צילום: ארנון סגל
הר הבית

המשטרה: אם הווקף יפתח את הר הבית לתפילות מוסלמים גם יהודים יוכלו לעלות

הדברים הגיעו בתגובה למכתב של עו"ד איתמר בן גביר שטען בעקבות הודעת הווקף על הכוונה לפתוח את ההר למוסלמים חד צדדית כי במצב כזה אין שום סיבה לאסור על יהודים להיכנס אליו
סולימאן מסוודה וורד פלמן
21 במאי 2020
17:42

משטרת ירושלים עדכנה היום (חמישי) כי אם הווקף יפתח את הר הבית לתפילות מוסלמים אז גם יהודים יוכלו לעלות להר הבית. את הדברים מסרה המשטרה בתגובה למכתב ששלח אתמול עו"ד איתמר בן גביר בשם אנשי הר הבית, יהודה עציון וארנון סגל שעתרו באחרונה לבג"ץ בדרישה לאפשר עליית יהודים להר הבית.

במכתב שנשלח למשטרה אמש כתב בן גביר בין השאר כי בעקבות איומי הווקף שיפתחו את ההר למוסלמים באופן חד צדדי, הרי שאין שום סיבה לאסור על יהודים להיכנס להר הבית. בן גביר הפנה את מפקד המחוז דורון ידיד והיועץ המשפטי של משטרת ירושלים מיכאל פרנקבורג להחלטת בית המשפט העליון שלמעשה יצרה סימטריה בין עליית יהודים להר הבית לבין כניסת מתפללים מוסלמים.

עו"ד בן גביר בתגובה: אני מצר על כך שהמשטרה התקפלה בפני הווקף ולצערי גם בית המשפט התקפל ונכנע, אך נחמה אחת יש  לנו שגם בית המשפט נאלץ להודות שאם נותנים לאלפי ערבים להיכנס אין סיבה שלא לאפשר ליהודים להיכנס. זו בשורה טובה ליום ירושלים אבל אני מקווה שנגיע למצב שבו מדינת ישראל באמת תהיה הריבון בהר הבית ונוכל להכריז כולנו שהר הבית בידנו".

שלשום אישר בכיר בווקף לכאן חדשות כי רחבת הר הבית תפתח לכלל המתפללים בשבוע הבא, עם סיום עיד אל-פיטר. לדבריו, המתפללים יורשו להיכנס רק לשטחים הפתוחים. המסגדים המקורים יישארו סגורים וישמשו רק את עובדי הווקף. הבכיר הוסיף כי "מדובר כעת בפיילוט, מקווים שהתוכנית תצליח".

לפני כחודשיים נאסרה כניסת מתפללים מוסלמים להר הבית בשל התפשטות נגיף קורונה. המתחם נסגר גם למבקרים יהודים. הוואקף הורה למספר מאבטחים שלו להישאר בהר הבית כדי לוודא את אי כניסת היהודים למקום: "על ישראל לעמוד בהתחייבות שלה. מחר תהיה שעת מבחן עבורנו".