הפלסטיני איאד חלאק
צילום: באדיבות המשפחה

הרג הצעיר הפלסטיני בירושלים: עדויות סותרות בחקירת המפקד והלוחם שירו

המפקד העיד במח"ש: דרשתי מהלוחם לחדול מירי אחרי שפגע, אך הוא המשיך; הלוחם: המפקד ירה ולא פגע, לא הונחיתי לעצור • לאחר חקירתם, המפקד שוחרר, והלוחם במעצר בית • עורכי דנו של אחד מהחשודים: הם היו משוכנעים שהם מונעים פיגוע
רועי ינובסקי, סולימאן מסוודה, וערן זינגר
30 במאי 2020
10:22
עודכן ב 17:53

עדויות סותרות בחקירת המפקד והלוחם ממג"ב שביצעו את הירי שהביא למותו של איאד חאלק במזרח ירושלים. המפקד אמר בעדותו במח"ש כי דרש מהלוחם שהיה עמו לחדול  את הירי, אך האחרון המשיך על אף הפקודה. הלוחם הכחיש כי מפקדו דרש ממנו לחדול את הירי. לאחר חקירתם, המפקד שוחרר, והלוחם שוחרר למעצר בית.


אביו של איאד חלאק אמר מוקדם יותר היום לכאן חדשות כי "איאד היה בדרך למוסד החינוכי, אני לא מעכל את הסיטואציה". לפי תחקיר האירוע, חלאק בן ה-32 היה בדרכו למוסד החינוכי לבעלי צרכים מיוחדים שבו הוא לומד בעיר העתיקה - "אילווין". שוטרים שראו אותו הבחינו בחפץ בידו וצעקו לעברו לעצור. איאד פחד מהם וברח למוסד החינוכי שנמצא סמוך למקום שבו נורה. קבוצת שוטרי מג"ב אחרת שהבחינה בו ירתה בו באופן מיידי כשברקע צעקות "מחבל, מחבל". לפי זירת האירוע נראה שהשוטרים ירו לפחות שבע יריות.


אביו של חאלק אמר שהחפץ שהיה בידו הוא הטלפון שלו: "אנחנו אומרים לו כל בוקר להשאיר את הטלפון בידו כדי שנהיה איתו בקשר ונוודא שהוא הגיע למוסד החינוכי בשלום". חאתם עיוויווי, בן דודו של איאד חלאק, אמר לליאת רגב בריאיון לכאן רשת ב: "יש לו מחלה מתקדמת. הוא מפחד מאנשים זרים, אפילו מהמשפחה שלו. השוטרים קראו לו, והוא ברח לחדר האשפה, ושם ירו בו. המורה במוסד צעקה לשוטרים שהוא נכה".


עורכי דינו של המפקד ששוחרר בתום החקירה, יוגב נרקיס ואורון שוורץ, מסרו כי "כעת נערכת בחינה ראשונית של האירוע. לשוטרים היה ברור בזמן אמת כי הם פועלים בדיוק באופן המצופה מהם וכי היו משוכנעים כי הם מונעים פיגוע דמים. נמתין עתה להמשך החקירה".

עורכי הדין אפרת נחמני בר ואלון פורת המייצגים את הלוחם שבעמצר בית הנוסף אומרים כי הלוחם ומפקדו קיבלו הכוונה משוטרי מחוז ירושלים באזור שער האריות, לפיה הפלסטיני הנמלט הינו מחבל מסוכן,  דבר שהוביל את השניים לפתוח אחריו במרדף במטרה למנוע פיגוע: "הם סברו שמדובר במחבל לכל דבר ועניין אחרי שקיבלו הנחיה מפורשת ממפקדיהם, ועל פיה הם פעלו. צריך לזכור שמדובר בשטח המוכר כמקום שבו בוצעו פיגועים בעבר. האדם החשוד המשיך להימלט חרף קריאות לעצור והיו סימנים מחשידים בהתנהגותו.  הירי בוצע לאור תחושת סכנת חיים".

מהמשטרה נמסר כי "המקרה החריג שאירע הבוקר הועבר מיד לחקירת מח"ש כדי שייבדק וייחקר בהתאם כמקובל. יחד עם זאת, מן הראוי להמתין לתוצאות החקירה וממצאיה בטרם הסקת מסקנות נחרצות, ולהימנע מהכפשות ומהשתלחות מכוערת ופסולה במי שמגן מדי יום בגופו על ביטחון אזרחי ישראל".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת ביקר בביתו של איאד חלאק בוואדי ג'וז. "מוזר הדבר שעד כה המשטרה לא שיחררה שום סרטון כפי שהיא נוהגת לעשות". חבר הכנסת אמר כי הוא דורש לשחרר את סרטוני המצלמות הרבות שיש במקום, והביע תקווה שהמח"ש לא תטייח את החקירה כפי שעשתה בעשרות מקרים בעבר, לדבריו. הוא הוסיף כי הדבר מחייב חקירה חיצונית ואולי גם העברת החקירה לגוף בין לאומי משום שמדובר בשטח כבוש.

יו״ר הרשימה המשותפת חבר הכנסת איימן עודה התייחס לאירוע ואמר כי "חייבים להיאבק בטיוח הצפוי ולדאוג שהשוטרים ישבו בכלא ובו זמנית לזכור שהם אומנם לחצו על ההדק אבל הכיבוש טען את הנשק. צדק יעשה רק כשמשפחת אלחלאק, חבריהם וכל שאר העם הפלסטיני ידעו חירות ועצמאות".

חבר הכנסת אחמד טיבי הגיב גם הוא ואמר כי "זהו פשע חמור. רק אתמול הסית השר אוחנה את השוטרים לירות 'במי שתוקפים שוטרים' והשוטרים הבינו מזמן את המסר. בארה"ב הרוחות סוערות בגלל הריגתו של אזרח שחור וכאן הטיוח רק התחיל".

יו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת יאיר לפיד, התייחס לאירוע וכתב בטוויטר כי "מותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים הוא שובר לב וישראל כולה מרכינה ראש. זו אינה דרכנו".