הלוויית הרב בקשי דורון בהר המנוחות בירושלים, הבוקר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון הובא למנוחות

הרב הספרדי הראשי לשעבר הלך הלילה לעולמו לאחר שחלה בנגיף קורונה. הנשיא ריבלין: "הייתה לו אחריות עמוקה לכל עם ישראל"
עקיבא וייס
13 באפריל 2020
09:34
עודכן ב 13:00

הרב הספרדי הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון הובא היום (שני) למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים. זאת לאחר שהלך אמש לעולמו מנגיף קורונה. בקשי דורון היה בן 79 במותו. בעקבות מגבלות התנועה הנובעות ממגפת הקורונה נקרא הציבור שלא להגיע להלווייתו של הרב ובודדים בלבד נכחו בטקס שהתקיים בבית ההספדים הספרדי בהר המנוחות.  


מי שהחליף את בקשי דורון בתפקידו, הרב הראשי הספרדי לשעבר, שלמה משה עמאר אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "הוא היה גדול בתורה. הייתה לנו ידידות שהלכה והתפתחה, תמיד כיבדתי אותו לפני שהייתי רב ראשי, ואחרי שמוניתי לרב הראשי כיבדתי אותו שבעתיים".

אמש והבוקר ספדו נבחרי ציבור רבים לראשון לציון לשעבר. נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם הודעת אבל מיוחדת לאחר מותו של הרב בה נכתב: "שמעתי בצער עמוק על פטירתו של הראשון לציון הגאון הרב אליהו בקשי דורון זצ״ל. הרב בקשי דורון זצ״ל היה תלמיד חכם עצום עם אחריות עמוקה לכלל ישראל, רב, אב ומורה דרך לקהילות ישראל בארץ ובתפוצות ש'השיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם׳ וקירב לבבות ישראל".

מוקדם יותר פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעת אבל בה נאמר בין היתר: "אני דואב עמוקות – עם עַם ישראל כולו – על פטירתו של הראשון לציון, הרב הראשי לשעבר אליהו בקשי-דורון זצ"ל. תנחומיי העמוקים מסורים למשפחתו הנכבדה ולתלמידיו הרבים".

הרב בן ה-79 היה מאושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים מאז יום שלישי שעבר ואמש נפטר בשל המחלה. מבית החולים נמסר: "מצבו של הרב שסבל ממחלות רקע מורכבות הידרדר במהלך היום, ולמרות מאמצי החייאה רבים בשעה האחרונה, נאלצו הרופאים לקבוע את מותו".

הרב בקשי דורון נולד בירושלים ב-1941. בצעירותו למד בישיבת הדרום, בישיבת חברון ובכולל קול יעקב. בשנת 1970 מונה לרב שכונות רמת הנשיא ורמת יוסף בבת ים, וכעבור שנתיים היה לרב הראשי הספרדי בעיר. בהמשך מונה לרב הראשי של חיפה, וב-1993 נבחר לרב הספרדי הראשי לישראל, הוא הראשון לציון. הוא כיהן בתפקיד זה עד 2003.