יצחק תשובה

לקראת ההצבעה הגורלית: תשובה התחייב לגבש הון עד סוף החודש

דלק הודיעה שתגייס עד סוף החודש 200 מיליון שקלים וסכום דומה על סוף השנה • מחרתיים תתקיים הצבעת מחזיקי אגרות החוב על העמדת חובותיו של תשובה לפירעון מיידי • החברה התחייבה שלא לבצע שיעבודים נוספים מבלי להודיע מראש
ליאל קייזר
12 במאי 2020
16:19

קבוצת דלק של יצחק תשובה דיווחה היום (שלישי) שהגיעה להבנות עם מחזיקי אגרות החוב של החברה, על חיזוק מצבה הכלכלי ועל מעמדם של בעלי האג"ח מולה. לפי הדיווח, החברה תגייס עד סוף החודש 200 מיליון שקלים, ועד סוף השנה סכום דומה בשתי פעימות. בנוסף ישנה התחייבות שאם החברה לא תעמוד בכך הדבר ייחשב עילה עצמאית לפרעון מיידי של החובות. למרות זאת, לפי שעה ההצבעה על העמדת חובותיו של תשובה לפירעון מיידי עדיין עומדת בעינה, ותתקיים מחרתיים.

בנוסף התחייבה דלק שלא לבצע שיעבודים נוספים מבלי להודיע למחזיקי אגרות החוב מראש. כמו כן, החברה לא תבצע הקדמת תשלומים לנושים אחרים מבלי להודיע על כך מראש.

תשובה, אחרון הטייקונים של שנות ה-2000, הוא אחד הניזוקים הגדולים ממשבר הקורונה. קבוצת דלק שבשליטתו ספגה הפסדי ענק עקב הוזלת מחירי הדלק ונמצאת בסכנת התמוטטות. בתחילת השבוע נערכה שיחה טעונה בין תשובה למחזיקי אגרות חוב בחברה. בשיחה טען איש העסקים שפירעון חובות בעת הזו יוביל לקריסה סופית של הקבוצה. הטייקון וקבוצת דלק שבשליטתו חייבים לא פחות משישה מיליארד שקלים למחזיקי אגרות החוב של החברה - גופים שמנהלים את הפנסיות של כולנו.

משבר קורונה גרם לקריסה בשוק האנרגיה - כשאין טיסות ואנשים סגורים בבית ולא נוסעים, גם אין צריכה של דלק. כך שמאז שפרץ המשבר קבוצת דלק קרסה ואיבדה כמעט את כל שוויה. על רקע החשש מהסדר חוב בדלק מכר תשובה את קבוצת אלעד מגורים, לפני כחודשיים. לפני כחודש וחצי, אחרי שהמנייה של דלק קרסה בעקבות משבר קורונה, המדינה הזרימה לדלק 300 מיליון שקלים.

בהכנת הידיעה השתתף צח שפיצן.