-

שבועות 2020: האם מסע החיפושים אחרי הר סיני הסתיים?

לביא ביגמן, דוקטורנט בפקולטה לכימיה במכון ויצמן למדע, בריאיון לאמילי והפרופסור על התעלומה העתיקה, וגם: הכימיה הייחודית מאחורי הגבינות הצבעוניות
אמילי והפרופסור
28 במאי 2020
13:27
היכן מסתתר הר סיני המקראי? מדריך הטיולים רון חרמוני להט עונה בריאיון לאמילי והפרופסור

האם החיפושים אחר הר סיני הסתיימו?

"ההר מוזכר רק בתנ"ך, במעמד מתן תורה, ואכן המקורות למיקום מסתמכים על הכתוב בו. אך החיפוש בשטח של ממצאים ארכיאולוגיים לא מסתדר מבחינת מה שכתוב במקרא".

אתה מחפש ממצא פיזי? הרי זה עם של נוודים שהסתובבו והלכו ממקום למקום

"מה שמחפשים הוא הר נישא ומשמעותי שניתן לטפס עליו שהיה באזור מדיין. כי משה הגיע אל ההר וראה את הסנה הבוער. מחפשים הר שמסביבו יש מקום להתכנסות לעם ישראל. כתוב "ממצרים יצאו 60 ריבוא גברים", כך שמדובר במשהו כמו שש מאות אלף איש. בנביאים מוזכר הר סיני כהר שאליהו היה בו. התיאוריות נותנות לארכיאולוגים רמזים. הקשיים הם שאנחנו לא יודעים מה היה מסלול התנועה של עם ישראל, לא יודעים היכן ארץ גושן ואיפה נמצא מקום חציית ים סוף.

"מה שכן מוכר הוא ג'בל מוסא (הר משה) שנמצא בסנטה קתרינה באזור סיני והוא גבוה. העם קורא לו הר סיני. יש מסורת מהתקופה הביזנטית שמייחסת להר הזה קדושה. אך אין בו שום ממצאים מתקופות קדומות יותר. מצד שני, יש שם מים. אז אולי אפשר לטעון שיש בסיס לחשיבה הזו. אנחנו מדברים על עם של נוודים, אז כדי מים לא אמורים למצוא כי סחבו בנאדות עור, אבל מחפשים סכינים וממצאים בסיסיים".

האזינו לריאיון עם רון חרמוני להט בכאן רשת ב:

הבדואים נוהגים להביא תיירים לשם. זה לא נכון?

"על ג'בל מוסא נמצאה במאה השביעית גופתה של קתרירנה הקדושה, מה שהביא את הדיבורים על קדושה להר, ואחרי זה כשהנוצרים בנו שם מנזר הוא הפך לקדוש. אני פחות מתלהב מהפתרון הזה.

"מלבדו יש עוד שלוש אפשרויות. ג'בל חשם א-טריף, הר שנמצא ממערב ליד אילת, הוא הר ממשי ויש מעט מים באזור. אבל אין מסורת או ממצא רלוונטי. יש גם את ג'בל אל-אלווז, הר בערב הסעודית. הסעודים מספרים שבנואייבה יש גשר יבשה ששם חצו את ים סוף, ומשם עלו אל הר אל-אלווז, שנחשב מקודש. עם זאת, אין מסורת וממצאים מלבד מה שהסעודים טוענים.

"בשנת 56' הגיע להר כרכום פרופסור עמנואל ענתי, שמצא שם ציורי סלע. בשנות ה-90', אחרי שהתמחה בציורי סלע, הוא חקר ומצא שרידי מבנים, חצרות, משטחים, מים, אתרים קדושים ומקדשים. לטענתו, הר כרכום שבנגב הוא הר סיני המקראי. היתרון הגדול שלו הוא שאומנם צריך ג'יפ כדי להגיע אליו, אבל הוא נמצא בארץ".

מה המקור לצבע של הגבינות? לביא ביגמן, דוקטורנט בפקולטה לכימיה במכון ויצמן למדע, עונה

אז למה גבינה צהובה היא צהובה?

"יש כל מיני סוגים של גבינות. גבינת צ'דר היא מאד צהובה, כמעט כתומה, ומייצרים אותה כבר יותר מאלף שנה, באנגליה בעיקר. הכתום של הצ'דר כיום הוא תוסף, אבל במקור יצרני גבינות אנגליים שגרו ליד עיירת צ'דר באנגליה גידלו פרות שאכלו עשב שהיה בו פיגמנט שנקרא "בטא קרוטן", ואחרי שהן אכלו את העשב ונחלבו - נשאר בחלב הצבע הכתמתם. כך, בסוף תהליך הייצור, נשאר הצבע הכתום.

"בשלב מסוים יצרני הגבינות החליטו לעשות כסף, ולחלק את החלב למרכיביו. הם לקחו את השכבה השומנית של החלב וממנו הכינו חמאה ומהשאר גבינה. אז ברגע שהוסר הקטע השומני, הגבינות יצאו לבנות, ועל כן יצרני הגבינה הוסיפו צבעי מאכל, ממקורות טבעיים או מלאכותיים.

"לגבינת הגאודה יש סיפור דומה. יש גאודה לבנה גם, והצבע של הגבינות משתנה מעונה לעונה, לפי מה שאוכלות הפרות".

האזינו לריאיון עם לביא ביגמן לכאן רשת ב:

כך שבעצם הצבע הוא תוספת?

לא תמיד. פרמז'ן הוא דוגמא לצהוב מקורי. יש חוקים על איזו גבינה יכולה להיקרא פרמז'ן ואסור להוסיף לה דבר מלבד חלב ומלח. ויש גם קריטריונים לצבע. אם זה לא בדיוק הצהוב שנקבע - אי אפשר להגדיר את הגבינה כפרמז'ן. האנקדוטה היא שבגבינת עיזים אין צבע כי העיזים מפרקות את "הבטא קרוטן" בצורה אחרת מפרות. לכן בחלב אין צבע והגבינה תמיד תהיה לבנה.