אוחנה ומזוז
צילום: פלאש 90

אוחנה ערער על החלטת מזוז שלא לפסול עצמו מלדון בעתירות נגדו

שר המשפטים הגיש בקשה לפסול את השופט מלדון בעתירות נגדו, מזוז דחה אותה. בערעור שהגיש אוחנה לנשיאת בית המשפט העליון נכתב כי החלטתו של השופט: "פוגעת פגיעה ממשית בטוהר ההליך המשפטי"
תמר אלמוג
06 במאי 2020
09:38

שר המשפטים אמיר אוחנה הגיש הבוקר (רביעי) ערעור לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, על החלטתו של השופט מני מזוז שלא לפסול את עצמו מלדון בעתירות נגד השר.  בערעור נכתב כי החלטתו של מזוז "פוגעת פגיעה ממשית בטוהר ההליך המשפטי". 

ביום שישי הגיש אוחנה לבית המשפט העליון בקשה לפסול את שופט בית המשפט העליון מזוז מלדון בעתירות שהוגשו נגדו. זאת בטענה שמזוז היה בעבר היועץ המשפטי לממשלה, וכי התבטא בכינוס בחיפה נגד שר המשפטים. השר אוחנה כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי וגם היחיד שנשא בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה". 

ביום שני דחה מזוז את בקשתו של אוחנה. בהחלטתו כתב מזוז בין השאר כי כהונתו בעבר כיועץ משפטי לממשלה שהסתיימה לפני יותר מעשור, אין בה כדי ליצור עילת פסילה מלדון בעניינים הנוגעים למשרד המשפטים על כל יחידותיו ואורגניו.

לדברי השופט: "בבית המשפט כיהנו לאורך השנים לא מעט יועצים משפטיים לממשלה לשעבר, ומעולם לא נקבע כי הם פסולים בשל כך מלדון בעניינים הנוגעים למשרד המשפטים, לפרקליטות או ליועץ המשפטי לממשלה". על הטענה למחלוקת בין השניים השיב מזוז כי "גם מחלוקות בין יועצים המשפטיים לשר משפטים אינן דבר חדש או חריג, והן ליוו את כהונת היועצים המשפטיים לדורותיהם ברמות שונות מאז ראשית המדינה ועד היום".