מכנסיים קצרים

מחאת המכנסיים הקצרים: "אמרו שאנחנו צריכות לשמור על רגליים צנועות"

ועדת החינוך דנה הבוקר במחאה שעלתה בעקבות סירוב בתי ספר לאפשר לתלמידות להיכנס במכנסיים קצרים
לירן כוג'הינוף
25 במאי 2020
10:14

שבוע אחרי שעלתה לכותרות דנה היום (שני) ועדת החינוך של הכנסת במחאת המכנסיים הקצרים. זאת לאחר שכמה בתי ספר ברחבי הארץ סירבו לאפשר לתלמידותיהם להיכנס לכיתות לאחר שהגיעו לבושות במכנסיים קצרים. נטעאל, תלמידת כיתת י' מגדרה שהוזמנה לדבר בוועדה: "אמרו שאני אישה ואני צריכה לשמור על הרגליים שלי צנועות".

לדברי נטעאל, "זה מפספס את המסר שמנסים להעביר לנו במערכת החינוך: שנקבל את עצמנו כמו שאנחנו". ויקטוריה רויטמן, אם לילדה בבית ספר: "זה מגיע עד כדי מצב שמורה פותחת כפתורים בשמלה של ילדה כדי שלא יראו לה את הזרועות".

יו"ר הועדה ניצן הורוביץ ממרצ אמר כי "מדידת המכנסיים היא הפנמת הכפייה, ההדרה והמשטור של נשים מגיל צעיר. השיח הזה מעוות מהבסיס. העובדה שאנחנו מדברים על שרוולים של ילדה ביסודי, ובעצם של כל ילדה, נערה או אישה, היא בעיה חמורה ומסוכנת". 

"יש יותר מדי מקרים כאלו", אמר הורוביץ. "האמירה הברורה שיוצאת מוועדת החינוך של הכנסת היום - אין מקום למשטרת צניעות במערכת החינוך. גם לא בתירוצים של 'קוד לבוש'". 

מהדיון עלה כי במשרד החינוך מתכוונים לקיים סדנאות בבתי הספר על קוד הלבוש. מנהלת האגף לשירות פסיכולוגי-חינוכי במשרד החינוך, עינב לוק, אמרה בדיון כי לבתי הספר יש אוטונומיה לקבוע מה קוד הלבוש בבתי הספר ונכון יהיה שעל תקנון בית הספר יחתמו ההורים וגם התלמידים.

בדיון התייחסה המפקחת על בתי הספר היסודיים בפתח תקווה למקרה בו תלמידת כיתה ב' מבית הספר בעיר הופשטה משמלתה ונשארה בתחתונים: "המורה טעתה. שיקול הדעת שלה לא היה מידתי".

חברת הכנסת ממרצ תמר זנדברג: "לצערי המחאה היא עונתית כמו הקיץ. כשהחום עולה מעל 25 מעלות וילדים מתלבשים כמו שמתלבשים בישראל ובמזרח התיכון, אז צצה המחאה כשמנסים לכפות קוד צניעות". 

חבר הוועדה יבגני סובה מישראל ביתנו הציע לקיים סיור בבית הספר בפתח תקווה שבו התרחשה התקרית: "המקרה הוא נקודתי אבל יש מסקנות רחבות יותר מהסיפור הזה. לא שמעתי התנצלות מצד משרד החינוך, זה חלק מלקיחת האחריות. אתם יכולים להצטדק אבל זה קרה בשטח בית הספר, אתם אחראים".

תגיות:
חינוך