מחבלים של חמאס

חשש בישראל: אבו מאזן מנסה לגרור את חמאס לעימות

מה שעלול להכניס את ארגון הטרור לתמונה היא ההחלטה של הרשות להקפיא גם את התיאום שקשור לתנועה במעברים לעזה. בישראל מעריכים כי התיאום הביטחוני והאזרחי בין ישראל לרשות ייפגע, אך לא יהיה נתק מוחלט • לאות תמיכה באבו מאזן: רעולי פנים בקלקיליה ירו הלילה באוויר
גל ברגר
22 במאי 2020
20:19
עודכן ב 23:05

לאחר הפרסום בכאן חדשות על הפסקת התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית, בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם הערב (שישי) כי בישראל חוששים שיושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מנסה לגרור את חמאס לעימות. מה שעלול להכניס את ארגון הטרור מרצועת עזה לתמונה היא ההחלטה של הרשות להקפיא גם את התיאום שקשור לתנועה במעברים כרם שלום וארז לרצועת וממנה. זה התיאום שלמעשה מאפשר כניסה ויציאה של אנשים וסחורות מישראל לעזה.
בישראל מעריכים כי התיאום הביטחוני והאזרחי בין ישראל לרשות ייפגע, אך לא יהיה נתק מוחלט. החשש – לחץ של חמאס על ישראל אם תיעצר תנועת סחורות ואנשים ולא יהיה תיאום. בשטחי הרשות הפלסטינית הביעו שביעות רצון מהמהלך של אבו מאזן. בקלקיליה נצפו רעולי פנים כשהם יורים באוויר לתמיכה בהפסקת התיתאום הביטחוני. אתמול נודע לכאן חדשות כי אחת ההחלטות שהתקבלו ברמאללה היא לבטל את "הקו החם" שמופעל במקרי חירום לחילופי מידע בין קצינים מישראל והרשות.


הקו נותר פעיל גם כשהרשות צמצמה את התיאום הביטחוני בעת משבר המגנומטרים בקיץ 2017. בד בבד, ראש ממשלת ירדן הזהיר כי ארצו תבחן את יחסיה עם ישראל אם האחרונה תבצע צעדים חד־צדדיים, בגיבוי אמריקני. 

בתוך כך, בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר השבוע כי הרשות לא מעוניינת באנרכיה ובאלימות ולא תאפשר פגיעה בסדר הציבורי ובשלטון החוק בשטחה. כל מערך התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית עומד להיסגר והחל להיסגר בפועל, אך לא תהיה השפעה על ההיבטים ההומניטריים היום־יומיים והרשות תמשיך להעניק שירותים לאנשיה ולא תזניח את צורכיהם, אמר עריקאת בתדרוך "זום" לכתבים זרים.

לפני כן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירים פלסטינים מתחו ביקורת על ההחלטה של אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. בשיחה עם כאן חדשות מסרו הבכירים שמדובר בצעד לא ישים ובהחלטה חפוזה. לדבריהם, "היה צריך להמתין לסיפוח בפועל, למה היה צריך לעשות זאת לפני שקרה משהו בשטח". בכיר נוסף הוסיף: קשרנו את עצמנו כל כך חזק לישראל שאין זה אפשרי בכלל לנתק. "בלי תיאום עם ישראל לא נוכל להכניס מחט לשטחים, אפילו חלב לא יהיה לנו", אמר אחד הבכירים לכאן חדשות.