נתניהו

הערכה: תחילת הדיונים בתיק 1,000 – תוך חודשים ספורים

בין הדיונים תהיה הפסקה • בפרקליטות מתייחסים ברצינות לאיומים נגד היועמ"ש ואנשי התביעה • יש היערכות לעומסים כבדים והפגנות ליד בית המשפט בירושלים
מרדכי גילת ותמר אלמוג
22 במאי 2020
21:00

משפט נתניהו: גם בתביעה וגם בהגנה מביאים בחשבון כי כדי לזרז את פתיחת הדיונים, בתוך חודשים סופרים ייפתח המשפט הנוגע לתיק 1,000 – שבו מספר קטן של עדים. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. לאחר מכן צפויה להיות הפסקה קצרה לקראת תחילת המשפט בתיק 2,000 – תיק לא גדול שיימשך כמה שבועות.


לאחריו תהיה הפסקה ארוכה יותר לקראת תיק 4,000. בתוך כך, בפרקליטות מתייחסים ברצינות לאיומים ולהסתה נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואנשי התביעה, ונערכים לסכל את האפשרות שינסו לפגוע בהם.

בית המשפט נערך לעומסים כבדים והפגנות ליד בית המשפט בירושלים ביום ראשון. אם לא יהיה שינוי ברגע האחרון – בגלל מגבלות הקרונוה, חברי כנסת ושרים שיבואו לתמוך בראש הממשלה לא יוכלו להיכנס לקומה שבה יימצא הדיון. 


ביום רביעי האחרון דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשתו של ראש הממשלה נתניהו, וקבע כי עליו להתייצב לדיון פתיחת משפטו ביום ראשון הקרוב. נוסף על כך נדחתה הבקשה לאפשר לכל נאשם להוסיף סנגור נוסף לדיון, למרות ההגבלות לסנגור אחד לנאשם עקב מגפת קורונה. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי הוא יתייצב לפתיחת משפטו "בלי חוכמות". 

השופטים דחו את טענת ראש הממשלה שנוכחתו אינה נחוצה למעמד ההקראה וכתבו כי "תרומתו של המבקש בדיון תתמצה בכך שהוא יאשר כי קרא את כתב האישום והבין את תכנו". הם הוסיפו כי "לדברי נתניהו הוא קרא את כתב האישום כמה פעמים והבין את תכנו, אך זו בדיוק "התרומה" הנדרשת ממנו – להתייצב לדיון ולאשר את הדברים". 

כמו כן בנוגע לטענה על הבעיתיות בכניסת המאבטחים לאולם בשל הגבלות משרד הבריאות, הוסיפו השופטים: "בקביעת הנוכחים שייכנסו לאולם נלקח בחשבון הצורך בנוכחות מאבטחים. לעניין ההסדרים הקונקרטיים, על הגורמים המופקדים על נושא האבטחה לתאם את הנושא מול הגורמים הרלוונטיים בבית המשפט". 

ביום ראשון, החל מהשעה 14:00, נסקר בכאן חדשות את פתיחת משפט נתניהו במבצע שידורים מיוחד בכאן 11, כאן רשת ב' וכאן חדשות בדיגיטל. צוות המגישים, הפרשנים והכתבים יהיו פרוסים באולפני השטח המיוחדים בבית משפט המחוזי בבירה ובאולפנים המרכזיים שלנו כאן בירושלים.