סניף ביטוח לאומי - נתניה

דוקותיים | "זה בן אדם, לא דף נייר": האנשים שדואגים לנו לביטוח לאומי

בחודש רגיל הם מטפלים במאות תביעות אבטלה חדשות, אבל לסניף ביטוח לאומי של נתניה הוגשו בחודש שעבר 45 אלף תביעות כאלה. אז איך מטפלים בזה, ללא שום סיוע נוסף? ברכה ארביב - מנהלת תחום גימלאות שחולה על העבודה שלה, מסבירה
איתי אשר
19 במאי 2020
10:58

בסניף של המוסד לביטוח לאומי בנתניה עובדים 150 אנשים. אחת מהם היא הסגנית ברכה אביב. המנהלת שלה, יוכי ארזי, יודעת לומר בדיוק מדוע דווקא ברכה נבחרה להיות ה-"פנים" של המוסד עבור הכתבה שלנו: "גדולתו של מנהל לדעת לתת מקום לעובדים המצוינים שלו".

"זה בן אדם, זה לא דף, זה לא נייר זה אולי פיזית נייר, טכנית נייר, אבל עבורנו זה עולם ומלואו".

המוסד לביטוח לאומי הוקם בישראל בשנת 1954, כאשר פעילותו מוסדרת ב-"חוק הביטוח הלאומי". הוא אחראי למימוש רוב הזכויות החברתיות בישראל וגם של חוקים נוספים כמו "חוק הבטחת הכנסה", ובכלל הסכמים עם ממשלת ישראל. המוסד לביטוח לאומי מחייב כל תושב (מי שלא פטור) ע"פ חוק לשלם לו "דמי ביטוח לאומי", בין אם אותו אדם עובד או לא.

ברכה ארביב, המתגוררת בנתניה, עובדת כבר כ-30 שנה בסניף של המוסד לביטוח לאומי בנתניה. "התחלתי לעבוד כשהייתי עוד צעירה פה, באתי להחליף מישהי לשלושה חודשים", היא נזכרת. ברכה משמשת היום כסגנית וכמנהלת בתחום הגמלאות. כאשר אי אפשר שלא להבחין בשלל הבקשות הרבות המונחות על שולחנה, ברכה מחזיקה באחת מהן ומצהירה על היחס האולטימטיבי שצריך לספק לכל תושב באשר הוא: "זה בן אדם, זה לא דף, זה לא נייר זה אולי פיזית נייר, טכנית נייר, אבל עבורנו זה עולם ומלואו".

בימים כתיקונם, הסניף של המוסד לביטוח לאומי בנתניה רגיל לקבל כ-700 עד 800 תביעות לאבטלה. בעקבות נגיף הקורונה, המשרדים אמנם נסגרו פיזית עבור התושבים אך העובדים ממשיכים לעבוד עבורם גם מרחוק. ללא כל עזרה נוספת, העובדים מצאו את עצמם מתמודדים עם מספר כמעט בלתי נתפס של כ-45 אלף תביעות לדמי אבטלה. ברכה מנסה להסביר מדוע המון אנשים הגישו את התביעות: "מרבית התושבים הבינו שדמי אבטלה משלמים בין 70 ל-75 אחוז מהשכר וזה לא - זה בין 30 אחוז ל-80 אחוז. כאשר ככל שהשכר שלך גבוה יותר, אז בתשלום של דמי האבטלה, האחוז נמוך יותר".

בכל יום ברכה עוברת בדקדקנות על כ-90 בקשות ומקווה שייצא מכך רק טוב עבור אותו אדם שבטח בתקופה לא פשוטה זאת, זקוק מאוד לקצבה שלו: "כל אחד כזה שאתה מאשר אתה אומר, הנה, עוד מישהו עכשיו שהעלינו לו אולי חיוך על הפנים כי התביעה שלו אושרה. אפילו שזה לא הרבה, כי בתקופה כזאת שאין גם ה-2,000 שקל זה כסף", היא אומרת בנרגשות.

קשה לברכה להבין מדוע לביטוח הלאומי יש תדמית של גוף שהציבור לא מעריך אותו: "הציבור לפעמים חוטא כלפינו, הרבה פעמים הוא לא מפריד בין החוק שהוא החוק של כולנו והוא כועס עלינו, הוא מאשים אותנו והוא לא מבין שזה חוק". היא מסכמת ובטוחה שהיא מצאה את ייעודה בחיים, "יש משהו מרגש בלעזור לאנשים בסופו של דבר לאו דווקא בביטוח הלאומי, אבל אם ניתנה לך הזכות אני אומרת זאת מצווה גדולה".