שאנן סטריט צילום: אוהד רומנו
צילום: אוהד רומנו

שאלון לשבת עם שאנן סטריט

השירים הכי טובים שהוא שמע לאחרונה, הקסטה שהוא היה מציל במקרה חירום ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? שאנן סטריט מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
30 במאי 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את שאנן סטריט.

מהו האלבום הראשון שהתאהבת בו?
לא יודע מה הראשון שהתאהבתי בו, אבל הראשון שקניתי מכספי היה Can't Slow Down של Lionel Richie. זה היה בחופש הגדול בכיתה ז' או ח'. באותו זמן Hello בדיוק היה להיט ענק, ולנו היו בבית תקליטים של רוקנרול אבל לא היה שום דבר עכשווי. אז קניתי את האלבום רק בגלל השיר, בחנות צעצועים בשכונה.

מהו האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
יש הרבה דברים טובים שיוצאים כל הזמן בארץ! הנה כמה: וייב איש - ג׳ולי, גיא מר- כמו שזה בא, אקו ונגה ארז - Chin Chin, עדן דרסו- טינאניי ועוד מלא…


מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
האמת שתמיד הרגשתי שהשיר Early May מתוך האלבום הקודם שלי "הכל לטובה" מעולם לא קיבל את תשומת הלב שהגיעה לו. יש שם לחן אדיר של שלומי שבן והפקה מוזיקלית ועיבוד חזקים ביותר של דייב ביאנקי.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
את רוב השירים שלי הייתי מקליט עכשיו אחרת. זה חלק מהעניין. בסופו של דבר השירים לוכדים רגע בזמן, אבל המבצעים ממשיכים הלאה. עם השנים אתה נעשה מבצע יותר מגוון וכותב יותר מחודד, והרבה פעמים אתה שומע שיר בדיעבד ונראה לך שהוא היה יכול להיות יותר מדוייק. לגבי חרטה, אני לא מתחרט על שירים שכתבתי ואני עומד מאחורי כל הנושאים שכתבתי עליהם.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
את זה אני לא זוכר. ״תקדיש את חייך״ קצת מלחיץ כשאתם מנסחים את זה ככה. אבל עד היום יש לי רגעים כאלה. למשל בהופעות של הדג נחש כשאנחנו מבצעים שיר שהוא לא ממש להיט ופחות מוכר, ואנשים שירים אותו עם כל המילים והכוונה ואתה מרגיש שהם באמת נברו בחומרים והקשיבו לאלבומים. גם לקבל פידבקים מאנשים בכלל. למשל, באלבום הקודם שכתבתי על אחותי שנפטרה - התגובות שקיבלתי מאנשים ומה שזה גרם להם להרגיש, זה משהו מחזק מאוד.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
מחשבות פרישה ו/או הסבה מקצועית הן מנת חלקו של כל אדם בכל מקצוע, מי יותר ומי פחות. גם בזה אינני יוצא דופן. זה מקצוע שיש בו מעמסה פיזיולוגית ונפשית ולפעמים זה כבד קצת. ה-יש/אין הופעות, ובעיקר השנייה שלפני הופעה - זה משהו שאני מצד אחד מכור לו, אבל גם מרגיש את המשקל שלו. ההתמתחות שהנפש עוברת מהשלב של לפני הופעה ועד ההופעה, כרוכה במאמץ נפשי רב. אבל אני אוהב את זה.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
הייתי מציל משהו שאין ברשת. כמו למשל אלבום תיקלוטים של DJ Benny Da B ז״ל. Benny Da B היה דיג'יי ירושלמי אמריקאי שהיה מנגן במועדונים ובפאבים בירושלים, ונרצח בפיגוע בקמפוס הר הצופים ב-2002. הוא היה מחלק מיקסטייפים של התקלוטים שלו, ואת אחד מהם יש לי בקסטה. זה בטוח משהו שאין באינטרנט, ולכן זה בדיוק מה שצריך להציל.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
לסרט שמגולל את סיפורו האמיתי של האדם שהביא לשלום בר קיימא במזרח התיכון.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
אני אוהב מאוד מוטאון, אז זה יהיה חייב להיות משהו מהתקופה ההיא. בשירים האלה יש ביצוע מעולה, לחן כובש, הכל נורא מדוייק וכייפי ועושה לי מצב רוח טוב. בואו נלך על The Way You Do The Things You Do של Temptations.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
אני מניח שהייתי בעל באר או מבשל בירה או מזקק אלכוהול כלשהו. היה לי בר, אני אוהב לשתות ולפטפט עם אנשים והייתי מהראשונים שבישלו בירה בארץ. זה ניחוש, אבל בטח הייתי באזורים האלה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
Start Me Up של האבנים המתגלגלות. כדי שההרגשה הזאת של לחיות את החיים עד שתמות תניע אותי גם אחרי המוות. !I’m never gonna stop