-
צילום: פלאש 90

התפרצות קורונה במוסד סיעודי: 22 מטופלים חלו

משלוח של 100 מכונות הנשמה מארה"ב נחת היום בישראל. מקוריאה הדרומית הגיע משלוח של חומרים הנחוצים להגדלת מספר בדיקות הקורונה • התפרצות קורונה בגליל: תושבי יישובים ערביים נקראים להישאר בבתיהם • התפרצות קורונה במוסד גריאטרי באשדוד: 22 חלו בנגיף - פיקוד העורף הוקפץ לחיטוי במקום
משה שטיינמץ, כרמלה מנשה ואיציק זוארץ
15 באפריל 2020
16:41
עודכן ב 18:35

מארצות הברית הגיע היום (רביעי) משלוח של מאה מכונות הנשמה שנועדו לסייע בהתמודדות עם משבר קורונה. המנשמים נרכשו על פי דרישת משרד הבריאות, באמצעות חברת "שראל". נוסף על כך, נחת היום גם משלוח של ראגנטים מקוריאה הדרומית, חומרים כימיים הנחוצים לכמאה אלף בדיקות לחולי קורונה. במסגרת הרכש של משרד הביטחון, צה"ל ומשרד החוץ הגיעו לישראל גם כ-50 אלף חליפות מיגון לצוותים הרפואיים.

במהלך החג חילקה המשטרה 3,029 דוחות ומהם 2,555 דוחות בגין יציאה מהבית שלא על פי התקנות. מדובר בעליה נוספת בכמות הדוחות שמחלקת המשטרה. ביממה הקודמת ניתנו 1,977 דוחות בגין עבירה זו. הנתונים מתייחסים לפרק הזמן שבין אתמול בשעה 13:00 והיום בשעה 17:00. כמו כן במהלך החג שוטרים ביקרו בבתי 1,289 חולים המאושפזים בבית. על פי נתוני המשטרה מאז יום ראשון 5,247 חולים המאושפזים בבתי נבדקו על ידי שוטרים, מתוך כ-7,300 חולים המאושפזים בבית.

הבוקר עלה מניין המתים מקורונה בישראל ל-126 בני אדם, לאחר שדיירת נוספת מבית האבות "משען" בבאר שבע – ה-14 במספר – נפטרה מהמחלה. הדיירת, זמירה ארצי בת ה-82, הותירה אחריה שלושה ילדים ותשעה נכדים. עופר בנה סיפר לכאן חדשות: "לא הספקנו להיפרד ממנה. כשישבנו לארוחת החג עדכנו אותנו על מותה". נכון לעכשיו אובחנו בישראל יותר מ-12 אלף נדבקים. בבתי החולים מאושפזים כ-760 חולים, בהם 176 במצב קשה.

התפרצות קורונה במוסד גריאטרי באשדוד: 22 חלו בנגיף - פיקוד העורף הוקפץ לחיטוי במקום

22 מטופלים במוסד גריאטרי "בית הדר" באשדוד נדבקו בקורונה. מדובר במוסד סיעודי ומרכז רפואי שיקומי גדול שבו יש כ-250 מיטות אשפוז וכמה מחלקות, בהן מחלקות מונשמים. גדוד שחר של פיקוד העורף הוקפץ למשימת חיטוי במקום. 

התפרצות קורונה בגליל: תושבי יישובים ערביים נקראים להישאר בבתיהם

משרד הבריאות הזהיר היום מהתפרצות קורונה ביישובים הערביים בגליל, והפציר בתושבי האזור להסתגר במקום מגוריהם. "מבקשים מתושבי היישובים דיר אל אסד, נחף, בענה ומג'ד אל כרום להישאר בבתים", נמסר בהודעת המשרד.

עוד נמסר כי על פי הנתונים שיש בידיהם עתה ישנם 31 חולי קורונה מאומתים באזור – 23 חולים מדיר אל אסד, 4 חולים מנחף, 3 חולים בענה וחולה מאומת אחד במג'ד אל כרום. "על פי החקירה האפידמיולוגית שנוהלה על ידי מחוז צפון יש מאות מגעים פוטנציאליים, על כן במשרד מנחים את התושבים להישאר בבתים ולשמור על הוראות הבידוד והריחוק החברתי".

קופת חולים כללית, שמפעילה מתחם לנטילת בדיקות קורונה בבענה - דיר אל-אסד, ציינה כי נערכו יותר מ-400 בדיקות משלשום. במתחמי הבדיקות התגלה כי יותר מ-20 עובדים בבית המטבחיים "דבאח" בדיר אל-אסד נדבקו בנגיף.

בשבת נחשף בכאן חדשות כי משגיח כשרות בבית המטבחיים אובחן כחולה בקורונה. משרד הבריאות יצר קשר עם מנהלי המשחטה וביקש את פרטיהם של העובדים שבאו במגע עם החולה. 200 עובדים נשלחו לבידוד בבתיהם.

אחמד דבאח, ראש מועצת דיר אל-אסד, אישר בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב, כי המקור להדבקה בכפר הוא משגיח כשרות בבית המטבחיים, נוסף על הדבקה שהייתה במהלך אירוע אבל מקומי. דבאח הביע תקווה שהתושבים יישמעו להנחיות משרד הבריאות ויקפידו על בידוד. "אם יהיה צורך בהסגר, לא נהסס", אמר. הוא ציין כי הבדיקות בדיר אלאסד התחילו באיחור ניכר.