איציק פצצתי. צילום: תומיי כפרי
צילום: תומיי כפרי

שאלון לשבת עם איציק פצצתי

השיר שגורם לו לרקוד ללא שליטה, ההפקה הכי יפה שלו שאתם לא מכירים והחלום להפוך את "העיר הזאת" לסרט. איציק פצצתי מתארח בשאלון לשבת שלנו.
מערכת כאן
22 במאי 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את איציק פצצתי (עומר מור).

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
נדמה לי ש-Legend של בוב מארלי. להורים שלי הייתה קלטת שהיה רשום עליה רק "בוב מארלי" ואני זוכר שמעבר לשירים היפיפיים והגרוב הייחודי של הרגאיי שגיליתי לראשונה. הקלטת הזאת נתנה לי תחושה של שמש ושל קיץ.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
MC Kevinho - Olha A Explosão. לא ממש שיר חדש, אבל התמכרתי אליו קשות. היפ הופ/ביילה פאנק ברזילאי מושלם. יש משהו בגרוב הברזילאי שמאז ומתמיד דיבר אליי. תמיד אהבתי סמבה ובוסה נובה, אבל לאחרונה גיליתי יותר לעומק את הפאבלה פאנק, שמזכיר לי בגסות ובלכלוך של את התחושה שנותן לי היפ-הופ אולדסקול שאני מאוד אוהב, אפילו שהסגנונות נשמעים לגמרי אחרת. 

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
נראה לי שאת שירי האלבום החדש עוד לא הרבה אנשים מכירים, ואני אוהב את כולם! אם לבחור שיר שכבר הרבה זמן בחוץ והייתי רוצה שעוד אנשים ישמעו, הייתי הולך על The Storm של מיכל לוטן, שהפקתי לה (ואני גם מלווה אותה בקולות).

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
יש הרבה שירים שהפקתי ושמעתי אחרי שעבר זמן והרגשתי שהיום הייתי יכול לעשות אותם יותר טוב, אבל לא הייתי רוצה באמת לעשות אותם מחדש. תמיד נכון למוזיקה לצאת בזמן שהיא מרגישה רלוונטית ליוצר, ואם לא עוצרים בזמן אפשר לעבוד על שיר אחד גם לנצח. עדיף לשחרר ולהמשיך לדבר הבא.

אתה זוכר את הרגע שבו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?
תמיד אהבתי מוזיקה, אבל דווקא תיאטרון היה מה שחשבתי שאעסוק בו. במהלך השירות הצבאי שלי מצאתי את עצמי מנצל את הזמן הפנוי שהיה לי כדי לעשות מוזיקה, וכשהשתחררתי כבר היה לי ברור שזה מה שאני רוצה וצריך לעשות. כמה שנים אחר כך, כשעזבתי את ה-Day Job שלי לטובת המוזיקה, זה סגר את העניין.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
האמת שלא. יש תמיד קשיים בדרך, אבל הם חלק מהתהליך. מטבע הדברים יש אינספור "כשלונות" קטנים לאורך כל הדרך, אבל אני מנסה לראות בהם חלק מתהליך הלמידה וההשתפרות שלי. אני מרשה לעצמי להיות ביקורתי כלפי עצמי, אבל לא שיפוטי - כלומר שהמסקנה שלי מהקשיים היא לא "אני לא טוב בזה", אלא "אני יכול להיות יותר טוב". והרי תמיד אפשר להיות טובים יותר.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
D’angelo - Voodo. אלבום שבכל פעם שאני מקשיב לו אני נכנס לעולם אחר. כששמעתי אותו לראשונה לא האמנתי מה אני שומע, ואני עדיין מרגיש את זה קצת כל פעם שאני חוזר אליו.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לסרט עתידי של אופרת הראפ "העיר הזאת". למעשה כבר הפקתי מוזיקלית את ההצגה, שרצה בהצלחה משנת 2012 (והופעתי בה עד שעברתי לניו יורק). למי שלא מכיר את ההצגה, היא מספרת סיפור בלשי בסגנון פילם-נואר, שכולו מבוצע בראפ על ביט (כמו המילטון, אבל אנחנו היינו קודם). הנה דוגמה למטה.
עכשיו יש חלום חדש להפוך אותה לסרט, ואני מאמין שזה יכול להיות משהו ממש מיוחד שכנראה עוד לא נעשה כמוהו מעולם.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Earth, Wind & Fire - September. מהרגע שאני שומע את הפתיחה האלמותית של השיר הזה, הגוף שלי נכנס להיכון לקראת ריקוד בלתי נמנע. הכל בשיר הזה כל כך מופלא ומשמח - השירה, העיבוד, הנגינה. כל צליל בו עושה לי משהו טוב, ובצורה טהורה ונטולת ציניות.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אולי במאי תיאטרון. זה מה שחשבתי שאעשה כשהתגייסתי לצבא, ויש בזה משהו שדומה להפקה מוזיקלית - הסתכלות על התמונה הרחבה, עבודה עם אנשים ויצירת דבר שלם ממגוון פרטים. מה שכן, לא הייתי רוצה עכשיו לביים הצגת תיאטרון. הבנתי שמוזיקה הרבה יותר מתאימה לי.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
Earth, Wind & Fire - September :)
לאור ההסבר שנתתי קודם על השיר הזה, הייתי רוצה שאנשים יקבלו קצת מהתחושה הזאת דווקא בסיטואציה כזאת עצובה - שירגישו את הכוח החיובי של מוזיקה ואיך היא מחברת בין אנשים, ואפילו שירקדו ביחד. בשבילי החיבור הזה הוא הסיבה הכי חשובה לעשות מוזיקה.