המדרחוב בירושלים
צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90

ראש אגף התקציבים באוצר: "בתוך חודשיים נעמוד על 10%-12% אבטלה"

שאול מרידור ציין כי מדובר בשיעור אבטלה גבוה ממה שהיינו רגילים אליו בשגרה שלפני משבר הקורונה. על הקריטריונים לעצירת פתיחה של המשק: "300 חולים זה פרמטר נמוך מדי. היינו שם וראינו שהעולם לא קרס"
קלמן ליברמן
04 במאי 2020
09:18

ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור התייחס הבוקר (שני) לפתיחת המשק ולירידה הצפויה בשיעור האבטלה, שעומד היום על 27.4%. "אנו מניחים שאם נמשיך בפתיחה של המשק, תוך חודשיים נעמוד על 10%-12% אבטלה", ציין מרידור בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. הוא הוסיף כי מדובר בשיעור אבטלה גבוה יותר ממה שהיינו רגילים אליו בשגרה שלפני משבר קורונה.  

האזינו לריאיון המלא עם שאול מרידור בכאן רשת ב

על קריטריונים שנקבעו למעבר בין שלב לשלב בפתיחת המשק, אמר ראש אגף התקציבים באוצר כי 300 חולים קשים הוא פרמטר נמוך מדי: "היינו שם וראינו שהעולם לא קרס. המערכת היום מוכנה ליותר מ-2,000 מונשמים. מהצד השני, יש את המשק שחטף ולסגר יש עלות מאוד גבוהה". מרידור הוסיף כי גם מספר החולים הקשים הוא קריטריון בעייתי וציין כי: "הבעיה היא שהמדד הזה מגיע מאוחר במחלה, ולכן צריך למצוא מדד שקרוב אליו ויודע לנבא אותו".

ככה לא מנהלים מלחמה: סוף סוף משרד ממשלתי מציע דיון בתמונה הגדולה | פרשנות

היום צפוי להתקיים דיון בממשלה על הקלות חדשות למשק. אמש פורסם בחדשות הערב כי משרדי האוצר והבריאות חלוקים על מועד פתיחת הקניונים - כשבאוצר רוצים שמהלך זה יצא לפועל כבר ביום שלישי הקרוב, ואילו במשרד הבריאות מוכנים לכך רק בעוד כשבועיים. באוצר גם ממליצים לפתוח את מסגרות החינוך לגיל הרך כבר בשבוע הבא, כשבמשרד הבריאות לא רוצים להתחייב על מועד בשלב הזה. כמו כן, במשרד האוצר אומרים שמסעדות יוכלו להיפתח כבר בסוף במאי, ובמשרד הבריאות מוכנים לכך, לכל המוקדם, רק באמצע יוני.