דוקותיים - סנדוקה

דוקותיים | האיש שמפעיל את תותח הרמדאן כבר 30 שנה

בימי צום הרמדאן, שני פיצוצים ביום מודיעים לכולם מתי מתחילים ומפסיקים לאכול. איתי אשר חירף נפשו והצטרף לסנדוקה, שמשפחתו אחראית על התותח כבר 120 שנה, בחודש הקדוש ביותר לאסלאם
איתי אשר
12 במאי 2020
12:37

"זו הסיגריה האחרונה להיום", מכריז סנדוקה בעוד יום שמתחיל בחודש הרמדאן, לו הוא חיכה כל השנה. לאחר דקות אחדות הוא מקבל לידיו את הפגז ממשטרת ישראל, שאמור להתפוצץ באמצעות התותח המחכה לו בבית הקברות הישן. "בוקר טוב משטרת ישראל, מיידע אתכם על הפעלת תותח רמדאן, ‫ 04:20 פיצוץ אחד, לידיעה", מודיע השוטר ברשת הקשר של המשטרה. שניות לאחר מכן - בום.

"חודש רמדאן זה להתקרב לאלוהים, להתפלל, לצום, זה טוב לבריאות. גם ברמדאן כל האנשים מתחילים לאכול בערב. חוץ ממני"

חודש הרמדאן הוא החודש הקדוש למוסלמים, במסגרתו מקיימים את מצוות הצום הכוללת מספר איסורים על פעילויות כגון שתייה ואכילה, קיום יחסי מין, קיום חתונות ועישון. את הצום מתחילים בעלות השחר עד השקיעה, כאשר בלילות מתקיימות חגיגות גדולות. החג ידוע גם במשפחתיות סביב הצום, אשר מאחד לארוחות משפחתיות, אירועים קהילתיים, תפילות ועוד. את תחילתו ואת סופו של הצום מציינים באמצעות תותח במקומות שונים בעולם המוסלמי, כמסורת ארוכת שנים.

רג'אי סנדוקה הוא דור שלישי למשפחת סנדוקה, המפעילה את תותח הרמדאן כבר 120 שנה. הוא נולד בוואדי ג'וז ומתגורר כיום בשועפט. כאשר הוא לא מפעיל את התותח, הוא עובד כקופאי בסופר וגם כשחקן, ולמרות שהפציע בסדרה "פאודה", המון אנשים מכירים אותו בעיקר בתור "מפעיל התותח". את התותח אגב, הוא מפעיל כבר 30 שנה בבית הקברות המוסלמי שבסלאח א-דין: "בזמן ששמו אותו לפני 120 שנה, לא היה בית קברות פה וזה היה המקום הכי גבוה וקרוב לעיר. כל האנשים היו גרים רק בתוך העיר העתיקה".

סנדוקה מסביר שהוא מפעיל את התותח פעמיים ביום רק עם זיקוקים ושזה לא באמת משנה במה משתמשים אלא העיקר שהמסורת תישמר: "בשנת 87' הפסיקו לעשות עם חומר נפץ, בזמן של האינתיפאדה". הוא נזכר בסבא שלו שעוד היה תחת שליטתה של האימפריה העות'מאנית: "סבא שלי היה כמו מוכתר, יעני כל אחת מהמשפחות הגדולות בעיר שמרה על משהו, וסבא שלי היה מפעיל התותח". התותח המקורי ששימש את סבו נמצא כעת במוזיאון מסגד אל-אקצא, וכיום הוא משתמש בתותח שמקורו משנות ה-60.

במהלך כל חודש הרמדאן, כאשר סנדוקה מגיע לבית הקברות על מנת להפעיל את התותח, הוא מלווה באנשי משטרת ישראל האחראים על התחמושת ומפקחים שהכל עובד כשורה. סנדוקה מרגיש שלו ולתותח יש קשר מיוחד המתפרש על חודש שלם, כאשר המון אנשים תלויים בהם: "אני מפעיל עם השלט מפה אבל אני מסתכל על השעון פה - דקה, שנייה, למי שצם זה חשוב לו". למרות המסורת המשפחתית, הוא לא בטוח שכדאי שילדיו ימשיכו בדרכו: "פעם הכדור התפוצץ על המקום, לא עלה למעלה וזה מסוכן, בגלל זה אני מפחד על הילדים".

"חודש רמדאן זה להתקרב לאלוהים, להתפלל, לצום, זה טוב לבריאות. גם ברמדאן כל האנשים מתחילים לאכול בערב. חוץ ממני", הוא אומר מיד לאחר הפעלתו של התותח, המכריז על סיום הצום. אבל בחג שנחשב להכי משפחתי אצל המוסלמים, סנדוקה פחות זוכה לחוות כך את הרמדאן: "30 שנה עד עכשיו, אף פעם לא ישבתי עם האישה והילדים לאכול ביחד".