גל דה פז. צילום: אילנית תורג'מן
צילום: אילנית תורג'מן

שאלון לשבת עם גל דה פז

האלבום שהשפיע עליה ווקלית, השיר שתמיד יגרום לה לחייך ואם היא לא הייתה מוזיקאית מה היא הייתה עושה? גל דה פז מתארחת בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
24 באפריל 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את גל דה פז.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

זה יהיה חייב להיות אלבום של סרט של דיסני. כי זאת המוזיקה הפופולרית הראשונה שנתקלתי בה והתאהבתי. לדעתי זה היה הפסקול של בת הים הקטנה. פיתחתי אובססיה.
ואז בתור נערה - The Dark Side of The Moon של פינק פלויד היה בשבילי אלבום מאוד מאוד קריטי מכל כך הרבה בחינות. גם מוזיקלית, אבל בעיקר בגלל The Great Gig in The Sky. השיר הזה ממש שינה לי את כל ההסתכלות על הקול האנושי לנצח. הוא גרם לי להרגיש שהשמיים הם לגמרי הגבול ובזכותו מצאתי אזורים בקול שלי שבאמת הפכו לי את הכל ואת הקול. לא הייתי אותו הדבר בלי השיר הזה :)

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום החדש של מק מילר- Circles. יפהיפה. ונעים.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
יש לי כמה שירים יפים שאנשים עוד לא מכירים :) אבל אני על זה, כמו שאומרים. אני תמיד כותבת אלבומים. אין לי שירי מגירה כמעט בכלל. חייבת לשחרר אותם לעולם בשביל לכתוב עוד, אחרת אני נתקעת.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?
האמת שלא. אין לי שיר שאני מתחרטת על פרסומו. לא מאמינה בחרטות באופן כללי. כל מה שקורה מוביל למה שקורה אחר כך. היה לי שיר בשם  Freak It, שלא אהבנו את העיבוד שלו אחרי שהוא יצא ובאמת הקלטנו אותו מחדש באלבום מאוחר יותר. הוא פשוט הרגיש מפוספס בפעם הראשונה ובאמת אחרי ששינינו אותו הוא הפך לאחד האהובים על הקהל, משיר שבקושי שמו לב אליו.
זה מדהים כמה כוח יש לעיבוד של שיר.

את זוכרת את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
זה תמיד היה שם כחלק גדול ממני. אני זוכרת רגעים שחיזקו לי את זה, כמו הפעם הראשונה ששמעתי את וויטני יוסטון או ג׳ניס ג׳ופלין. או הפעם הראשונה שניגנתי שיר של הביטלס, או ראיתי הופעה של מייקל ג׳קסון. גם הפעם הראשונה שעמדתי על במה עם אמא שלי, שפעם הייתה זמרת והייתה לוקחת אותי איתה ומעלה אותי לשיר. ובטח הפעם הראשונה שכתבתי שיר משלי, זה היה בגיל 10 ותכננתי לשלוח אותו לפסטיגל. אבל תמיד היה ברור לי ולכל מי שסביבי שזה מה שאני אעשה כל יום בחיי. אפילו בביה"ס שלי באיזשהו שלב נתנו לי לעשות מה שאני רוצה על סמך ההנחה הזאת. מקווה שלא אכזבתי אותם ;)

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?
מעולם לא. זה הרבה יותר מחלום, זו דרך חיים. זו מטרה שהיא בלתי מוסברת כמו הצורך לנשום ולישון ולאכול. לפעמים יותר, זה הכל. אז לוותר על מוזיקה מבחינתי זה לוותר על החיים, ואני לא רואה את זה קורה. יש לי אותם רק פעם אחת... זה יהיה חבל.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?
השאלה הזאת עושה לי רע וקשה מאוד לענות עליה. בגדול, האלבום הראשון שקופץ לי לראש הוא All Things Must Pass של ג׳ורג׳ האריסון. אבל מה עם הביטלס? וארית׳ה? וריי? וזפלין? עולם בלי לד זפלין?! אז אחרי מחשבה אני חושבת שאאלץ לבחור אלבום אוסף של שירי הנשמה והרוק הכי טובים משנות ה-60.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
ללא שום התלבטות או צל של ספק, סרט של דיסני. אבל אם לא, אז סרט של טים ברטון. או טרנטינו. גם ג׳יימס בונד יהיה מדהים.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Day-O - הידוע בכינויו גם The Banana Boat Song. זה תמיד מזכיר לי את הסצינה בביטלג׳וס וגורם לי ישר לחייך.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?
אני חושבת שמטפלת מסוג שהוא, של הנפש. או שהייתי מגדלת וויד בקליפורניה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
אני לא חושבת שכתבתי אותו עדיין.