גיא מזיג. צילום: אורית פניני
צילום: אורית פניני

שאלון לשבת עם גיא מזיג

האלבומים הכי טובים שהוא שמע לאחרונה, השיר של הדורבנים שהוא היה מקליט אחרת והפרידה בגיל 17 שהולידה שיר אהוב וקריירה מוזיקלית שלמה. גיא מזיג מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
14 במאי 2020
07:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את גיא מזיג.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום הראשון שהתאהבתי בו היה Abbey Road של הביטלס. בגיל 12 מצאתי איזו קלטת בבית של סבתא שלי, קלטת שהייתה שייכת לדודה שלי. מאחר וכבר ניגנתי בחצוצרה בתזמורת הייתי מודע וצמא למוזיקה ולהרמוניה והתאהבתי מיד! הפכתי כבר בגיל מוקדם למעריץ והכרתי את כל השירים שלהם (כולל סקיצות ובוטלגים). דרך האמנים שהביטלס אהבו הכרתי הרבה אמנים שחורים ופורצי דרך בזמנו שסללו לי את הדרך להתאהבות במוזיקה השחורה.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אלבומי מופת שאני עליהם בשניה שבה אני כותב את השורות האלו:
AM WAVES - Young Gun Silver Fox
Ventura - Anderson. Paak
(CSN (1977
ושיר ראוי לציון - נתקלתי לאחרונה בשיר שנקרא ״פשוט״ של איתמר רוטשילד ויעל גיסיס - שיר מושלם.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
כמו כל דבר בצבא ‏אני מעוניין לחלק את התשובה הזאת לשלוש (למרות ש״כולם היו בניי"):
1. יש את השיר ״אם רק תדברי״, שיר שלי מגיל 17 שנכנס גם לאלבום ״השחור החדש״, שאני מקבל עליו משהו כמו 50 הודעות ביום ברשתות החברתיות! השיר הוא תופעה! לא יצא כסינגל אבל אהוב בצורה לא פרופורציונלית לרמת החשיפה שלו במדיה.
2. צמד השירים ״קסם״ ו״אמון״ הם לדעתי הביטוי הכי מוצלח שלי ליבוא ה-Soul של Motown לעברית, ומאחר וגם הם לא יצאו כסינגלים - מעטים יחסית נחשפו אליהם.
3. השיר ״פעם אחת״ מהאלבום ״לוי״ של הדורבנים.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
בהחלט. השיר ״יצאנו לרקוד״ לא הוקלט בצורה כל כך מוצלחת מבחינת השירה לטעמי. הוא הוקלט במחטף, כשאני לא בסביבה... עד היום כשאני שומע את ההקלטה ההיא, אני נחמץ לשמוע כמה הוחמץ שם כל עניין ה-Soul בשירה. אחרי הכל, ההשראה של השיר באה מ-Jackson 5. אני מחדש את השיר בימים אלו.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
אני זוכר היטב. לקראת גיל 18 עברתי פרידה כואבת (כיאה לגיל 18-17). בעקבות הפרידה ישבתי יומיים על המיטה, שבור, והנפש חיפשה משהו שיבטא את הרגש הגואה. השיר יצא כמעט בטייק אחד. מדובר בשיר ״אם רק תדברי״. אחרי שהשיר יצא ממני הרגשתי שאפשר לעשות קסמים (ורוקנרול) עם מוזיקה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
להיות מוזיקאי בארץ זה לא דבר פשוט... ובכל זאת אני יכול לספור על יד אחת את הפעמים האלו, למזלי הטוב. ועדיין המחשבה הזאת מבקרת ביקורים קלילים בכל פעם שעולה לי איזשהו רעיון לסטארטאפ -  וזה קורה כל יומיים ;)

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
קשה לי לחשוב על אלבום אחד שהייתי מציל. מה שווה העולם ללא הגיוון והטייק של כל אדם ואדם על צורת הביטוי המוזיקלית שלו? הייתי פשוט נאלץ להסתפק בלחוות בתודעתי את המוזיקה שאני כבר מכיר.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
ל-Star Wars. תזמור זו אחת האהבות הגדולות ביותר שלי. הדבר האמיתי! התמזל מזלי, לפני שנה, לייצר מוזיקה לפארק החדש של דיסני בארה״ב שכולו מוקדש לסרטי Star Wars. ולא יכולתי שלא לפנטז, מאז, על הדבר האמיתי.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
לאחרונה השיר Hallelujah I Love Her So של ריי צ'ארלס עושה את העבודה יופי!

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אינסוף אפשרויות:
ספורטאי (כדורגל, התעמלות קרקע, קפיצה במוט), יזם הייטק - כל יומיים יש לי רעיון חדש ואני טיפה מכיר ומבין Coding. אוהב טכנולוגיה מרגיש שזה קרוב אלי.
וגם צייר , פסל, תסריטאי וכל מקצוע שמאפשר לך לבטא רבדים יותר עמוקים מתוך עצמך. ולא משנה מה - עצמאי

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
את הנעימה של ״מלך ליום אחד״ בביצוע אלי מגן. או את ״ועוד לא אמרתי הכל״ של אריק איינשטיין, או ״שיר סיום״ של חוה אלברשטיין ונעמי שמר