למידה במגז החרדי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בלחץ דרעי: בחינוך החרדי ישובו ללמוד מכיתות ז' עד י"א אף ששיעור ההדבקה עולה עם הגיל

ההחלטה התקבלה למרות ששיעור ההדבקה בקורונה עולה עם הגיל. נתניהו נענה ללחץ של יו"ר ש"ס. גורם במפלגות החרדיות: "בגילאים מבוגרים - המשמעת העצמית וההקפדה על ההנחיות גבוהה הרבה יותר" • השר שטייניץ: המרווח שנתנו להחזרת הלימודים עד יום שלישי הוא סביר
גילי כהן ואוריה אלקיים
01 במאי 2020
20:48

בשונה מהמגזר החילוני, במגזר החרדי ייפתחו הלימודים לכיתות ז' עד י"א, למרות ששיעור ההדבקה בנגיף קורונה עולה עם הגיל. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם הערב (שישי) כי שר הפנים אריה דרעי, יו"ר ש"ס, הוא שלחץ לפתוח את מערכת החינוך החרדית בגילאים הללו - וראש הממשלה בנימין נתניהו נענה לו. 


על פי דוח של מכון גרטנר של משרד הבריאות, ככל שהילדים גדולים יותר, הם מדביקים יותר. גורם במפלגות החרדיות מסר בתגובה: "בגילאים מבוגרים הסיכוי גבוה יותר לחלות, אולם המשמעת העצמית וההקפדה על ההנחיות גבוהה הרבה יותר. זאת בניגוד לילדים קטנים, שקשה לצפות מהם לשמור על מרחק אחד מהשני ושאר הההנחיות המתבקשות".

במהלך הדיונים שנערכו היום נטען כי במגזר החילוני, כדי שההורים ישובו לעבודה, יש לפתוח את מערכת החינוך לגיל הרך, בעוד שבמגזר החרדי בין כה וכה יש מישהו שנמצא בבית ויוכל לשמור על הילדים הקטנים. לכן התבקשו לאשר את פתיחת הכיתות הגבוהות - מה שמכונה "ישיבות קטנות". בהודעה הרשמית של משרד ראש הממשלה אף נכתב כי החל מיום ראשון ייפתחו חמש שכבות - הן בציבור החילוני והן בציבור החרדי.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, שעמד בראש צוות השרים בנושא איכון הטלפונים, התייחס להחלטה להחזיר חלקית את מערכת החינוך: "טוב שבישראל זכינו לכך שהצלחנו לצמצם מאוד את התחלואה והמוות, זה בזכות הממשלה. המרווח שנתנו להחזרת הלימודים עד יום שלישי הוא סביר. אסור שההצלחה במאבק במגפה תהיה בעוכרנו אם נסיר את כל המגבלות והציבור יפסיק להיות ממושמע".

סגנית מנהלת המנהל הפדגוגי במשרד החינוך, אינה זלצמן, הבהירה כי החזרה תהיה הדרגתית והסבירה את ההיגיון. "נחזור לשגרה הדרגתית יחד עם ראשי הרשויות. אנחנו לא נעמוד עם סטופר. נחלק את התלמידים לקבוצות קבועות והם לא יהיו בקשר עם קבוצות אחרות. הם גם יגיעו עם אישור". 

זלצמן הדגישה כי המשרד יסייע לילדים שייתקלו בקשיים. "אנחנו שומעים את החששות ומבינים. נפתח את מוסדות החינוך בהדרגתיות, אבל הורה שיחליט שהוא רוצה להמתין ולראות איך הדברים מתנהלים, נאפשר להם לקבל את ההחלטה בזמנם".

הבוקר אישרה ועדת השרים בראשות ראש הממשלה חזרה חלקית של מערכת החינוך כחלק מההקלות בהגבלות עקב מגפת קורונה. השרים אישרו את פתיחת כיתות א'-ג' וי"א-י"ב. לפי ההחלטה שהתקבלה, שאר תלמידי בתי הספר ישובו ללימודים ב-1 ביוני. הגנים והפעוטונים ייפתחו ב-10 במאי. עם זאת, בעקבות בקשה של השר אופיר אקוניס, שגררה את הסכמת השרים, הוחלט שתיבחן האפשרות להחזרת כיתות ד'-י' עוד החודש. במשרד החינוך הבהירו כי יינתן לרשויות זמן היערכות והן יוכלו לפתוח את מוסדות הלימוד עד יום שלישי.

אחרי החלטת הממשלה, הודיעו כמה רשויות מקומיות גדולות כי לא יפתחו את הלימודים. רשויות כמו תל אביב, חיפה ובאר שבע מסרו כי החלטת הממשלה אינה תואמת את המציאות בשטח ושטרם נעשתה הכנה מספקת לחזרה ללימודים. ערים אחרות, ובהן ירושלים, גבעתיים ורחובות הודיעו כי יפתחו את בתי הספר.