נתניהו וגנץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדרך להעברת המנדט: החתימות הגיעו לריבלין

אחרי אישור חוקי הרוטציה: נציגי כחול לבן והליכוד בבית הנשיא עם 72 חתימות הממליצים
זאב קם ומיכאל שמש
07 במאי 2020
16:47
עודכן ב 20:42

נציגי סיעות כחול לבן והליכוד הגישו אחר הצהריים (חמישי) לנשיא המדינה ראובן ריבלין 72 חתימות של חברי כנסת הממליצים על בנימין נתניהו להרכבת ממשלת חירום ואחדות לאומית בהובלת נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ, לקראת ההשבעה הצפויה ביום רביעי הקרוב.

בהודעה לראשי הסיעות מטעם הנשיא נכתב: "אנו מצויים בתקופה חסרת תקדים שבמהלכה היתה נתונה המדינה בשנה האחרונה בשלוש מערכות בחירות שנערכו ברצף. בנוסף, בחודשים האחרונים מתמודדת מדינת ישראל יחד עם העולם כולו עם נגיף הקורונה".

"לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, לאחר שלא עלה בידי המועמדים שהטלתי עליהם את התפקיד להרכיב ממשלה במערכות הבחירות לכנסת ה-21, ה-22 וה-23, התקבלה לידי היום בקשה בכתב, החתומה על ידי רוב חברי כנסת, המבקשים להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על ח"כ בנימין נתניהו", כתב עוד ריבלין. "נוכח האמור לעיל, בכוונתי לפעול בהתאם להוראות סעיף 10(ב) לחוק היסוד. על פי הסעיף, לחבר הכנסת תהיה נתונה תקופה של 14 ימים להרכיב ממשלה. אני תקווה כי בעקבות מהלך זה, תוקם בקרוב ממשלה בישראל, שתתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים העומדים לפנינו".

מליאת הכנסת אישרה הבוקר בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה (חוק הרוטציה) ברוב של 72 תומכים מול 36 מתנגדים. ימינה החרימה את ההצבעות. מאוחר יותר שוחח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר הביטחון, נפתלי בנט, שביקש מנתניהו את תיקי הבריאות והתחבורה עבור ימינה. בנט הדגיש כי רצונה של ימינה הוא להבין מה הם קווי היסוד של הממשלה טרם הצטרפותה לקואליציה, וכי ימינה מעוניינת להשפיע באופן מהותי. לא הושגו הסכמות.

הכנסת אישרה גם את החוק שעוסק במימון המפלגות ברוב של 71 תומכים מול 37 מתנגדים. בכך השלימה הכנסת את אישור החוקים שמעגנים את ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד, וביניהם הרוטציה של גנץ ונתניהו, תפקיד ראש הממשלה החלופי, ביטול המגבלה על מספר השרים, קיצור כהונת הכנסת הנוכחית לשלוש שנים וכן כספי מימון המפלגות הנוספים שיקבלו צבי האוזר ויועז הנדל במסגרת סיעתם החדשה "דרך ארץ".

הצעות החוק כוללות גם סעיף שמופיע בהסכם הקואליציוני ובו קיימת האופציה להאריך בהמשך את כהונת הכנסת, ברוב של 70 ח"כים, ולהחזיר אותה לאורכה המקורי של ארבע שנים וחצי. נתניהו וגנץ סיכמו ביניהם כי הממשלה החדשה תושבע ביום רביעי הקרוב.