אבישי כהן
צילום: בן פלחוב

שאלון לשבת עם אבישי כהן

האלבום הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, הזמרת שהוא יכול להאזין לה בכל מצב רוח, ואיזה תחביב מעביר לו את הזמן בקורונה? החצוצרן אבישי כהן מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
17 באפריל 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. החצוצרן אבישי כהן מוציא אלבום חדש וראשון עם ההרכב Big Vicious ומתארח בשאלון לשבת שלנו. 

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
היצירה הראשונה שהתאהבתי בה בילדות הייתה באופן מפתיע ״מחול האפרוחים״ שהיא התמונה החמישית ביצירה שנקראת ״תמונות בתערוכה״ של המלחינים מוסורסקי (עיבד לתזמורת) וראוול (הלחין לפסנתר). הקטע הזה היה הפתיח של תכנית רדיו מפורסמת בשם ״מקהלה עליזה״ ובכל שבת בבוקר היינו רוקדים כולנו בבית לצלילי האפרוחים ומתרגשים כל שבוע מחדש.
בכלל, היצירה הקלאסית המלאה "תמונות בתערוכה" ליוותה אותי גם בהמשך החיים, בתקופה שניגנתי מוזיקה קלאסית בפילהרמונית הצעירה וגם הרבה אחרי, כשהופיעה בסצינת הפתיחה המפורסמת בסרט "ביג לובובסקי", כשבעל הבית רוקד לצלילי התמונה הראשונה.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום החדש של Rejoicer, שנקרא Spiritual Sleaze מאד תפס אותי.
מעבר לזה שריג'ויסר (יובל חבקין) איש יקר וגם לקח חלק בכתיבת חלק מהשירים בתקליט האחרון של Big Vicious, יש משהו בתקליט האחרון שלו שגרם לי להשאיר אותו על הפטיפון בשבועיים האחרונים בלי להחליף. עומק ומרחב מוזיקלי מצד אחד, אבל בלי לוותר על הצד הגרובי והכייפי.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
מקווה שזה השיר הבא.
בגדול, אני לא מחשיב אף שיר כגמור אלא אם כן הוא כבר יצא. וכל מה שפרסמתי, מבחינתי מוכר, גם אם זה לקהל המצומצם שמאזין לג׳אז, או אם הוא מוכר בצורה יותר רחבה.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו? 
לא. בסוג האמנות והיצירה שלי, אינני מתבסס על סינגלים. שונה מאוד מהתרבות המקובלת של היום. אני עדיין אולד סקול בהווייתי, וכל שיר הוא חלק מאלבום, מסיפור שלם. כמו כן, דרך היצירה וההקלטה היא מאד ספונטנית, וכל שיר שאי פעם הקלטתי היה נשמע לגמרי אחרת אם הייתי מקליט אותו ביום אחר. זה לא כמו בניית שיר בערוצים, על פי זמן, אלא נגינה משותפת, מוקלטת לייב באולפן. ״דרך האמן״ שאנו עושים כאמני ג׳אז היא בעצם הדרך לקבלה, להבנה שאין ״מושלם״ וישנן אלפי דרכים להביע את עצמך דרך אותו שיר, כך שאני לא מתחרט על אף אחד. ישנה לפעמים התהייה, כיצד שיר היה נשמע אם היה מוקלט ביום/שבוע/חודש אחר, אך זו למעשה תהיה לא רלוונטית, ״מה היה קורה אם...״

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
לא זוכר רגע ספציפי, אבל בהחלט יודע שבגיל 12 זה כבר בפירוש היה ברור לי לגמרי. לא כרעיון, אלא כידיעה ברורה ששם עתידי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
אף לא לשבריר שנייה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
Lady in Satin של בילי הולידיי. למרות שלאחרונה לא הקשבתי לשירים שלה, את בילי הולידיי ניתן לשמוע בכל שעה ובכל מצב רוח. היא מתאימה לכל דבר. אמנם יש משהו ששובר את ליבי בכל פעם שאני מקשיב לה, אבל אם הייתי צריך להקשיב לאמן אחד לשארית חיי זו היתה היא. המוזיקה שלה גם שונה מספיק מהמוזיקה שאני כותב, כך שזה לא באמת יתנגש עם היצירה שלי.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לסרט הבא של האחים כהן. מעבר לזה שזה מתבקש שאני, אחי ואחותי - האחים כהן, נלחין להם את הפסקול הבא, האחים כהן הם מהקולנוענים האהובים עליי. הבחירות שלהם תמיד מפתיעות, העשייה שלהם בלתי מתפשרת, ההומור והעומק הולכים יד ביד ובחירת השחקנים שלהם מושלמת. סרטיהם מעוררים מחשבה וכיפיים באותה מידה. בסרטים שלהם יש את כל מה שאני אוהב במוזיקה.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Take Some, Leave Someשל ג'יימס בראון. אין מה לומר על ג׳יימס בראון שכבר לא נאמר. הגרוב מופרע, נגינת האנסמבל מושלמת. ההגשה שלו ייחודית, צעקנית, ועם זאת מדויקת ברמות קשות. הוא דוגמא ומופת לאיך להוביל להקה ולגרום לה להישמע בדיוק כמו שאתה רוצה. השראה אדירה.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
הייתי עושה משהו שקשור באוכל. גם באוכל אני לרוב מאלתר, ומבשל ממה שיש לי. אני לא מקצוען, אבל אני נהנה מזה. עכשיו בזמן הקורונה זה בעיקר מה שאני עושה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
זלדה - צריך להתחיל להיפרד. הלחנתי את הטקסט הזה, הוא יוקלט מתישהו בעתיד הקרוב, כשדברים יחזרו למסלולם. יואב קוטנר מנגן מדי פעם גרסה שהקלטנו אצלו לייב באולפן. בכל פעם שזה קורה, אני מקבל הודעות מרגשות מאנשים שהקשיבו. אני מבין אותם, זה טקסט מעורר מחשבה ונוגע ללב.