מתקן ההתפלה בנחל שורק
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ראש מערך הסייבר על המתקפה על מתקני המים: היה יכול להיגרם אסון

התייחסות ישראלית רשמית ראשונה למתקפות שיוחסו לאיראן: "כל הקווים נחצו"
עמיחי שטיין
28 במאי 2020
11:35

"כל הקווים נחצו, החלה מלחמה מסוג חדש" - כך אומר היום (חמישי) ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא, בהתייחסות פומבית למלחמת הסייבר בין איראן לישראל, שהפכה באחרונה לגלויה. זו הפעם הראשונה שבה גורם רשמי ישראלי מתייחס במפורש לפרסומים על כך שאיראן תקפה ב־23 באפריל שורה של מתקני מים בישראל, ואילו על פי ה"וושינגטון פוסט", ישראל בתגובה תקפה כעשרה ימים אחר כך נמל ימי איראני גדול והשביתה אותו למספר ימים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא לנושא, ובריאיון למקור ראשון אישר: מדובר במתקפה איראנית נגד יעדי המים. זו הפעם הראשונה שבה ישראל מודה שזו הייתה מתקפה איראנית.

"לפני כחודש חווינו ניסיון למתקפה על מערכות המים שלנו", אמר אונא בכנס סייברטק דיגיטל. "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות. הניסיון למתקפה על ישראל היה מתואם ומאורגן במטרה לפגוע במערכת המים ההומניטרית שלנו. לא מדובר בתשתית מדינה קריטית ואכן הצלחנו לבלום ולמנוע את המתקפה, אבל אם המתקפה הייתה מצליחה, היינו, באמצע משבר הקורונה, נאלצים להתמודד עם נזק מסוים לאוכלוסייה האזרחית ואף מחסור זמני במים, או עירבוב של כלור או כימיקלים אחרים במינון הלא נכון שיכול היה לגרום לנזק ולאסון".

"אנחנו לא מייחסים או מאשרים שום דבר לגבי זהות התוקף", הדגיש אונא. "אבל רק נוכל להגיד שלא מדובר בקבוצת פשיעת סייבר וזה לא נעשה למטרות פיננסיות כמו כופרה. זה היה מכוון באופן ספציפי לגרום לנזק במרחב הפיזי של החיים באמצעות מערכות בקרה ושליטה".

לגבי המתקפה עצמה אמר אונא כי "היה מדובר במספר רב של מערכות שליטה ובקרה והמתקפה סוכלה בגלל המאמצים שלנו. הלקח הטרי הוא כמה חשוב להיות ערוך ברמה הלאומית ולהיערך למתקפות מסוג זה, לא רק על התשתיות הקריטיות".