בדיקות קורונה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרסום ראשון: מכונות לבדיקת קורונה שהובאו לישראל בעשרות מיליוני שקלים - לא שמישות

מדובר במכונות של חברת BGI, שהיו אמורות להגדיל את מספר הבדיקות ביום ל-20 ו-30 אלף. משרד הבריאות ביקש מהספק להחליף את המכונות
קטי דור
30 במאי 2020
21:02

החשש מגל קורונה שני: מכונות של חברת BGI שהובאו לישראל מסין בעשרות מיליוני שקלים, כדי להגדיל את יכולת ביצוע הבדיקות לגילוי קורונה ל-20 אלף ואפילו 30 אלף בדיקות ביום, התגלו כלא שמישות ולא מותאמות לשימוש על ידי קופות החולים בארץ. כך פורסם הערב (שבת) לראשונה בחדשות השבת בכאן 11.

המשמעות היא שבשבועות הקרובים אי אפשר יהיה להגיע בעת הצורך ליכולת של 20 או 30 אלף בדיקות ביום, אלא רק כפי שהיה בשיא המגפה - לכ-13 אלף בדיקות ביום. משרד הבריאות ביקש מהספק להחליף את המכונות הללו במכונות אחרות, שחלקן כבר הגיעו לארץ, ובימים אלה מתקיים פיילוט עם המכונות החדשות.

בחודש אפריל נחתם ההסכם עם החברה הסינית BGI שהקימ את את בתי החולים והמעבדות במחוז וואהן שבסין, כי תביא לארץ מכונות גדולות לכל קופות החולים לצורך בדיקות קורונה ביחד עם החומרים והערכות לבדיקה. החברה החלה בסוף החודש הקודם בפעילותה כדי לבצע 10,000 בדיקות ביום, אך היום התברר שהן אינן שמישות. 

ראש הממשלה בנימין נתניה התייחס הערב לעלייה בנתוני התלואה ואמר שישנה התרופפות במשמעת. לדבריו, "כל עוד אין חיסון לקורונה - הנגיף עלול לחזור אלינו". ראש הממשלה הוסיף: "הימים הבאים יהיו מבחן, נפעל נגד מי שלא יקפידו על הכללים. מוקדם מדי לומר אם מדובר בשינוי מגמה כללי, אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת". 

תגיות:
קורונה