עסקים סגורים במחנה יהודה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

7,500 לעובד: מתווה האוצר לעידוד החזרת עובדים מחל"ת

חודש לאחר שהוכרז המענק ע"י הממשלה פרסם האוצר את המתווה המלא. המענק ישולם עבור כל עובד שהוחזר בארבע פעימות • לא תהיה הגבלה על סכום המענק הכולל. כלומר, ככל שיוחזרו יותר עובדים – המענק יגדל
ליאל קייזר
26 במאי 2020
17:32
עודכן ב 20:18

מתווה המדינה לעידוד החזרת עובדים למקומות העבודה: משרד האוצר פרסם הערב (שלישי) את מתווה המענק לעידוד החזרת עובדים – מענק שעליו הכריזה הממשלה לפני חודש. על פי המתווה, יינתן מענק של 7,500 שקלים עבור כל עובד שיוחזר החל מה־1 ביוני. בגין עובדים שהוחזרו לעבודה החל מה־1 במאי, יקבל כל עסק מענק של 3,500 שקלים.


פרטי המענק:

• 7,500 שקל עבור כל עובד שיוחזר לעבודה החל מה־1 ביוני.

• מענק של 3,500 שקל עבור כל עובד שהוחזר החל מה־1 במאי.

• המענק יינתן בארבע פעימות שוות.

• לא תחול מגבלה על היקף החזרת העובדים ועל הסכום.

על פי המתווה, המענק ישולם החל מחודש יולי בגין החודשים מאי ויוני. לאחר מכן ישולם מענק בגין כל חודש מייד לאחר תשלום המשכורת לעובד – ולאחר דיווח לשירות התעסוקה על ידי העובד והמעביד. המשמעות: המענק עבור חודש יולי ישולם בחודש אוגוסט וכך הלאה.

נוסף על כך הוחלט באוצר על מנת לעודד העסקה של עובדים גם במשרות חלקיות, להפחית את סך השכר החודשי שממנו יינתן המענק עבור עובד – והוא יעמוד על 3,300 שקלים בלבד. בכך, מסבירים באוצר, יינתן מענה גם לעובדים במשרות חלקיות, במשמרות ולסטודנטים, לצד תמרוץ מעסיקים להעסקה בהיקף של מעל 50% משרה לפחות.

קבלת המענק תיעשה על ידי רישום של המעסיק ושל העובד בשירות התעסוקה באמצעות טופס אלקטרוני, עבור כל חודש. המענק ישולם לאחר מכן על ידי רשות המסים, ישירות לחשבון הבנק של העסק. נוסף על כך הוחלט כי על מנת לתמוך בתעשייה, יוקצו 500 מיליון שקל להכשרות מקצועיות בענפי תעשייה בעלי פריון גבוה.

בתוך כך, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – חלה הירידה באיכות חייהם ואולי אפילו בביטחון התזונתי של רבים מהישראלים. הנתונים מראים שאחד הצעדים הקריטיים ליציאה מהמשבר היא ליצור ודאות בקרב הציבור עם תוכניות מסודרות ויישום מהיר שלהן. אך מתווה משרד האוצר להחזרת עובדים לעבודה לא תורם למצב.