אלוף (במיל') עמירם לוין

עדויות מריחן | אלוף (במיל') עמירם לוין

במהלך העבודה על סדרת הרשת "ריחן - מוצב המוות", קיים הבמאי איתי אשר שיחות עם חיילים וקצינים שלקחו חלק בלחימה בצפון. התמלולים כעת נחשפים כאן ומעניקים את נקודת המבט האישית שלהם על ימי הקרבות ברצועת הביטחון
איתי אשר
23 באפריל 2020
18:09

אריק שרון בא אליי ושאל אותי אם להיכנס לביירות. אמרתי לו שנכנסים לביירות, מעיפים את יאסר ערפאת וחוזרים לישראל תוך 24 שעות. זה היה ב-82׳, ביום העשירי למלחמה. אני הובלתי את הפריצה לביירות. שם נפצעתי והוא פגש אותי בבית החולים. הוא אמר לי ״ומה אתה אומר עכשיו?״. זה היה כבר אחרי ששלחו את ערפאת לטוניס והוציאו את הצבא הסורי בבושת פנים מביירות חזרה לסוריה. אמרתי לו ״אריק ניצחת, עכשיו תחזרו לגבול ישראל מיד״. אחרי סברה ושתילה, שנים הוא היה מזכיר לי ״אתה אמרת, אתה אמרת!״.

הוא הצטער שהוא לא חזר מיד?
לגמרי. הוא אמר לי שזו הטעות היחידה שהוא עשה והוא היה בוכה על הטעות הזאת.

----- 

"אני הצעתי בתור מח״ט לחזור לקו הבינלאומי. היתה קונספציה שאמרה שאנחנו נשב פה עד שנמצא מישהו מתאים שיחליף אותנו. זו טעות"

יש באופן טבעי לצה"ל עוצמה בלתי רגילה בהשפעה שלו על המדיניות, ובתוך צה"ל לאמ"ן יש השפעה אדירה. יותר השפעה מאשר למפקדים. ההשפעה של אמ"ן מול חולשה של מפקדים ומול חולשה של מנהיגים בדרג המדיני עשתה נזקים אדירים לצה״ל ולמדינת ישראל לאורך השנים. נוצר בלבול בין היכולת לדעת מה קורה, לבין מה אפשר לעשות עם זה. פה אבי אבות הטומאה. ההבנה הזאת גרמה למנהיגים ומפקדים לחוש שהם יכולים להשפיע על האופן בו תראה ההנהגה של היריב שלנו. היה בלבול בין העובדה שאנחנו יודעים לקבל המון מידע ויודעים לנתח אותו בצורה מאוד עמוקה לבין העובדה שזה לא אומר שאתה יכול להשפיע על מה שיקרה. זה קרה בלבנון וזה ממשיך לקרות גם היום. זו הטעות העיקרית שהשאירה אותנו בתוך לבנון. המחשבה שתוכל להשפיע כי תביא גנרל כמו לאחד שהוא נוצרי וחזק היא אבי אבות הטומאה. מהזווית שלי כמפקד שדה, דרך המשקפת שלטתי על בירות וראיתי מה קורה בין הנוצרים, הדרוזים והשיעים. איזה כאוס ואינטרסים.

----- 

התחילו לחשוב על נסיגה. שר הביטחון ארנס סיפר שהוא היה בביקור אצל הפלנגות הנוצריות בבירות ושהוא לא יודע כמה חודשים יחלפו עד שהם יוכלו להחליף אותנו. אז שואלים אם יש שאלות ואני מרים את היד – ״אדוני שר הביטחון, אדוני הרמטכ"ל, אתם לא יודעים על מה אתם מדברים בכלל״. הוא עונה לי ״מה אתה אומר?״ ואמרתי ״אני רוצה לדעת אם אתם יודעים איך מקימים חטיבת צנחנים בצבא דרום לבנון״. הנוכחים מסתכלים עלי ואני אומר ״פשוט, קונים אלף כומתות. הם באים לקבל משכורת מהפראיירים שחושבים שהם יהיו צבא״.

אני הצעתי בתור מח״ט לחזור לקו הבינלאומי. היתה קונספציה שאמרה שאנחנו נשב פה עד שנמצא מישהו מתאים שיחליף אותנו. זו טעות. זו גם הטעות בעזה וביהודה ושומרון. עודף המודיעין הופך לרועץ כי יש תחושה שאתה מבין את כל הניואנסים אבל הטעות היא שלוקחים את החומר המודיעיני ועושים ממנו מדיניות כמו שזה. הטילו עלינו לגבש את הקו המדויק ואני זוכר פעם אחרי פעם שאני לא מבין את הקו הזה. בואו נלך לקו הסגול וזה היה קטסטרופה. זה היה ברור שזה גחמות של לאחד. בטווח הארוך זה נבע מזה שקיבלו את הקונספציה שזה יעזור לצבא לאחד להתחזק ואז להחליף את צה״ל.

מה שקרה זה היה הפוך 
וודאי. היה ברור שזה יקרה. הוא גם ידע שלא נשאר שם לתמיד.

אמרת שהקו הזה בסופו של דבר, היו בו גחמות של לאחד, איך ידעת?
לא ידעתי, הרגשתי. לא היה בו הגיון. הוא נועד להגן על ג'זין, לא על ישראל. נועד להגן על ריחן כדי שלא יהיה רוב שיעי בתוך המובלעת. זה נועד משיקולים נכונים של לאחד.

היה לו גם שיקול כלכלי?
אני לא יודע אבל זה היה ברור שכן.

זה לא נראה לך נורא ואיום שחיילי צה״ל התפוצצו בשיירות בשביל אינטרסים כלכליים?
נראה לי, אבל עטפו את זה בדברים אחרים. צריך לזכור ולהגיד ביושר שזה לא נעשה כשוחד ללאחד אלא זה נעשה מהקונספציה שאמרה שאנחנו צריכים את לאחד כדי שיארגן את הפלנגות את צבא דרום לבנון מחדש, שהיה בהתפרקות אחרי מייג'ור חדד. זה יאפשר לנו בעתיד לצאת מלבנון אחרי שנייצב מחדש את השלטון בלבנון.

----- 

מתי מונית לאלוף פיקוד צפון?
ב-94׳. חיזבאללה כבר התחיל לפעול. חיזבאללה מוביל את הלחימה ולא התייחסו לשאיפות הפוליטיות שלו שרצה להחליף את השלטון, את המיעוט הנוצרי. גם לא התייחסו אליו כצבא גרילה. צה״ל היה פאסיבי וחטף המון נפגעים. ההתמודדות הראשונה שלי היתה לשנות את יחס האבדות, ולהחזיר לצה״ל את הביטחון העצמי. כל זה תחת מטרה עיקרית - להגן על יישובי הצפון. היחידי שאיכשהו הבין אותי היה הרמטכ"ל אבל הוא לא היה מוכן ללכת עד הסוף. היתה לו תפיסה מבצעית חריפה. לכן כשאתה בא עם תפיסה ולא מקבלים אותה עד הסוף אז אין תוצאות טובות.

הקונספציה היתה שגויה. חיל האוויר טען שאם נהיה בקו הגבול הוא לא יוכל להגן על יישובי הצפון.

למה?
כי אין עומק. בוחנים חלופות וחוזרים למצב הקיים. מדינת ישראל יודעת לחיות עם 20 הרוגים בשנה. בצוק איתן היא חטפה 74 הרוגים ב-50 יום. מישהו זוכר את זה כתבוסה הכי נוראית שהיתה לנו? המצב הקיים תמיד מקבל עדיפות כי אתה רגיל אליו. ריחן היא לא הסמל, היא השפיץ וזה הגנה על הקונספציה.