צילום: פלאש90
שמולי, פרץ וגנץ

תמיכה בנתניהו והעלאת שכר המינימום: ההסכם המלא בין מפלגת העבודה לכחול לבן

חברי הכנסת פרץ ושמולי יצטרפו לפנייה לנשיא להטלת המנדט להרכבת הממשלה על בנימין נתניהו • הצדדים סיכמו כי הממשלה תפעל להעלאת שכר המינימום ל-6,000 שקלים וכן להעלאת קצבאות הזיקנה והנכות
יערה שפירא
24 באפריל 2020
14:41

חברי הכנסת עמיר פרץ ואיציק שמולי יתמכו בהענקת המנדט להרכבת הממשלה לבנימין נתניהו, כך עולה מההסכם בין מפלגת העבודה לכחול לבן, שמפורסם במלואו לראשונה היום (שישי) בכאן חדשות. לפי סעיפיו העקרוניים, הממשלה תפעל לקדם שורה של חוקים סוציאליים, וביניהם העלאת שכר המינימום. ועידת מפלגת העבודה תצביע בנושא ביום ראשון.

ההסכם בין המפלגות כולל את ההתחייבות כי חברי הכנסת מטעם העבודה יחתמו על פנייה לנשיא ויבקשו ממנו להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על נתניהו, לפני פיזור הכנסת האוטומטי, לאחר שסיעת כחול לבן תחתום על פניה כזו.

ניתן להסיק מסעיף זה כי בכוונת הקואליציה המתגבשת לבקש את העברת המנדט לנתניהו ולהשיג בכך הארכה של 14 ימים עד פיזור הכנסת, לצורך העברת תיקוני החקיקה. גם בעניין זה - התחייבה העבודה לתמוך בחקיקה הנגזרת מההסכם בין הליכוד לכחול לבן.

עוד בהסכם בין העבודה לכחול לבן, הוסכם כי גנץ רשאי למנות סגני שרים לעמיר פרץ במשרד הכלכלה ושמולי במשרד הרווחה. פרץ יהיה בקבינט המדיני-בטחוני, בקבינט העל הכלכלי ובקבינט החירום לקורונה. שמולי יהיה חבר בקבינט החברתי-כלכלי ובוועדת השרים לחקיקה. לנציג מפלגת העבודה יישמר תפקיד שגריר או קונסול באחת הנציגויות הדיפלומטיות הבכירות בחו"ל.

הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב תעבור למשרד הכלכלה של פרץ, ובהובלת שר הרווחה שמולי הוסכם כי יפעלו לתת מענה בסיוע כלכלי לזוגות חד מיניים לצורך הליך הפונדקאות בחו"ל.

ההסכם מלווה במסמך עקרונות וקווי יסוד מחייבים. בין היתר, הוסכם שהממשלה תקבע יעד של העלאת שכר המינימום ל-6,000 ש"ח ותפעל לצמצום ההעסקה הקבלנית בשירות המדינה, וכן כי הצדדים יפעלו לקבוע חוק חינוך ציבורי מפוקח ובחינם מלידה במתווה מדורג למספר שנים, ויגדילו את תקציב תנועות הנוער לפי סכומים שנקבעו בהסכם.

עוד סוכם כי יפעלו להעלות בהדרגה את קצבת הזקנה ל-3,000 שקלים ולביטול מניעת כפל קצבאות נכות וזקנה בביטוח הלאומי. כמו כן, המפלגות תפעלנה להעלות את שיעורי הקצבה הנוכחיים של קצבת הבטחת הכנסה ומסורבות מזונות מהביטוח הלאומי, להגדיל את תקציב התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון בכ-100 מיליון שקלים ולהגדיל את הבטחת ההכנסה לקשיש ל-3,710 שקלים.

באשר ליוצאי אתיופיה, הוחלט בין היתר כי הצדדים יפעלו להעלאת כלל היהודים הממתינים לעלייה באתיופיה בהתאם להחלטת הממשלה בנושא משנת 2015, בפרק זמן של כשנה.

בתחום המדיני, הצדדים  סיכמו שיפעלו לכך שהממשלה תעמיד כתנאי מקדים לכל הסדר או פרויקט הנוגע לרצועת עזה את השבת החללים והאזרחים המוחזקים ברצועה.