המהומות במיניאפוליס
צילום: אי-פי

ברקע המחאות במינאפוליס: השוטר שחנק למוות את ג'ורג' פלויד - הואשם ברצח

המשטרה המקומית חשפה כי היו נגד השוטר 18 תלונות קודמות. במהלך המחאות נעצר כתב של ה-CNN • ראש עיריית מינאפוליס הודיע על עוצר בעיר החל מהשעה 20:00 בשל המחאות האלימות
בן יניב
29 במאי 2020
17:34
עודכן ב 23:34

ברקע המחאות האלימות במינאפוליס, נעצר הערב (שישי) השוטר שדרך על ג׳ורג׳ פלויד וחנק אותו למוות. משטרת מינאפוליס חשפה כי היו נגדו 18 תלונות קודמות. התובע בתיק, מייק פירמן, ציין לאחר המעצר: "השוטר נעצר בחשד לרצח מדרגה שלישית והריגה. יש בידינו עדויות, תיעודים מצולמים, מצלמות גוף, דוחות בריאות ושיחות עם מומחים שעל בסיסן הגענו לכלל החלטה כי יש לעצור את השוטר".

ראש עיריית מיניאפוליס הכריז עוצר שיחל בשעה 20:00. זאת בשל ההפגנות האלימות בעיר. העוצר צפוי להימשך לאורך כל סוף השבוע. המועמד לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן, אמר: "מדובר בכאב גדול מדי מכדי שרק קהילה אחת תחזיק בו, נשמתה של אמריקה נמצאת על הכף". ביידן עקץ את הנשיא דונלד טראמפ - "כמויות הכעס והעצב שאנו צופים בהם אינם ניתנים להכחשה. זה לא הזמן לציוצים, הגיע הזמן למנהיגות".


במהלך המחאות על הרג האזרח האפרו-אמריקני בארצות הברית, נעצר היום כתב של רשת CNN, עומר חימנז, על ידי משטרת מינאפוליס. הכתב נעצר בשעה שסיקר את המהומות. בסרטון שפרסמה הרשת נראה הכתב בעת מעצר כשהוא מוסר פרטים אישיים ונלקח על ידי המשטרה.
לאחר ששוחרר, סיפר חימנז שדווקא לאחר המעצר, השוטרים התנהלו באופן די רגוע וכשניסה לברר עם אחד מהשוטרים היכן הם היו רוצים שהצוות והוא יעמדו, השוטר השיב: "אני לא יודע אחי, אני רק ממלא את הפקודות". חימנז המשיך וסיפר - "הם לא היו אלימים כלפיי, פשוט דיברנו כמה משוגע היה השבוע הזה". עוד דיבר הכתב על הרגעים שלאחר המעצר. "היה רגע, דקות לאחר מכן, שהדברים החלו לשקוע. והבנתי מה קורה סביבי", הוסיף.

המפגינים בעיר העלו היום באש תחנת משטרה בעיר. זה הלילה השלישי שבו מפגינים יוצאים לרחובות במחאה על הריגתו של ג׳ורג׳ פלויד שנחנק על ידי שוטר שלחץ בברכו על צווארו. השוטרים פינו את תחנת המשטרה הבוערת אולם עיכבו את הכנסת כוחות כיבוי כדי שלא להלהיט את הרוחות.

מושל מדינת מינסוטה טים וולץ הורה על פריסה של יותר מ־500 חיילי המשמר הלאומי כדי לעצור את המהומות. במקביל, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף את ראש עיריית מיניאפוליס וטען כי מדובר במחדל של "ראש עיר שמאלן". עוד צייץ: "כשהביזה מתחילה, היריות מתחילות". הציוץ נחסם חלקית על ידי טוויטר בשל הסתה לאלימות.  הציוץ לא נמחק, אך דורש מהקורא ללחוץ על הודעה המזהירה מפני הפרת תנאי השימוש של הרשת החברתית.