ארכיון
צילום: Dean Mitchell

האחראי על בתי האבות: "ההתפרצות עלולה להגיע בכל רגע"

במחלקה השיקומית מעונות מכבי בתל השומר נדבקו אתמול 10 קשישים ועוד 4 אנשי צוות. בבית אבות איילת השחר בטבריה נמצא חולה קורונה. מדי יום נעשות 3,000 בדיקות סקר. פרופ' נמרוד מימון, מנהל משבר בתי האבות הנכנס: "אנחנו בשליטה, אבל האש לוהטת כמו גחלים לוחשות"
דקלה אהרון שפרן
11 במאי 2020
12:35
עודכן ב 16:12

על רקע פתיחת המשק וחזרה לשגרה נמשכים מקרי ההידבקות בקורונה בבית האבות. בבית האבות "מעונות מכבי" ברמת גן נמצאו אתמול עשרה דיירים וארבעה אנשי צוות חולים בקורונה. מדובר בהתפרצות שלישית במקום. בבית אבות "איילת השחר" בטבריה נדבק דייר אחד בנגיף. גם בדיור מוגן עדנה בנהריה נמצא דייר חולה.

"בתי האבות הם האתר העיקרי שבו עלולות להיות התפרצויות בחודשים הקרובים", אומר היום (שני) פרופ' נמרוד מימון, שנכנס אתמול לתפקיד מנהל משבר בתי האבות, בריאיון לכאן רשת ב. לדברי מימון, מדי יום נעשות 3,000 בדיקות בבתי אבות ברחבי הארץ, שעיקרן בדיקות סקר: "כרגע מתגלים חולים בודדים. אתמול התגלו 16 חיוביים. אנחנו בשליטה, אבל האש לוהטת כמו גחלים לוחשות וההתפרצות עלולה להתלקח בכל רגע. אנחנו כחברה נימדד לפי הדרך שבה טיפלנו בהורים שלנו בבתי האבות. כרגע ניתן לבקר בבתי האבות, תוך שמירה על ריחוק חברתי ומגבלת זמן".


מימון, המשמש כמנהל מחלקה פנימית ב' בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אמר כי הוא מודאג במידה מסויימת מהתפרצות גל שני. "היינו חודשיים בבידוד חברתי וכחברה, צריך להמשיך ולשמור אחד על השני, ועל ההורים שלנו", אמר. "החודשים האחרונים במחלקות הפנימיות היו קשים מאוד. גילינו גמישות והגנו על המטופלים עם רוח קרב, רוח צוות. אני בטוח שבעוד חמש שנים נאמר שמדינת ישראל עמדה באירוע הזה, עד עכשיו, בצורה מעולה".

מימון, שמחליף את פרופ' רוני גמזו, שמונה בשיאו של המשבר לתפקיד ראש מבצע "מגן אבות ואימהות", ציין כי לאור כך שהסיוע הלוגיסטי מפיקוד העורף עומד להסתיים עוד השבוע, יהיה צורך לייצר את חלופות כוח האדם, וכי יידרש לכך תקציב נוסף. "ברור שהיו טרגדיות נוראיות בבתי אבות, אבל כמדינה נהגנו היטב", הוסיף. "בתי האבות סובלים מתת תקצוב כבר שנים רבות ומשבר הקורונה גרם להחמרת הבעיה. הם יזדקקו לעזרה של המדינה כדי לעבור את המשבר".