ארכיון
צילום: אי-פי

ירידה חדה בשיעור ההתחסנות של ילדים בטיפות החלב

פרסום ראשון: 30% פחות מתחסנים נגד אדמת, חצבת, חזרת ואבעבועות רוח. חשש מהתפרצות של מחלה זיהומית נוספת על הקורונה
דקלה אהרן שפרן
24 באפריל 2020
07:36

פרסום ראשון: ירידה חדה בשיעור ההתחסנות של ילדים בטיפות החלב, המעלה חשש מהתפרצות מחלה זיהומית נוספת מלבד הקורונה, ובפרט מחלת החצבת. כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. השוואת שיעור המתחסנים בחודש מארס ובשבוע הראשון של חודש אפריל לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה העלתה לדוגמא כי בחיסון MMRV, הניתן נגד אדמת, חצבת, חזרת ואבעבועות רוח בגיל שנה וחודש, חלה ירידה של כ-30% יחסית לשנת 2019.

במשרד הבריאות אמרו כי הירידה בכיסוי החיסוני, ובעיקר בחיסון הכולל את תרכיב החצבת, מעלה חשש מהתפרצות של מחלה זיהומית נוספת על הקורונה וכי יש צורך להעלות את שיעור פניות המטופלים לטיפות חלב. 

עוד עולה מהנתונים כי בתקופה המדוברת חלה ירידה של 15% במספר הביקורים במרפאות בקרב תינוקות עד גיל חודש. כמו כן חלה ירידה, שהוגדרה "מדאיגה" על ידי מומחים בבריאות הציבור, של 21% בשיעור הביקורים שבהם ניתן לפחות חיסון אחד בטיפות החלב. במשרד הבריאות אמרו כי הירידה מדגישה את הצורך לפעול מול משפחות כדי לחדד את חשיבות ההגעה לביקורים בטיפות החלב. 

באיגוד רופאי הילדים אמרו כי הנתונים מצביעים על ירידה משמעותית בהתחסנות לעומת התקופה המקבילה אשתקד והירידה הדרמטית בהתחסנות נגד חצבת מדאיגה ביותר מכיוון שאנחנו עסוקים בקורונה אבל יכול להיות שהחצבת תחזור בגדול בגלל שהורים לא מגיעים לטיפות החלב כדי להתחסן. 

באיגוד קוראים להורים לחסן את התינוקות לפי לוח חיסוני השגרה ולא לדחות אותם כדי לא לסכן את הילדים. באיגוד הדגישו כי במרפאות מקפידים על כללי הבטיחות והריחוק החברתי כפי שנדרש וכי אין שום בעיה להגיע אליהן גם בימי משבר הקורונה.