוחח עם אמנון שעשוע ואמר לו שמשרד הבריאות מתנגד לפרויקט והוא "לא רוצה לשבור את העניין". לכאן חדשות נודע לפני ההחלטה על הביטול כי מאות אנשים כבר הודיעו שיגיעו מחר להיבדק, והצפי היה למלא את המכסה היומית שהציבו ושעמדה על 1,500 בדיקות ליום.