נתניהו עם ראשי גוש הימין, ינואר 2020

המגעים להרכבת הממשלה: המחלוקת עם ימינה, המו"מ הקצר עם יהדות התורה

בימינה לא מרוצים מההצעה של נתניהו, וסמוטריץ' מתנגד לכניסה לממשלה • גפני בשיחות סגורות: המשא ומתן הזה - מהיותר קלים שהיו לי בשנותיי בפוליטיקה
מיכאל שמש, יערה שפירא ועקיבא ווייס
22 באפריל 2020
22:56

המשא ומתן הקואליציוני: ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הערב  (רביעי) עם יו"ר ימינה נפתלי בנט ודן עמו באפשרות שמפלגתו תצטרף לממשלה. בהודעה שפרסמו שני הצדדים נאמר כי הפגישה הייתה חיובית וסוכם להמשיך במגעים. 


בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הדרישה הרשמית של המפלגה היא שלושה תיקים. אך לפי דרישת דרעי להשוואת מפתח חלוקת השרים לפי מנדטים בין מפלגות גוש הימין, מגיעים לימינה רק תיק וחצי. בנוסף, אומרים במפלגה, כי ישנם פערים אידיאולוגיים שדורשים גישור. הצעת נתניהו: משרד שיכון מורחב ותיק החוץ בחצי השני. בנוסף, הוא מעוניין לתת להם את תיק ירושלים, שנחשב קטן. בימינה לא מרוצים מההצעה ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מוביל קו תקיף נגד כניסה לממשלה.


במקביל נסגר המשא ומתן בין הליכוד ליהדות התורה - שתקבל את משרד הבריאות, שני סגני שרים וראשות שתי ועדות. הסטטוס קוו יישמר. בעוד הם ממתינים להסכמת הרבנים, גפני אמר בשיחות סגורות: המשא ומתן הזה מהיותר קלים שהיו לי בשנותיי בפוליטיקה.


בד בבד, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף את ראש הממשלה על רקע מגעיו עם יהדות התורה. ליברמן כתב בטוויטר כי את נתניהו לא מעניינת העובדה ש-67% מן הציבור אינם רוצים את ליצמן במשרד הבריאות. "גם לא מפריע לנתניהו שליצמן דורש שהכספים הקואליציוניים המיועדים לתמיכה בישיבות יוכנסו לבסיס התקציב, למרות המשבר הכלכלי והאבטלה הגואה. לכן המשא ומתן עם יהדות התורה נמשך רק שבע דקות והיה שם רק מתן, כי אצל נתניהו ליצמן לפני כולם", דברי ליברמן.

נוסף על כך, הנהלת העבודה אישרה את הצטרפות המפלגה לממשלה, בכפוף לאישור הוועידה ביום ראשון. היו"ר עמיר פרץ הוסמך לניהול מגעים לשיתוף פעולה פרלמנטרי ופוליטי עם כחול לבן.